Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Tak jsem po dlouhé době nainstaloval powernowd a nestačím se divit, jak je to k ničemu. Při skrolování a načítání stránky ve Firefoxu je frekvence na 100%, při rožšiřování a přesouvání okna (správce metacity) frekvence na 100% (při použití compizu ale zůstane na 50%). Při načítání adresáře v nautilovi - 100%. Při otevření dialogu "O aplikaci" v snad libovolném programu - 100%. Při přehrávání DVD v mplayeru 100% (to mě štve nejvíc, protože se mi večer při filmu neustále zapíná a vypíná ventilátor, což je ještě horší, než kdyby běžel pořád). Prostě ať udělám jakoukoliv maličkost, vyskočí to na 100%. Takhle blbě se mi to před pár lety nechovalo ani na Windows.
Tiskni
Sdílej:
- powernowd ma zmysel (aj skalovanie frekvencie ako take) - prechodove stavy (spustenie/mozno aj vypnutie) maju za nasledok: = zvysenie zatazenia CPU a tym aj = zvysenie frekvencie a tym aj = zvysenie teploty a taktiez = zvysenie otacok ventilatora - ale to vsetko iba na dobu pokial tento prechodovy stav neskonci a procesor opat prejde na 50% - znizenie frekvencie z hladiska znizenia spotreby/hluku vyznam ma taktieznajidealnejsie by bolo regulovat zmeny manualne (normalne mat na 100%, ak idem prec dam na 50% (nieco sa mi stahujem a pod.(vypnem screensaver aby mi nevyskocilo na 100% a miesto screensavera vypnem monitor a pod.))). Ja zmeny stavu svojho procesora ani nezaregistrujem, nemat applet v menu Gnome.
...a co je spatneho na normalnich kernovych governorech? Nikdy jsem nepochopil proc nekdo pouziva tyhle demony...Mne pride powernowd (bez nastavovaciek, skusania - proste sa to nainstaluje a jet o) ako uzivatelsky privetivejsi.
echo "1" >/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/conservative/ignore_nice_load echo "3100000" >/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/conservative/sampling_rate echo "70" >/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/conservative/up_threshold echo "25" >/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/conservative/freq_stepCca tři vteřiny od zatížení systému (dvakrát spuštěný gzip z /dev/zero do /dev/null na dual-core) se frekvence zvýší na maximum. Nevýhoda je, že proces, který zatíží jenom jedno jádro, nezpůsobí zvýšení taktu.