Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Linux je velmi stabilní systém. Mám (teda měl) jsem čtvrtýho debiana. Až do dnes bylo vše OK, než jsem z nautilu přetáhl (drag & drop) soubor z nautilu do gimpu (ico ikona). To mělo za následek totální výtuh systému. Kurzor myši se nehýbal, klávesnice nešla (ani sysrq kouzlo nešlo), přestala jít síť - ssh nefungovalo, http nefungovalo, ftp nefungovalo, na čudlík vypnout u PC to nereagovalo.
Počkal jsem 10 minut, jestli se to neodsekne, ale nic. Jedinou možností bylo zmáčknutí reset. Jenže po resetu na mě vykoukla pouze příkazová řádka grubu. Marně jsem se snažil zavést linuxový kernel, protože grub pořád hlásil unknown filesystem na ext3 oddílu s linuxem. Nabootuju livecd ubuntu a snažím se připojit ten oddíl - bez úspěchu. Pouštím na něj fsck.ext3 - hezký, údajně se nejedná o ext3 patrition. pomocí dd přečtu prvních 20MB oddílu a uložím na ntfs patrition, nabootuju do windows (stejný disk, pouze jiný oddíl), otevřu to v hexeditoru a ať koukám jak koukám ... nic nevykoukám, samej balast, který mi nic neříká, pouze na začátku bylo 47B nul, což asi hádám být nemá, asi by tam měla být nějaká signatura ext3 (?).
No nic, vytvořil jsem tam ntfs a mým jediným systémem tak zůstává nejlepší a nejstabilnější OS Windows Vista Ultimate x64 neOEM (na rozdíl od linuxu se mi nikdy od Vánoc (jeho koupě) nezasekl ani nikdy nespadnul). Škoda jen těch čtvrt tera filmů a mp3, co byly na linuxovém oddíle. A samozřejmě se můžete rozloučit s linuxovou verzí JXPCommanderu. Sice mám naštěstí zálohu, ale nehodlám už si znovu instalovat systém, kterej prostě nefunguje a maže pevné disky. Bude pouze verze pro Windows (pouze 64bit, 32bit je dnes zastaralá platforma a měla by se pomalu přestávat podporovat, jinak nikdy nebude dostatek 64bit komerčních aplikací, protože si každej řekne že 32bit stačí když na 64bit to spustíte, ale samozřejmě že nestačí)
Tiskni
Sdílej:
Tenhle blogpost byl podlě mě psán moc brzo po ztrátě dat, takže autor ješte nestačil "vychladnout". Primárním účelem tohoto článku tedy IMHO bylo si ulevit. (Nech toho, Veškrno ...)
Je to jako když nadáváte šroubu, že nejde povolit, nebo autu, že nechce startovat ...
Když přejde akutní záchvat vzteku a člověk se sebekriticky zamyslí nad tím, že nadávat šroubu do zarezlých hajzlů, či hrozit autu vrakovištěm, prostě z principu SMYSL NEMÁ ... pak je ten správný moment něco psát !
protože o Ubuntu je všeobecně známo, že pevné disky nepřipojujeJak komu. A že nepřipojilo nějak vážně poškozený disk (nejspíš), tomu se ani nedivím...
Jak komu.dovolim si nuphara poupravit a rict, ze o ubuntu je vseobecneznamo, ze casto miva potize s pripojovanim hdd ... takze nejen jak komu, ale predevsim jak ktery disk, jak na kterem stroji a jak v jakem stavu
Štítky: houbičky, humor, Jarda bloguje, lama, pomatení, trubka
Jinak celkove ma Jarda hodne velky problemy s udrzenim datKdyž má problémy jen s udržením dat, je to ještě dobré. V dalším stupni člověk neudrží myšlenku, následně meč, a potom...
THERE IS NO WARRANTY FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW. EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU. SHOULD THE PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.ale ani s tema vistama to nebude lepsi:
25. LIMITATION ON AND EXCLUSION OF DAMAGES. You can recover from Microsoft and its suppliers only direct damages up to the amount you paid for the software. You cannot recover any other damages, including consequential, lost profits, special, indirect or incidental damages.
Furt byly modre (alespon jednou denne)to se hold na woknech stava furt ... slysel sem, ze MS modla podat zadost o softwarovy patent na BSOD ...
nic nevykoukám, samej balast, který mi nic neříká, pouze na začátku bylo 47B nul, což asi hádám být nemá, asi by tam měla být nějaká signatura ext3Ext2/3 nema signaturu na zacatku disku. Prvni blok disku je totiz vyhrazeny pro bootloader, takze na nem muze byt obecbne cokoliv, treba same nuly. Samotny souborovy system zacina az na druhem bloku, navic superblok Ext2/3 se prilis od nahodnych dat nelisi, takze jde velmi snadno prehlednout. Domnivam se, ze by urcite minimalne cast disku sla zachranit, stacilo by pouzit kopii superbloku. Jeho pozice se nejlepe zjisti pomoci
mkfs.ext2(3) -n [ostatni volby] /dev/...
- parametr -n zpusobi, ze se nic nezapise, ale pozice kopii superbloku jsou vypsany. Pak staci pouzit parametr -b u fsck.ext2(3) a dosadit cislo superbloku, ktery vypada nejlepe.
Vytahl jsem timto zpusobem nejaka data i z ext2, ktere bylo naformatovatno jako FAT16 - sice to byl jen vnitrek /usr a /var, ale stacilo to. Viz treba Recovering lost ext2 Linux filesystems nebo Surviving a Linux Filesystem Failures.
BTW: domnivam se, ze za ono padnuti mozna Linux vubec nemohl, pokud padne jadro, vetsinou vyhodi paniku, popr. cernou obrazovku (kdyz se nepodari prepnout do konzole). Takovehle tvrde pady dela spis spatny ovladac (neni tam nahodou binarni driver grafiky? Mne presne tohle delal kdysi fglrx), odchazejici hardware, chybny kontakt (napr. napajeci konektor disku) nebo porucha v siti, ktera prosla zdrojem.
No nic, vytvořil jsem tam ntfs a mým jediným systémem tak zůstává nejlepší a nejstabilnější OS Windows Vista Ultimate x64 neOEM (na rozdíl od linuxu se mi nikdy od Vánoc (jeho koupě) nezasekl ani nikdy nespadnul).Takže trekker.dk a pan Kubeček měli nakonec pravdu...