Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jeden můj kamarád si koupil nový počítač a ten starý chtěl vyhodit. Nakonec ale skončil u mě a to úplně zdarma. Jedná se o počítač s procesorem Athlon K6 450 Hz, 256 MB RAM, grafická karta SiS. Rozhodl jsem si z něho udělat webový, FTP a mail server. Počítač však neměl žádnou CD-ROM mechaniku, takže jsem musel najít jiný způsob instalace - z flash disku. Doma mi už nějakou dobu leželo CD Ubuntu 7.04 Server, takže proč ho alespoň nějak nevyužít. Nakonec to bylo sice k ničemu (ten počítač neumí ani bootovat z USB), ale to neznamená, že by se to nemohlo hodin někomu jinému.
Nejprve si nainstalujeme potřebné balíčky syslinux, mbr, dosfstools a seženeme CDéčko Ubuntu 7.04 (Server či Alternate Install CD). Dále budeme potřebovat nějaký nástroj na dělení disku, např. cfdisk.
Spustíme cfdisk, a na flash disku vytvoříme dva primární oddíly. První o velikosti 15 MB, druhý podle velikosti instalačního CD. Server edice má nějakých 500 MB, Alternate CD bude mít asi více. Oddílům nastavíme typy - první "FAT32", druhý "Linux" a první nastavíme jako startovací. Zapíšeme změny a vytvoříme souborové systémy.
#/dev/sdb je zařízení flash disku cfdisk /dev/sdb mkdosfs /dev/sdb1 mkfs.ext2 /dev/sdb2
Teď do prvního oddílu zapíšeme syslinux, připojíme ho a nakopírujeme na něj soubory vmlinuz a initrd.gz z CD.
syslinux /dev/sdb1 mount -t vfat /dev/sdb1 /media/flash cp /media/cdrom/install/{vmlinuz,initrd.gz} /media/flash
Dále je třeba na oddíle vytvořit konfigurační soubor syslinux.cfg s následujícím obsahem.
default vmlinuz append initrd=initrd.gz ramdisk_size=12000 root=/dev/ram rw
Teď odpojíme oddíl, připojíme druhý a nakopírujeme na něj všechny soubory z CD. Kopírování může trvat poměrně dlouho.
umount /media/flash mount -t ext2 /dev/sdb2 /media/flash cp -ra /media/cdrom/* /media/cdrom/.cdrom /media/flash
Po dokončení kopírování odpojíme disk a zapíšeme mbr, aby mohl náš flash disk nabootovat.
umount /media/flash install-mbr /dev/sdb
Po restartu počítače nastavíme BIOS na bootování z flash disku, popř. zmáčkneme F8 a vybereme flash disk. Z flash disku nabootuje Ubuntu a až nám ukáže nabídku pro výběr jazyka, tak se přepneme na druhou textovou konzoli (Alt+F2). Entrem ji aktivujeme a připojíme oddíl do místa, kam se při instalaci připojuje CDéčko, tedy do /cdrom.
mkdir /cdrom mount -t ext2 /dev/sdb2 /cdrom
Přepneme se zpět na první konzoli (Alt+F1) a pokračujeme v instalaci jako obvykle.
Tiskni
Sdílej: