Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 18:20
Datum vydání (konec října) Ubuntu 7.10 se pomalu a jistě blíží, takže mi dovolte, abych vás seznámil s novinkami, které na nás čekají.
Originál vyšel v mém LinuxBlogu. Pokud se vám článek líbí, můžete mi poslat menší finanční příspěvek na PayPal (viz. LinuxBlog)![]()
Ubuntu nyní automaticky vytváří virtuální PDF tiskárnu, kterou můžete použít ke generování PDF dokumentů z aplikací, které tuto funkci normálně nemají, např. GIMP, Firefox a jiné.
Zastaralý a již více nevyvíjený program gnome-cups-manager byl nahrazen programem system-config-printer, nástrojem pro správu tiskáren z distribuce Fedora. Sice je program trošičku nepřehledný, ale na druhou stranu v něm lze nastavit podstatně více věcí.
Již nikdy více nemusíte ručně konfigurovat vaší tiskárnu. Stačí ji připojit k počítači, zapnout a o zbytek je postaráno díky hal-cups-utils. Vám je pouze oznámeno formou informační bubliny, že byla nainstalována nová tiskárna (externí obrázek).
Nyní si můžete zvolit ovladač použitý pro grafickou kartu, nastavit více monitorů, změnit výchozí rozlišení a obnovovací frekvenci pro všechny uživatele bez toho, aniž byste otevřeli terminál. Byl totiž vytvořen nový GUI nástroj, ve kterém je toto otázkou několika okamžiků.
Do Firefoxu byly přidány dvě nové funkce - instalátor rozšíření a vyhledávač zásuvných modulů integrované s apt. Vstoupíte-li např. na stránku s flash animací, je vám nabídnuta možnost instalace Adobe Flash Playeru či svobodné alternativy Gnash a to přímo z repozitářů distribuce, pro všechny uživatele.
Vlastníte-li hardware, ke kterému jsou nesvobodné ovladače, budete na to upozorněny oznamovací ikonou. Po její aktivaci se vám zobrazí dialog, kde můžete povolit či zakázat použití nesvobodných ovladačů pro daný hardware. Mějte však na paměti, že pro některý hardware svobodné ovladače neexistují, nebo s nimi nelze využít jeho veškerý potenciál - příkladem budiž např. ovladače grafických karet nvidia.
Umožňuje-li to vaše grafická karta, je v této verzi ve výchozím nastavení zapnut kompozitního správce oken Compiz Fusion vzniklý spojením projektů Beryl a Compiz.
A jako vždy, nové Ubuntu si s sebou nese i novou verzi GNOME, které kromě jiných vylepšeních obsahuje i nový dialog pro nastavení vzhledu, který sjednocuje dialogy volby motivu, pozadí, písma a typu panelu nástrojů. V Ubuntu navíc obsahuje další záložku Desktop Effects sloužící k aktivaci či deaktivaci kompozitního správce oken Compiz Fusion.
Ačkoliv je Ubuntu 7.10 stále ve vývoji (v době vydání článku pátá alfa verze), je velmi stabilní, neobsahuje žádné nedodělky (kromě zatím nekompletních překladů) a nic nebrání v jeho používání. Stahujte verzi pro procesory i386 či x86_64.
Tiskni
Sdílej:
X.org
. Jestlipak se někdy dočkáme?
Teď už zbývá akorát vyrobit klikátko pro stejně pohodlné nastavení X.org
. Jestlipak se někdy dočkáme?
Viz http://www.ubuntu.com/testing/tribe5
V domovskym adresari jsou defaultne adresare Documents, Music, Pictures, Public, Templates, Videos
O tom jsem psal v některém z předchozích zápisů, ale je pravda, že jsem to sem mohl také napsat.
dpkg --get-selections > file
. Po reinstalaci tak budes mit k dispozici puvodni konfiguraky, svoje data i seznam nainstalovanych balicku. Mrkni se do man dpkg
pro detaily...
Pokud vím, měl by být již použit ve výchozí instalaci.V ostré instalaci to nemůžu potvrdit ani vyvrátit, ale včera jsem stáhl a spustil LiveCD, kde ntfs-3g určitě je, protože mi zápis na NTFS disk fungoval bez jakéhokoliv nastavování a instalace čehokoliv.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.