abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 17:55 | IT novinky

  Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  dnes 17:44 | IT novinky

  Společnost Boston Dynamics oznámila, že humanoidní hydraulický robot HD Atlas šel do důchodu (YouTube). Nastupuje nová vylepšená elektrická varianta (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 15:11 | Nová verze

  Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 14:22 | IT novinky

  Nejvyšší soud podpořil novináře Českého rozhlasu. Nařídil otevřít spor o uchovávání údajů o komunikaci (data retention). Uvedl, že stát odpovídá za porušení práva EU, pokud neprovede řádnou transpozici příslušné směrnice do vnitrostátního práva.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 05:33 | Zajímavý článek

  Minulý týden proběhl u CZ.NIC veřejný test aukcí domén. Včera bylo publikováno vyhodnocení a hlavní výstupy tohoto testu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 21
  dnes 04:44 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 3.5.0 svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol) a RDP klienta FreeRDP. Přehled novinek v ChangeLogu. Opraveno bylo 6 bezpečnostních chyb (CVE-2024-32039, CVE-2024-32040, CVE-2024-32041, CVE-2024-32458, CVE-2024-32459 a CVE-2024-32460).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 04:11 | Nová verze

  Google Chrome 124 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 124.0.6367.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 22 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 02:22 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 9.3 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Novinkou je vlastní repozitář DietPi APT.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 18:44 | Nová verze

  Byl vydán Mozilla Firefox 125.0.1, první verze z nové řady 125. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout lze podporu kodeku AV1 v Encrypted Media Extensions (EME). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 125.0.1 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 16:44 | Nová verze

  Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první stabilní verzi 7.2.5.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  KDE Plasma 6
   (65%)
   (11%)
   (2%)
   (21%)
  Celkem 501 hlasů
   Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
  Rozcestník

  Beamer: LaTeX na prezentace

  28. 8. 2006 | Petr Zelenka | Návody | 51397×

  "Potřeboval bych spáchat pěknou prezentaci, nevíš o nějakém programu?", zeptal se Matěj. "No, o něčem bych věděl," odvětil na to Bohouš, "výsledek pak vypadá fakt dobře. Slyšel jsi už někdy něco o Beameru?"

  LaTeX na prezentace? Proč ne!

  Beamer je - jednoduše řečeno - rozšiřující třída LaTeXu, kterou lze použít místo klasických tříd dokumentu typu article či book. Příprava prezentací je tak poněkud odlišná od "naklikám si někam, co potřebuji". Způsob se totiž (překvapivě) shoduje s přípravou běžného dokumentu v LaTeXu.

  To ale neznamená, že by práce byla zdlouhavější. Je prostě jiná a je třeba si na ni zvyknout. Věřím tomu, že vytvoření ekvivalentní prezentace třeba s OpenOffice.org Impress by mi zabralo daleko víc času. Hlavně proto, že s Impress neumím pracovat.

  Beamer přenáší všechny výhody i nevýhody LaTeXu i do tvorby prezentací. Přidává možnosti vytvářet přechody mezi jednotlivými odrážkami, obsahuje řadu témat vhodných pro krátké i delší prezentace. Ale hlavně je distribuován s několika vzorovými soubory. Jejich editace pak umožní vytvořit pěknou prezentaci i těm, kteří s LaTeXem a/nebo Beamerem začínají.

  Instalace

  "LaTeX už jsem nainstalovaný měl, takže už zbýval jen ten Beamer.". "A zvládl jsi to?", byl Bohouš zvědavý. "Jasně, nejsem lama!", potvrdil Matěj, "teď už chybí jen ta prezentace."

  Instalace by neměla představovat problém. Využijte buď možností vaší distribuce nebo stránek projektu, dokumentace je také výborná. V mém případě platila první varianta, Synaptic nezklamal a instalace proběhla bez zaváhání. Nutno podotknout, že LaTeX jsem již nainstalovaný měl.

  Prezentace krok za krokem

  "No tak jdeme na to. Jak dlouho budeš asi tak mluvit?" "Mělo by to být tak na 20 minut, potom je tak 5 minut na otázky. Proč se ptáš?" "Nejdřív musíme vybrat správnou šablonu.", vysvětloval Bohouš, "Ne každá se hodí pro každou příležitost."

  Nejjednodušším způsobem, jak začít s prezentací, je vybrat již předpřipravený "polotovar" a do něj doplnit náš text. Tyto "polotovary" se nacházejí v adresáři s dokumentací, podadresáři solutions. V mém případě je to /usr/share/doc/latex-beamer/solutions.

  A protože začít se má od začátku, vytvoříme nejdřív úvodní snímek.

  Úvodní snímek

  "OK, takže téma je Technologie flash pamětí," pokračoval Bohouš, "To vysázíš příkazem \title. Pro tebe to znamená zapsat to do složených závorek za tím. Můžeš přidat ještě kratší variantu pro případ, že by se nadpis někam nechtěl vejít, ale tenhle je krátký dost."

  Na úvodní snímek patří téma prezentace, jméno autora, datum a název školy či firmy, kterou přednášející reprezentuje (je-li nějaká). Mezi běžnými snímky prezentace má ten úvodní zvláštní postavení. Vytvoříme ho jediným příkazem - titlepage - uzavřeným do prostředí frame. Informace, které mají být zobrazeny, čerpá z hlavičky. Vše je nejlépe patrné z Matějovy prezentace, která zatím vypadá takto (matej01.tex, matej01.pdf):

  \documentclass{beamer}
  
  \mode<presentation> {
   \usetheme{Warsaw}
   \setbeamercovered{transparent}
  }
  
  \usepackage{ucs}
  \usepackage[utf8x]{inputenc}
  \usepackage{czech}
  \usepackage{palatino}
  \usepackage{graphicx}
  
  \title{Technologie flash pamětí}
  \author{Matěj Novák}
  \institute[UŠ JAK]{Ukázková škola Jana Ámose Komenského}
  \date{23.~9.~2006}
  
  \begin{document}
  
  \begin{frame}
   \titlepage
  \end{frame}
  
  \end{document}
  

  Pro překlad do pdf je možno použít buď pdfcslatex, nebo třeba trojici cslatex, dvips a ps2pdf.

  Zbývá ještě doplnit význam několika vybraných příkazů. Příkazem \documentclass{beamer} si řekneme o třídu dokumentu Beamer, která nám dá k dispozici příkazy jako například \frame. K dalším patří výběr tématu (\usetheme{Warsaw}) či příkaz \usepackage, kterým říkáme, jaké dodatečné balíky chceme použít (například graphicx dovolí vkládat obrázky příkazem \includegraphics).

  Osnova

  "Tak, titulní stránka by byla, teď už můžeme začít tvořit. Dobré je, když si nejdřív vytvoříš hrubou osnovu. To znamená na začátku nějaký rychlý úvod do tématu, případně motivaci. Pak hlavní část, kterou případně rozdělíš do smysluplných podkapitol. Na konci by nemělo chybět stručné shrnutí všeho, co jsi řekl."

  Osnova prezentace se obvykle umisťuje hned za titulní stránku a potom před každou nově začínající kapitolu v případě, že chceme, aby posluchač neztratil nit. Osnovu vysázíme tak, jak jsme zvyklí sázet v článku obsah. Snímek s osnovou tedy může vypadat například takto:

  \begin{frame}
   \frametitle{Osnova}
   \tableofcontents[pausesections]
  \end{frame}
  

  Příkaz \frametitle, který jsme ještě neměli tu čest poznat, vysází (jak by se dalo čekat) nadpis snímku; \tableofcontents[pausesections] se pak postará o vysázení osnovy. Nepovinný parametr pausesections způsobí to, že se jednotlivé body osnovy (rozuměj teď hlavní body), budou odkrývat postupně, na klepnutí. Chceme-li zobrazit celou osnovu naráz, tento parametr smažeme.

  Protože je osnova generována opět jen jedním příkazem, zbývá dovysvětlit, kde bere text. Hlavní body osnovy tvoří parametr příkazů \section umístěných ve zdrojovém textu mezi jednotlivé snímky. Podbody jsou tvořeny obdobně, příkazem \subsection. Nejlépe je použití vidět na Matějově příkladu (matej02.tex):

  \begin{frame}
   \frametitle{Osnova}
   \tableofcontents
  \end{frame}
  
  \section{Co bylo cílem projektu}
  
  \section{Technologie}
  
  \subsection{NOR}
  
  \subsection{NAND}
  
  \subsection{Inovace}
  
  \subsection{Kterou vybrat?}
  
  \section{Náhled do budoucnosti}
  
  \section*{Souhrn}
  

  Jednotlivé snímky a co na ně

  "Teď už můžeš do jednotlivých sekcí vkládat snímky a psát do nich text. Říká se, že k jednomu snímku se mluví v průměru tak minutu až dvě, ale je to dost individuální. To znamená, že tvoje prezentace by měla obsahovat zhruba 15 snímků."

  Text by měl být při prezentaci psán formou odrážek. Proto se při jejich tvorbě budeme často setkávat s výčtovými prostředími. Prvním z nich je itemize, které obsažené položky vysází s puntíkem (či jiným znakem) na začátku. Obdobou je v html tag <ul>.

  \begin{itemize}
   \item položka seznamu
   \item další odrážka
  \end{itemize}
  

  Chceme-li na začátku místo nějaké značky čísla, použijeme prostředí enumeration, tzn. v předchozím případě jen nahradíme slůvko itemize slůvkem enumeration. To si lze představit jako html tag <ol>. Třetím prostředím do party je description, jehož pomocí lze vytvářet jakési slovníkové vysvětlivky.

  \begin{description}
   \item[Strom] Graf, který neobsahuje kružnici.
  \end{description}
  

  Ke zvýraznění některého ze slov lze použít klasického postupu v LaTeXu, tedy uzavřít ho do \emph{}. Třída Beamer nám ovšem nabízí ještě jiný způsob, a to uzavření textu do \alert{}, při kterém bude tento text vysázen červeně.

  Pro zvýraznění celého bloku textu (například podmínek, za kterých něco platí), můžeme využít prostředí block, které svůj obsah vloží do hezkého rámečku. Takhle se rozhodl Matěj zdůraznit cíle svého projektu (matej03.tex, matej03.pdf):

  \section{Co bylo cílem projektu}
  
  \begin{frame}
   \frametitle{Cíle projektu}
   \begin{block}{Cíle}
    \begin{itemize}
     \item Prozkoumat, jak pracuje paměť flash.
     \item Zdokumentovat současné technologie flash pamětí.
     \item Porovnat jednotlivé typy.
     \item Provést stručný rozbor, k čemu se jednotlivé typy hodí.
    \end{itemize}
   \end{block}
  \end{frame}
  

  Takovýto blok má modré záhlaví s nápisem Cíle a namodralé tělo. Chceme-li být ještě důraznější, můžeme použít prostředí alertblock, které je laděno do červena. Obdobně pak fungují specializovaná prostředí pro definice (definition), teorémy (theorem), příklady (example) a jiné (lemma, proof, corollary).

  "Hmm, tak to vypadá vážně dobře," odtušil spokojeně Matěj, "ale ještě třeba nevím, jak vložit obrázek nebo vytvořit tabulku." "Není to nijak složité," uklidnil ho Bohouš, "ale protože už budu musel běžet, necháme to na jindy."

  Pokračování

  Protože obrázek řekne často víc, než tisíc slov, podíváme se příště na to, jak ho do naší prezentace dostat. Dále si ukážeme práci s tabulkou, vytváření snímků, na kterých se jednotlivé prvky postupně odkrývají, a třeba i něco navíc.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Josef Kufner avatar 28.8.2006 01:02 Josef Kufner | skóre: 70
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Tak tohle je opravdu hezké. Před nějakou dobou jsem dělal pár prezentací takovým slepovacím způsobem – postahoval jsem hromádku cizích a uplácal podle toho vlastní shluk maker. Ve výsledku to bylo prezentovatelné, ale psaní bylo dosti krkolomné. Takže teď je jen otázkou, jak moc lehce lze vytvářet vlastní styly/šablony.

  ps: doufám, že se seriál bude zabývat více Beamerem než běžnými konstrukcemi LaTeXu.
  Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
  28.8.2006 08:32 Jáchym Čepický | skóre: 29 | blog: U_Jachyma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Bemaer Vás právě od většiny krkolomných kontrukcí odstíní. Fajn věc, používám ho roky.

  Hezký článek o něm kdysi dávno vyšel na Rootu.
  28.8.2006 13:22 Petr Zelenka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  ps: doufám, že se seriál bude zabývat více Beamerem než běžnými konstrukcemi LaTeXu.

  Zdravím, cílem článku bylo popsat tvorbu prezantace tak nějak lidsky, krok za krokem. Předpokládám jistou malou znalost LaTeXu, ale i tak jsem se těm běžným konstrukcím, jak říkáte, nedokázal vyhnout.

