Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Datum vydání (konec října) Ubuntu 7.10 se pomalu a jistě blíží, takže mi dovolte, abych vás seznámil s novinkami, které na nás čekají.
Originál vyšel v mém LinuxBlogu. Pokud se vám článek líbí, můžete mi poslat menší finanční příspěvek na PayPal (viz. LinuxBlog)![]()
Ubuntu nyní automaticky vytváří virtuální PDF tiskárnu, kterou můžete použít ke generování PDF dokumentů z aplikací, které tuto funkci normálně nemají, např. GIMP, Firefox a jiné.
Zastaralý a již více nevyvíjený program gnome-cups-manager byl nahrazen programem system-config-printer, nástrojem pro správu tiskáren z distribuce Fedora. Sice je program trošičku nepřehledný, ale na druhou stranu v něm lze nastavit podstatně více věcí.
Již nikdy více nemusíte ručně konfigurovat vaší tiskárnu. Stačí ji připojit k počítači, zapnout a o zbytek je postaráno díky hal-cups-utils. Vám je pouze oznámeno formou informační bubliny, že byla nainstalována nová tiskárna (externí obrázek).
Nyní si můžete zvolit ovladač použitý pro grafickou kartu, nastavit více monitorů, změnit výchozí rozlišení a obnovovací frekvenci pro všechny uživatele bez toho, aniž byste otevřeli terminál. Byl totiž vytvořen nový GUI nástroj, ve kterém je toto otázkou několika okamžiků.
Do Firefoxu byly přidány dvě nové funkce - instalátor rozšíření a vyhledávač zásuvných modulů integrované s apt. Vstoupíte-li např. na stránku s flash animací, je vám nabídnuta možnost instalace Adobe Flash Playeru či svobodné alternativy Gnash a to přímo z repozitářů distribuce, pro všechny uživatele.
Vlastníte-li hardware, ke kterému jsou nesvobodné ovladače, budete na to upozorněny oznamovací ikonou. Po její aktivaci se vám zobrazí dialog, kde můžete povolit či zakázat použití nesvobodných ovladačů pro daný hardware. Mějte však na paměti, že pro některý hardware svobodné ovladače neexistují, nebo s nimi nelze využít jeho veškerý potenciál - příkladem budiž např. ovladače grafických karet nvidia.
Umožňuje-li to vaše grafická karta, je v této verzi ve výchozím nastavení zapnut kompozitního správce oken Compiz Fusion vzniklý spojením projektů Beryl a Compiz.
A jako vždy, nové Ubuntu si s sebou nese i novou verzi GNOME, které kromě jiných vylepšeních obsahuje i nový dialog pro nastavení vzhledu, který sjednocuje dialogy volby motivu, pozadí, písma a typu panelu nástrojů. V Ubuntu navíc obsahuje další záložku Desktop Effects sloužící k aktivaci či deaktivaci kompozitního správce oken Compiz Fusion.
Ačkoliv je Ubuntu 7.10 stále ve vývoji (v době vydání článku pátá alfa verze), je velmi stabilní, neobsahuje žádné nedodělky (kromě zatím nekompletních překladů) a nic nebrání v jeho používání. Stahujte verzi pro procesory i386 či x86_64.
Tiskni
Sdílej:
X.org
. Jestlipak se někdy dočkáme?
Teď už zbývá akorát vyrobit klikátko pro stejně pohodlné nastavení X.org
. Jestlipak se někdy dočkáme?
Viz http://www.ubuntu.com/testing/tribe5
V domovskym adresari jsou defaultne adresare Documents, Music, Pictures, Public, Templates, Videos
O tom jsem psal v některém z předchozích zápisů, ale je pravda, že jsem to sem mohl také napsat.
dpkg --get-selections > file
. Po reinstalaci tak budes mit k dispozici puvodni konfiguraky, svoje data i seznam nainstalovanych balicku. Mrkni se do man dpkg
pro detaily...
Pokud vím, měl by být již použit ve výchozí instalaci.V ostré instalaci to nemůžu potvrdit ani vyvrátit, ale včera jsem stáhl a spustil LiveCD, kde ntfs-3g určitě je, protože mi zápis na NTFS disk fungoval bez jakéhokoliv nastavování a instalace čehokoliv.