Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tak jsem konečně ušetřil nějaké penízky a koupil si tu vysněnou Audigy 2 ZS.
Už mě pomalu štvala ta zvukovka, která byla integrovaná na desce - v aplikacích užívajících alsa byl přehozen Subwoofer/Center s Reer výstupem. Po zvýšení PCM kanálu na maximum se pěkně ve výškách rozchraptila.
Když jsem se tedy rozhodl koupit novou zvukovku, dal jsem si jasné parametry - alespoň 5.1 a HW mixování. Tady na abíčku mi bylo porazeno, ať jdu právě do Audigy 2 ZS. Našetřil jsem tedy poměrně hodně peněz (přes 2000) a dnes jsem se rozhodl ji koupit.
První věc, kterou jsem udělal, když jsem přišel domu bylo ... chvilka napětí ..., že jsem rozebral case a do slotu umístil Audigy. V BIOSu jsem následně vypnul tu integrovanou zvukovku. Následně reboot a spuštění Linuxu. To je neuvěřitelné. Na mém ArchLinuxu nebylo třeba nastavovat absolutně nic. Udev sám nahrál správný modul a zvuk šlapal, aniž bych nastavoval alsu. 5.1 zvuk naprosto bez problému. Už žádné přehozené výstupy. HW mixování - úžasná věc. Ať spustím 20 zvukových aplikací najednou, zvuk se už nezpožďuje ani v jedné a ta kvalita zvuku! Ta překračuje nejméně o 200% kvalitu té staré. Prostě nádhera. Nevěřili byste, jak jsem šťastný.
Tiskni
Sdílej:
Já mám jestě starou SB Audigi Player a taky naprostá spokojenost se vším. Jen na notasu mám integr. a paradoxně jí používám víc, řešit zvuk síťově je trosku nemotorný.