Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Včera byl poměrně nudný den a mě se pořád něco nelíbí na tom nautilovi. Inu, rozhodl jsem se ho trošičku vytunit. Stáhnul jsem zdrojové kódy a začal upravovat.
Výsledek mého snažení můžete vidět na přiloženém obrázku. Searchbar jsem místo nahrazování řádku s adresou dal doprava místo těch zbytečných zoomovacích tlačítek a comboboxu pro režim zobrazení (když to budu potřebovat, kliknu si na to v menu). Searchbar je vidět vždy, neskrývá se. Dále jsem vytunil navigation bar. Dal mu vzhled textového pole a dovnitř balím pouze labely v eventboxu, aby se na ně dalo klikat. Žere to tak méně prostoru. Plánuji tam ještě přidat efekty na mouse-over a zvýraznění aktuálního adresáře. Do searchbaru ještě doprava přidám ikonku vyhledávání. A ty tlačítka zpět a vpřed také trochu vylepším. Pravděpodobně dám pryč ty šipky a menu nechám zobrazovat na pravý klik na tlačítko. Dále jsem dal pryč nadpis bočního panelu, režim se dá zvolit z menu, možná to ještě vylepším, aby tam třeba mohl být panel "místa" i "strom" najednou. Do spodní části okna (asi místo statusbaru) dám volitelný panel s informacemi o vybraných souborech.
Zdrojáci uveřejním až poté, co dokončím mé úpravy a vyjde finální verze Nautilu 2.20. Akorát mě sere, že pokud zveřejním zdrojáky, musí to být pod GPL. Rád bych to dal pod MIT.
Tiskni
Sdílej: