Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Tam jsem si o víkendu krásně pohrál se svým linuxem.
Chtěl jsem si nainstalovat Xgl a zjistit, jestli je v o něco lepším stavu než před prázdninama. Před prázdninama jsem instaloval z repozitáře shadowhand (Server = http://arch.os-zen.net/pkg/shadowhand). Docela to fungovalo, ale zlobilo video přes xv a při odhlašování z gnome se to kouslo a musel jsem shodit server klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+Backspace.
V pátek jsem provedl aktualizaci na Xorg 7.1 (proč ne, když už je ovladačem nvidia podporován) a v sobotu se chtěl pustit do instalace Xgl. Zadám pacman -Sl | grep xgl, abych zjistil, jak se ten balík s xgl jmenuje. Překvápko čekalo - nic se nevypsalo. Po krátkém hledání jsem narazil na wiki - http://wiki.archlinux.org/index.php/Xgl, kde jsem se dozvěděl, že balíčky již v shadowhand repu nejsou. Jsou teď v repu danimoth (http://jjdanimoth.altervista.org/arch/i686). Tak jsem si ještě radši přečetl celou stránku a pak jsem provedl instalaci všech balíků pro zprovoznění xgl. Upravil jsem si konfigurák gdm dle návodu, vytvořil skriptík pro start xfce-session s compizem, upravil soubor xfce4.desktop, aby místo startxfce4 spouštěl můj skriptík. Jestli tušíte zádrhel - byl tu. Video přes xv opět zlobí. Hlavně fullscreen. Takové vlc, totem i kaffeine mají při spuštění videa "pojebané" celé okno. Widgety nejsou vykresleny - vykreslí se až poté, co na ně kliknete, nebo přes ně přejedete myší (pokud nějak reagují na tuto událost). Jediným plně funkčním výstupem je x11, ale je to pomalé a pokud není film spuštěn ve svém rozlišení, je nějak "divně" kostičkovaný.
Opravdu jsem čekal, že to video půjde. V nových ovladačích od nvidie totiž v xorg 7.1 funguje správně xv s composite rozšířením, tekže jsem si myslel, že ... to prostě půjde. Xgl ale zatím do "kopru" neházím. Zůstává u mně.
Ještě jedna věc, co blbne: hry. Takové chromium má špatně vykreslené fonty v menu do doby, dokud si v něm nezměníte rozlišení na jiné a zase zpět. V ut2004 zase chyběly nějaké obrázky v menu (dál jsem to radši ani nespouštěl).
mystartxfce4:
#!/bin/bash
if [ `ps -A | grep Xgl | wc -l` == "1" ]; then
LD_LIBRARY_PATH=/opt/mesa-xgl-cvs/lib/ LD_PRELOAD=/opt/mesa-xgl-cvs/lib/libGL.so.1.2 compiz --replace miniwin decoration transset state wobbly fade minimize cube rotate zoom scale move resize place switcher trailfocus water bs &
gnome-window-decorator --replace &
setxkbmap cz &
xnumlock on &
xfce4-session
fi
Dal bych sem také nějaké screenshoty, ale mám strašně pomalej net a než bych uploadnul ten mega a půl, tak bych u toho usnul. Tak, to je vše, přátelé.
Tiskni
Sdílej: