plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ano máš pravdu, pulse udělá ze všech zvukovek ať jsou jakékoliv všechny stejně rovné... Ale jedna věc je na něm setskra dobrá a to je to, že už se mi poslední rok nestalo, že by nějaká aplikace naprosto odstavila alsu (dříve se to stávalo dost často) nyní jak to všechno leze přes pulse, tak je to mnohem lepší, jen si pulse pořádně nastav, ono to pak ude mnohem lepší...
Pokus o odinstalaci pulseaudia v Mandrivě 2009.1 x86_64 non-i586 skončil tak na půl. Něco se dalo odinstalovat (audacious-pulseaudio, pulse audio plugin pro alsu (takže už žádný routování alsa-pulse-alsa), pulse plugin pro gstreamer).
V MDV 2008.1 nebylo potřeba nic odinstalovávat. Stačí v Ovládacím centrum nepovolit Pulse audio pro příslušnou zvukovku. Předpokládám, že v MDV 2009.1 to bude to samé.
tak bylo špatně nastavené, mám ubuntu 8.04 (tam bylo poprvé narváno), ze začátku mě také štvalo, strávil jsem asi 2 dny hraním si stím, než jsem pochopil jak přesně funguje, od té doby funguje naprosto bez problémů, žádné takové problémy jako dřív, že probudím notebook a najednou zvuk nejde, nebo že ho nějaká aplikace úplně odstaví (obvykle ty které přistupují přímo k HW) atd..jo když je špatně nastvené, tak laguje, stačí trošku upravit pro daný stroj a je bez problémů... nehledě na to, že funguje flash, ryhthmbox, mplayer, vlc a další nesmysly najednou, nemusí se nic řešit atd..
+1... Celý to pulse mi připadá jako cesta úplně mimo...
> Proč, u bohů, při dnešních možnostech integrace nemohou udělat HW mixování s alespoň 64 kanály, což by pro většinou běžného použití celkem stačilo?
Protoze proto dnes neni rozumny dovod? Datove toky na zvukovce jsou malinkate, takze neni problem to pocitat na hlavnim CPU, nebo treba na graficke karte :) a pak vysledny stream poslat do zvukovky (zvlast kdyz dnes mame mnohojadrove vecne se flakajici procesory). Pokud nebude softwarove reseni udelane blbe, tak neni duvod, aby bylo vubec poznat, zda je to resene softwarove nebo hardwarove.
Prejdi na Arch Linux, tam zadny pulse audio neni, kdyz si ho rucne nedoinstalujes. A kdyz nebudes instalovat gnome, tak se ti tam nebude nejspis ani vnucovat jako zavislost.
/etc/rc.d/pulseaudio restart
, ale jinak ten zvuk v Linuxu vážně často stojí za prd a potřebuje jednoznačně ještě nějaký čas, než bude trochu stabilní a použitelný.
ale jinak ten zvuk v Linuxu vážně často stojí za prd a potřebuje jednoznačně ještě nějaký čas, než bude trochu stabilní a použitelný.Krásný závěr, ale úplně mimo. Co je to za nesmysl se půl stránky rozepisovat o tom, že PulseAudio špatně funguje, načež prohlásit, že v Linuxu bude trvat, než bude zvuk stabilní a použitelný... Dvě informace pro tebe: a) Linux se používá i v nahrávacích studiích a pokud je dost použitelný na tohle, tak co bys chtěl víc. b) kdybys nebyl lama, tak zlikviduješ PulseAudio, necháš tam čistou ALSA jako všichni nad tebou a bude ti to taky fungovat stabilně a použitelně.
Prvotřídní troll... Zchlaď si hlavu, než klikneš na reagovat.
To, co jsem napsal, byly jenom moje postřehy. Nějak zásadně si nestěžuju. Nepsal jsem přímo o tom, že PA špatně funguje, však nakonec se ukázalo, že za nejvážnější problémy může Alsa driver. A pak jsem nenapsal, že stojí za prd vždy ale často.
Jinak nechci mít čistou Alsu. PulseAudio používám k rozvodu zvuku po síti.
Nějak zásadně si nestěžuju.Jenom desetiřádkový příspěvek, ve kterém nic jiného než stížnosti nejsou...
A pak jsem nenapsal, že stojí za prd vždy ale často.Kdežto já jsem o tobě něco takového tvrdil? A pak kdo je tady trol.
Kdežto já jsem o tobě něco takového tvrdil? A pak kdo je tady trol.
Netvrdil, ale reagoval jsi, jako bych to tak napsal. Trole. :)
pcm.!default { type pulse } ctl.!default { type pulse }do .asoundrc a v nastavení lokálního PA udělat jako defaultní některý vzdálený sink? Jinak co se týká PA, tak v současné verzi jsem s ním naprosto spokojen i pro lokální použití. Žádné latence praskání atp. nepozoruji a poměrně často využívám věci jako per app hlasitost nebo migraci zvukového výstupu mezi jednotlivými zařízeními. Ve starší verzi (kolem 0.9.10) jsem měl potíže se supend/resume, ale to už je teď také funkční k mé spokojenosti.
sem rad, ze autor nakonec nasel kde pulseaudio vypnout
jinak si myslim, ze poradna zvukovka ma porad vyhodu (i pres nepouzivany HW mix, ktery dneska cloveku uz nechyby) a to kvalita! vystupu. porad vzpominam na desktop s SB live 1024!
mandriva 2009.1 gnome z one cd:
ovladanie hlasitosti v paneli neovlada hlasitost, hlasitost si moze nastavit bud aplikacia (takzvane SW nastavenie) alebo v preferenciach toho ovladania hlasitosti mozem nastavit kazdu aplikaciu zvlast.
vypnutie pulseaudia v MCC nepomaha, vypnutie startu pulseaudia v nastaveniach gnome odstrani aj ovladanie hlasitosti.
namiesto neho som dal tray_mixer, ten vsak nevie ovladat hlasitost kolieskom mysi pri kurzore nad ikonkou tak, ako to vedia ostatne mixery.
Tiskni
Sdílej: