Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Měl jsem tu čest seznámit se s PowerPack verzí Mandrivy 2008, která se pyšní tím, že obsahuje komerční aplikace jako LinDVD, Cedega či fluendo pluginy pro gstreamer.
Nefunguje. Vložím DVD do mechaniky. V KDE vyskočí okno "Co chcete udělat". Vyberu LinDVD. To se spustí, ale nic se neděje. Zkusím zmáčknout tlačítko eject o "ovladači" LinDVD. Vyjede mi CD-ROMka, nikoliv DVD-ROMka. OK. Otevírám "properties" dialog. V sekci mechaniky je napsáno "/dev/cdrom", mělo by být "/dev/hdc" (/dev/cdrom je CD-ROMka). Tento údaj však nelze nějak upravit. Všímám si také příšerně velkého fontu, který také nikde není možné změnit. Některé volby nejsou tedy v (neroztažitelném) dialogu vidět celé. Co když je právě proto někde schované tlačítko "Změnit mechaniku"? Nakouknu ještě do karty "Audio" a čeká mě šok. Nejde změnit počet audio kanálů. Je předvybráno stereo a ostatní položky jsou zašedlé, včetně možnosti zvolit digitální výstup. O tomto debilním OEM omezení (jak mi stělili na support centru LinDVD) Mandriva nikde nepíše. Může to být důvod pro reklamaci předraženého PowerPacku?
Nefunguje. Nainstalujete, spustíte, proklikáte se průvodcem, ale ten vám jen na konci oznámí že nebyl nalezen výchozí profil "Cedega 6.0.3". Mandriva totiž neobsahuje žádný cedega engine, tudíž je vám to úplně k hovnu.
Fungují, ale ... Mandriva se také nenamáhá nám sdělit, jakéže všechny fluendo kodeky obsahuje. Jsou to pouze MP3 dekodér (který je ke stažení zdarma na stránkách výrobce), ASF a VMW dekodér. To je vše. Zbytek fluendo kodeků prostě obsažen není.
Rozhodně si nekupujte PowerPack edici. Funkčností je na tom úplně stejně jako One verze (Free verze nemá proprietární ovladače na grafické karty ). V podstatě se liší jen grafickým tématem.
Tiskni
Sdílej:
Snad není nikdo tak blbý, aby si koupil nefunkční věc.
Nikdy nevěř kokainistovi!
?
Jestli myslíš ten perník před skoro 1,5 rokem ...
No, kdyby ses obtěžoval ten článek aspoň přečíst, věděl bys, že je tam ten PowerPack zmíněn hned několikrát a český produkt je vůči němu vymezen a popsány rozdíly. Čtenář, který chce LinDVD a Cedegu, si tam klikne na odkaz na PowerPack a pak může mít stejné zkušenosti jako autor tohoto příspěvku.Ano, takze diky za potvrzeni, ze vyse uvedeny link je uplne off-topic... jeste neco si nam chtel sdelit? :P