Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dnes jsem si pro svou vlastní potřebu vytvořil skriptík, který mi vytvoří DVD-VIDEO ISO obraz ze složky obsahující strukturu DVD. Používá to zenity a mkisofs a je to určené převážně pro nautilus (plugin nautilus-actions). A protože nejsem hajzl, tak vám ho tu pěkně vystavím. Je to pod licencí MIT, takže si s tím dělejte, co uznáte za vhodné.
#!/bin/bash if [ -z "$1" ]; then zenity --error --text="Zadejte název adresáře" exit 1 fi DIR="`sed -e \"s/'//g\" <<<\"$1\"`" if [ ! -d "${DIR}" ]; then zenity --error --text="Adresář neexistuje" exit 1 fi if [ ! -d "${DIR}/AUDIO_TS" -o ! -d "${DIR}/VIDEO_TS" ]; then zenity --error --text="Adresář neobsahuje platnou strukturu DVD" exit 1 fi DVD_NAME_HINT="`basename \"${DIR}\"`" DVD_NAME="`zenity --entry --text=\"Zadejte název DVD\" --entry-text=\"${DVD_NAME_HINT}\"`" if [ $? != 0 -o "${DVD_NAME}" = "" ]; then exit 1 fi OUTPUT_DIR="`dirname \"${DIR}\"`" OUTPUT_FILE="${OUTPUT_DIR}/${DVD_NAME}.iso" LOG="${OUTPUT_DIR}/.${DVD_NAME}-mkdvdvideoiso.log" mkisofs -dvd-video -V "$DVD_NAME" -o "${OUTPUT_FILE}" "${DIR}" >"${LOG}" 2>&1 & MK_PID=$! while true do step="`tail -n1 \"${LOG}\" | grep % | cut -d '.' -f1`" echo $step if [ -n "`cat \"${LOG}\" | grep extents`" ]; then echo "100" fi sleep 0.5 done | zenity --progress --auto-close --title "Vytvářím obraz DVD ..." --text "Vytvářím obraz DVD ..." if [ $? -eq 0 ]; then zenity --info --title "Vytváření obrazu dokončeno." --text "Vytváření obrazu dokončeno." wait ${MK_PID} else kill ${MK_PID} >/dev/null 2>&1 fi rm -f "${LOG}"
Skript uložte třeba jako /usr/bin/mkdvdvideoiso a přidejte mu právo pro spuštění (chmod +x /usr/bin/mkdvdvideoiso). Dále je potřeba nastavit nautilus-actions.
V gnome vlezte do "Systém-Volby-Konfigurace akcí nautilus" a klikněte na "Přidat". Jmenovku dejte třeba "Vytvořit obraz DVD", ikonu "gtk-cdrom", cesta "/usr/bin/mkdvdvideoiso", parametry "%d/%f" (parametry včetně uvozovek). Na kartě podmínky přepněte na "Pouze složky". Potvrďte, zavřete. A jak to funguje?
Máme třeba adresář "/Users/Jarda/Filmy/Tarzan 2" a v něm strukturu DVD (AUDIO_TS a VIDEO_TS/*). Pravým myšítkem klikněte na adresář "/Users/Jarda/Filmy/Tarzan 2" a zvolte "Vytvořit obraz DVD". Zeptá se to na jmenovku disku (např "Tarzan 2" a v adresáři /Users/Jarda/Filmy to vytvoří soubor "Tarzan 2.iso". Proces vytváření indikuje progressbar zenity. Po skončení je zobrazena zpráva.
Má to určitě pár chybek a neměli byste spouštět více procesů v jednom adresáři, jinak se budou mlátit dočasné soubory Když to někdo vylepší, muže mi to poslat do diskuse, rád si to u sebe vylepším také.
Trošičku jsem upravil ten skript, takže by teď mělo být možné výcenásobné spuštění v jednom adresáři.
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/bash # definitions CHAPTER_SEC_SIZE=300 MAX_VIDEO_SEC_SIZE=36000 # usage: # anyToDvd [ -p ] video.avi [subtitles.srt] TMP_MPEG=".dvd_mpeg_file.$$.mpg" TMP_DVD=".dvd.$$" # check existence of utilities FAIL=0 if ! which mplayer; then echo "Missing mplayer" let FAIL+=1 fi if ! which mencoder; then echo "Missing mencoder" let FAIL+=1 fi if ! which dvdauthor; then echo "Missing dvdauthor" let FAIL+=1 fi if ! which mkisofs; then echo "Missing mkisofs" let FAIL+=1 fi if [ "$FAIL" != "0" ]; then exit 1 fi # parse args if [ "$1" == "-p" ]; then SRC=$2 SUB=$3 else SRC=$1 SUB=$2 fi # if asked for play, do it, else encode video to dvd if [ "$1" == "-p" ]; then mplayer $SRC $SUB # else encode else # copy cp1250 subtitles # using subtitles? if [ "$SUB" != "" ] && [ -e $SUB ]; then mkdir -p ~/.mplayer/font/ cp /usr/share/mplayer/font/cp1250/arial-18/* /home/msk/.mplayer/font/ if [ "$?" != "0" ]; then echo "Edit script and specify correct font to copy" exit 1 fi fi # encode video # base switches MENCODER="mencoder -oac lavc -ovc lavc -of mpeg " MENCODER="$MENCODER -mpegopts format=dvd -vf scale=720:576,harddup -srate 48000 -af lavcresample=48000 -lavcopts vcodec=mpeg2video:vrc_buf_size=1835:vrc_maxrate=9800:vbitrate=5000:keyint=15:acodec=ac3:abitrate=192:aspect=16/9 " # using subtitles? if [ "$SUB" != "" ] && [ -e $SUB ]; then MENCODER="$MENCODER -sub $SUB " fi # closing options MENCODER="$MENCODER -ofps 25 -o $TMP_MPEG $SRC" # do it $MENCODER # create long chapter time list for dvdauthor LTL="0" for i in $(seq $CHAPTER_SEC_SIZE $CHAPTER_SEC_SIZE $MAX_VIDEO_SEC_SIZE); do LTL="$LTL,$i" done # author dvd dvdauthor -o $TMP_DVD -c $LTL $TMP_MPEG dvdauthor -T -o $TMP_DVD # make image mkisofs -dvd-video -o $SRC.iso $TMP_DVD # remove temp files rm -rf $TMP_DVD $TMP_MPEG # done echo "Output created as $SRC.iso" fiBez kontrol, titulkov a balastu okolo su to 4 commandy: mencoder, dvdauthor, dvdauthor -T, mkisofs.
#! /bin/sh # toto vytvori iso obraz, nutno upravit nazev filmu ISOFILE="navrat_krale_1.iso" cd /home/uzivatel/filmyiso; mkisofs -dvd-video -udf -o $ISOFILE /home/dalibor/isoobrazy;2) vypálení na DVD
# toto vypali iso obraz, nutno upravit nazev filmu ISOFILE="navrat_krale_1.iso" cd /home/uzivatel/filmyiso; growisofs -speed=1 -Z /dev/cdrom=$ISOFILE;
A pokud jde o převod mpg nebo avi souboru na DVD, používám mandvd, podporuje i české titulky a různá menu.
Ale o tom můj zápis není ...