  V příštím díle bude to, co je napsáno v pokračování :), takže trocha LaTeXu i trocha Beameru.

  28.8.2006 08:33 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Tak že bych konečně opustil balík prosper? Už se na to nějakou dobu chystám, ale zatím vždy zvítězila časová tíseň, takže jsem zvolil to, co už umím. Doufám, že mi ten seriál pomůže se k tomu beameru přece jenom dostat, prý je ve srovnání s prosperem o dost lepší.
  28.8.2006 12:16 Luke
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Když jsem před rokem a půl přecházel z Prosperu na Beamer, tak to byl docele přímočarý proces. Bez větších problémů.
  Jestli si vzpomínám, tak Beamer má i možnost "kompatibilního módu", který emuluje volání Prosperu, ale nikdy jsem to nevyužil...
  29.8.2006 10:59 Vtipnéř | skóre: 38 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Podle toho, co vim, beamer nepodporuje pstricks. Diskuse o obou produktech se da najit napr. na konferenci cstexu.

  Jirka

  PS: Omlouvam se za chybejici diakritiku, pisu z ciziny.
  Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.
  prometeus avatar 28.8.2006 08:35 prometeus | skóre: 9 | blog: Nielen historický blog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Uz sa tesim na pokracovanie ;)
  Kto vraví pravdu, ten neumrie na chorobu. -- Džingischán
  28.8.2006 13:22 Petr Zelenka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Díky, snad nezklame.
  28.8.2006 10:01 Jirka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  A co takhle powerdot?
  28.8.2006 10:49 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Beamer je hezká věc, ale nepodařilo se mi ho přesvědčit, aby udělal prezentaci "na výšku". Navíc ty chybové hlášky, pokud člověk něco splete, dávají za pravdu Petru Olšákovi. Něco tak zmateného jsem ještě neviděl - chybu to většinou ohlásí na konci snímku a člověk se může jenom dohadovat, kde je chyba.
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
  28.8.2006 13:26 Petr Zelenka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace

  Ten článek od pana Olšáka jsem četl, chtěl jsem si u něj dokonce zapsat předmět o TeXu, ale těsně předtím ho zrušil.

  LaTeX používám na čistě uživatelské úrovni, tak je ostatně zaměřen i článek. Nemám ambice (zatím), jít nějak moc do hloubky. Prostě to používám k mé spokojenosti.

  S těmi chybami máte pravdu. Zatím se mi ji většinou povedlo odhadnout, ale občas to určitě může být oříšek.

  28.8.2006 13:34 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  No já jenom, že teprve u Beameru jsem musel dát panu Olšákovi za pravdu :-)
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
  14.9.2006 13:11 Ash
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Vytrhnu jen jednu výbornou větu: "TEX zavirovaný LATEXEM". Jen kvůli této větě má smysl si to přečíst :)
  28.8.2006 11:32 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  V tom matej03.pdf jsou nějaké divné fonty - háček na e nějak nesedí, podobně i další akcenty.
  28.8.2006 13:27 Petr Zelenka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace

  Díky za bugreport, překontruluji to až se dostanu ke svému počítači.

  28.8.2006 20:14 Petr Zelenka | skóre: 24 | Semice/Stuttgart (Sindelfingen)
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace

  Tak Evince 0.4.0 na Ubuntu Breezy to zobrazí korektně.

  A teď si uvědomte, jaký je vztah mezi krychlí a motýlem.
  28.8.2006 13:33 walley walleyovic | skóre: 4 | blog: walley
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  me to sedi na pohled bez problemu, acroread v linuxu, spis pracujete s nejakou uchylnou sadou fontu ve vasem pdf prohlizeci
  28.8.2006 13:36 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  KPDF to také zobrazuje správně.
  28.8.2006 14:42 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  tak problém je opravdu u mě (viz níže). jenom nechápu jak proč. To jakou sadu fontů má acrobat reader použít je přece řečeno v tom dokumentu a to já neovlivním, nebo ano?
  28.8.2006 13:37 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  V kpdf z KDE 3.5.4 je všechno v pořádku.
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
  28.8.2006 13:42 Petr Zelenka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace

  Otestoval jsem to alespoň v Acrobat Readeru 6.0 na WinXP v internetové kavárně. Vše se zdá být OK.

  28.8.2006 14:38 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Aha pardon. Mě to v xpdf a evince zobrazuje normálně ale acroread kreslí směšně malé čárky a háčky nad písemky. Takže problém je u mě, zkusím zjistit v čem. Ale v jiných latexových dokumentech mi to nikdy nedělalo, tak mě nenapadlo to otevírat ještě jiným prohlížečem.
  28.8.2006 13:13 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Pěkné. No hlavně v příštím díle naznačte, jak přepnout styl. Tady ta ujetá modrá se mi teda vůbec nelíbí - jsem spíš minimalista. Něco jednoduchého.
  28.8.2006 13:32 Petr Zelenka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Pěkné. No hlavně v příštím díle naznačte, jak přepnout styl. Tady ta ujetá modrá se mi teda vůbec nelíbí - jsem spíš minimalista. Něco jednoduchého.

  Téma změníte jednoduše: místo Warsaw si vyberete takové, které se vám bude líbit. Jinak řečeno, místo

  \usetheme{Warsaw}

  použijete

  \usetheme{Vase_Oblibene_Tema}

  Témat je řada, popis (obrázky) najdete v User Guide.

  28.8.2006 17:45 PSIkappa
  Rozbalit Rozbalit vše Porovnanie toolov na prezentace
  Nechcelo by sa niekomu zobrat tento sumar nastrojov na prezentacie: Screen Presentation Tools a spravit z toho nejaky pekny clanok ?

  Hlavne ma zaujimaju klady a zapory jednotlivych nastrojov a tak isto ako rychle a efektne sa da vytvorit prezenatacia danym nastrojom.
  28.8.2006 22:55 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Super článek! S Beamerem jsem se chtěl naučit dělat už před časem, ale zatím jsem to akutně nepotřeboval, tak jsem se k tomu manuálu nedokopal. Ale na seriál si čas určitě udělám.
  θηριον ειμι
  29.8.2006 20:40 Petr Zelenka | skóre: 24 | Semice/Stuttgart (Sindelfingen)
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Díky za pochvalu, je to zavazující :)
  A teď si uvědomte, jaký je vztah mezi krychlí a motýlem.
  29.8.2006 13:21 Ash
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Dynamické efekty do prezentací: PPower4, pdf postprocesor.
  29.8.2006 14:23 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  A texpower nebo acrotex mají možnost dělat takové srandy jako postupné objevování se nápisu tím že odněkud přijede nebo vystoupí z pozadí postupnou změnou barvy :-) Ale stejně nejradši dělám slidy jako normální article, jenom změním pozadí, rozměry stránky a přidám navigační prvky. Je to mnohem jednodušší než se učit nějaký balíky.
  29.8.2006 14:27 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  nějak se zmrvil odkaz, je to
  www.acrotex.net
  3.9.2006 14:06 helb | skóre: 9 | blog: helb | Kralovice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  On se zmrvil proto, že jste tam nedal http://.
  Ovládání hlasem? cat /dev/dsp > /dev/hda1
  29.8.2006 18:32 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Doufám, že prezentace vytvářet nebudu, ale obávám se, že budu.

  Tedy děkuji za článek a těším se na pokračování!
  30.8.2006 11:52 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Tak mi to bohužel nechodí. Spoustu hlášení, PDF, který z toho vypadne, má 4 bílé stránky a je na něm vidět jen nějaká spodní lišta. Vyndal jsem balíček {ucs}, protože jej nemám... Nějaká rada?
  Honza Balák avatar 17.9.2006 15:55 Honza Balák | skóre: 23 | blog: Jaxův linuxový zápisník | Předklášteří
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  v Ubuntu jsem dohral balicky latex-ucs-* a uz to jede
  <null>
  jalinh avatar 30.8.2006 13:28 jalinh | skóre: 2 | blog: jalinh
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  hezky clanek, az najdu cas, urcite si to prostuduju pecliveji, ale <flame > budoucnost stejne patri ConTeXtu! :)</flame>
  Bonajn aĵojn mi devas serĉi, malbonaj aĵoj estas ĉie.
  Mikos avatar 5.9.2006 23:52 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Jojo, filosofie ConTeXtu se mně osobně také líbí mnohem více než LaTeX :-)
  CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
  5.5.2010 15:38 Honzík
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Beamer: LaTeX na prezentace
  Skvělý článek, děkuju autorům, za 10 minut jsem udelal to, co bych v Impressu delal asi tak cely den :-)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.