Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zvuk byl odjakživa v Linuxu hodně špatně řešen. Pamatuji doby, co mohla hrát pouze jedna aplikace na "softwarových" zvukovkách. To se vyřešilo SW mixováním, ale to byla pomalost sama. Neustálé trable se zvukem ... až jsem si kdysi koupil pořádnou zvukovku, místo integrovanýho šmejda se SW mixováním přišla Audigy 2 ZS. To bylo. HW mixování, zvuk se nezpožďoval, Doom 3 začal šlapat o několik framů rychleji, jenže ...
Pak se do toho začali srát vývojáři a nasrali tam dmix. Nebylo to tak strašné, dalo se přežít. Ale co se z toho stalo teď ... neschopnost implementovat regulaci zvuku pro každou aplikaci přes HW mix přinesl dementní pulseaudio a problémy začali. Aplikace nezvládající pulse audio si cestuje alsa-pulseaudio-alsa, zvládající cestuje pulseaudio-alsa a to všechno se SW mixování. A z Audigy 2 ZS je náhle softwarovej šmejd. Regulace zvuku v aplikacích má za následek zpoždění v nastavení hlasitosti, v některých aplikací (rhythmbox, audacious) je to snad i sekunda. Zvuk neustále přeskakuje např. při otevírání oken, scrollování ve firefoxu, ... přitom to snad ani není možné. Z prdele jsem mp3ky dal na ramdisk, abych vyloučil disk, a stejně to přeskakuje. Pulse audio rulez
Zbavte mě ho! Vraťte to zpět ... ale ono to není tak jednoduché. Pulseaudio bude v další verzi gnome "integrovaný", nahradí kompletně esound. Už ani nenastavíte hlasitost zvuku odjinud než z konzole, protože každý dementní nastavovátko bude umět nastavit jen pulseaudio. Na co je mi regulace hlasitosti aplikací každé zvlášť v jedom "pulse audio control centeru", když si ji můžu nastavit přímo v aplikaci a předejdu dementnímu lagování.
Pokus o odinstalaci pulseaudia v Mandrivě 2009.1 x86_64 non-i586 skončil tak na půl. Něco se dalo odinstalovat (audacious-pulseaudio, pulse audio plugin pro alsu (takže už žádný routování alsa-pulse-alsa), pulse plugin pro gstreamer)... audacious už začínají hrát bez lagů, sláva, už ho nezpožďuje brouzdání ve firefoxu. Co se však nepodařilo odebrat je samotný pulse audio server a jakýsi esound-to-pulse router. Je mi z toho blbě, rozesrat všechno co funguje. A nejhorší na tom je, že to bude pokračovat. Koho totiž zajímá názor jednoho dementa na pulseaudio ...
Takže nekupujte drahý zvukovky do Linuxu, nepřiplácejte za HW mix, pulseaudio ho stejně rozesere a z vaší zvukovky udělá šmejd za pár stovek. Asi zapnu integrovanou zvukárnu, věřím, že mi na tom pulse šmejdu bude hrát líp jak celý Audigy.
Tiskni
Sdílej:
Ano máš pravdu, pulse udělá ze všech zvukovek ať jsou jakékoliv všechny stejně rovné... Ale jedna věc je na něm setskra dobrá a to je to, že už se mi poslední rok nestalo, že by nějaká aplikace naprosto odstavila alsu (dříve se to stávalo dost často) nyní jak to všechno leze přes pulse, tak je to mnohem lepší, jen si pulse pořádně nastav, ono to pak ude mnohem lepší...
Pokus o odinstalaci pulseaudia v Mandrivě 2009.1 x86_64 non-i586 skončil tak na půl. Něco se dalo odinstalovat (audacious-pulseaudio, pulse audio plugin pro alsu (takže už žádný routování alsa-pulse-alsa), pulse plugin pro gstreamer).
V MDV 2008.1 nebylo potřeba nic odinstalovávat. Stačí v Ovládacím centrum nepovolit Pulse audio pro příslušnou zvukovku. Předpokládám, že v MDV 2009.1 to bude to samé.
tak bylo špatně nastavené, mám ubuntu 8.04 (tam bylo poprvé narváno), ze začátku mě také štvalo, strávil jsem asi 2 dny hraním si stím, než jsem pochopil jak přesně funguje, od té doby funguje naprosto bez problémů, žádné takové problémy jako dřív, že probudím notebook a najednou zvuk nejde, nebo že ho nějaká aplikace úplně odstaví (obvykle ty které přistupují přímo k HW) atd..jo když je špatně nastvené, tak laguje, stačí trošku upravit pro daný stroj a je bez problémů... nehledě na to, že funguje flash, ryhthmbox, mplayer, vlc a další nesmysly najednou, nemusí se nic řešit atd..
+1... Celý to pulse mi připadá jako cesta úplně mimo...
> Proč, u bohů, při dnešních možnostech integrace nemohou udělat HW mixování s alespoň 64 kanály, což by pro většinou běžného použití celkem stačilo?
Protoze proto dnes neni rozumny dovod? Datove toky na zvukovce jsou malinkate, takze neni problem to pocitat na hlavnim CPU, nebo treba na graficke karte :) a pak vysledny stream poslat do zvukovky (zvlast kdyz dnes mame mnohojadrove vecne se flakajici procesory). Pokud nebude softwarove reseni udelane blbe, tak neni duvod, aby bylo vubec poznat, zda je to resene softwarove nebo hardwarove.
Prejdi na Arch Linux, tam zadny pulse audio neni, kdyz si ho rucne nedoinstalujes. A kdyz nebudes instalovat gnome, tak se ti tam nebude nejspis ani vnucovat jako zavislost.
/etc/rc.d/pulseaudio restart
, ale jinak ten zvuk v Linuxu vážně často stojí za prd a potřebuje jednoznačně ještě nějaký čas, než bude trochu stabilní a použitelný.
ale jinak ten zvuk v Linuxu vážně často stojí za prd a potřebuje jednoznačně ještě nějaký čas, než bude trochu stabilní a použitelný.Krásný závěr, ale úplně mimo. Co je to za nesmysl se půl stránky rozepisovat o tom, že PulseAudio špatně funguje, načež prohlásit, že v Linuxu bude trvat, než bude zvuk stabilní a použitelný... Dvě informace pro tebe: a) Linux se používá i v nahrávacích studiích a pokud je dost použitelný na tohle, tak co bys chtěl víc. b) kdybys nebyl lama, tak zlikviduješ PulseAudio, necháš tam čistou ALSA jako všichni nad tebou a bude ti to taky fungovat stabilně a použitelně.
Prvotřídní troll... Zchlaď si hlavu, než klikneš na reagovat.
To, co jsem napsal, byly jenom moje postřehy. Nějak zásadně si nestěžuju. Nepsal jsem přímo o tom, že PA špatně funguje, však nakonec se ukázalo, že za nejvážnější problémy může Alsa driver. A pak jsem nenapsal, že stojí za prd vždy ale často.
Jinak nechci mít čistou Alsu. PulseAudio používám k rozvodu zvuku po síti.
Nějak zásadně si nestěžuju.Jenom desetiřádkový příspěvek, ve kterém nic jiného než stížnosti nejsou...
A pak jsem nenapsal, že stojí za prd vždy ale často.Kdežto já jsem o tobě něco takového tvrdil? A pak kdo je tady trol.
Kdežto já jsem o tobě něco takového tvrdil? A pak kdo je tady trol.
Netvrdil, ale reagoval jsi, jako bych to tak napsal. Trole. :)
pcm.!default { type pulse } ctl.!default { type pulse }do .asoundrc a v nastavení lokálního PA udělat jako defaultní některý vzdálený sink? Jinak co se týká PA, tak v současné verzi jsem s ním naprosto spokojen i pro lokální použití. Žádné latence praskání atp. nepozoruji a poměrně často využívám věci jako per app hlasitost nebo migraci zvukového výstupu mezi jednotlivými zařízeními. Ve starší verzi (kolem 0.9.10) jsem měl potíže se supend/resume, ale to už je teď také funkční k mé spokojenosti.
sem rad, ze autor nakonec nasel kde pulseaudio vypnout
jinak si myslim, ze poradna zvukovka ma porad vyhodu (i pres nepouzivany HW mix, ktery dneska cloveku uz nechyby) a to kvalita! vystupu. porad vzpominam na desktop s SB live 1024!
mandriva 2009.1 gnome z one cd:
ovladanie hlasitosti v paneli neovlada hlasitost, hlasitost si moze nastavit bud aplikacia (takzvane SW nastavenie) alebo v preferenciach toho ovladania hlasitosti mozem nastavit kazdu aplikaciu zvlast.
vypnutie pulseaudia v MCC nepomaha, vypnutie startu pulseaudia v nastaveniach gnome odstrani aj ovladanie hlasitosti.
namiesto neho som dal tray_mixer, ten vsak nevie ovladat hlasitost kolieskom mysi pri kurzore nad ikonkou tak, ako to vedia ostatne mixery.