Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Jeden můj kamarád si koupil nový počítač a ten starý chtěl vyhodit. Nakonec ale skončil u mě a to úplně zdarma. Jedná se o počítač s procesorem Athlon K6 450 Hz, 256 MB RAM, grafická karta SiS. Rozhodl jsem si z něho udělat webový, FTP a mail server. Počítač však neměl žádnou CD-ROM mechaniku, takže jsem musel najít jiný způsob instalace - z flash disku. Doma mi už nějakou dobu leželo CD Ubuntu 7.04 Server, takže proč ho alespoň nějak nevyužít. Nakonec to bylo sice k ničemu (ten počítač neumí ani bootovat z USB), ale to neznamená, že by se to nemohlo hodin někomu jinému.
Nejprve si nainstalujeme potřebné balíčky syslinux, mbr, dosfstools a seženeme CDéčko Ubuntu 7.04 (Server či Alternate Install CD). Dále budeme potřebovat nějaký nástroj na dělení disku, např. cfdisk.
Spustíme cfdisk, a na flash disku vytvoříme dva primární oddíly. První o velikosti 15 MB, druhý podle velikosti instalačního CD. Server edice má nějakých 500 MB, Alternate CD bude mít asi více. Oddílům nastavíme typy - první "FAT32", druhý "Linux" a první nastavíme jako startovací. Zapíšeme změny a vytvoříme souborové systémy.
#/dev/sdb je zařízení flash disku cfdisk /dev/sdb mkdosfs /dev/sdb1 mkfs.ext2 /dev/sdb2
Teď do prvního oddílu zapíšeme syslinux, připojíme ho a nakopírujeme na něj soubory vmlinuz a initrd.gz z CD.
syslinux /dev/sdb1 mount -t vfat /dev/sdb1 /media/flash cp /media/cdrom/install/{vmlinuz,initrd.gz} /media/flash
Dále je třeba na oddíle vytvořit konfigurační soubor syslinux.cfg s následujícím obsahem.
default vmlinuz append initrd=initrd.gz ramdisk_size=12000 root=/dev/ram rw
Teď odpojíme oddíl, připojíme druhý a nakopírujeme na něj všechny soubory z CD. Kopírování může trvat poměrně dlouho.
umount /media/flash mount -t ext2 /dev/sdb2 /media/flash cp -ra /media/cdrom/* /media/cdrom/.cdrom /media/flash
Po dokončení kopírování odpojíme disk a zapíšeme mbr, aby mohl náš flash disk nabootovat.
umount /media/flash install-mbr /dev/sdb
Po restartu počítače nastavíme BIOS na bootování z flash disku, popř. zmáčkneme F8 a vybereme flash disk. Z flash disku nabootuje Ubuntu a až nám ukáže nabídku pro výběr jazyka, tak se přepneme na druhou textovou konzoli (Alt+F2). Entrem ji aktivujeme a připojíme oddíl do místa, kam se při instalaci připojuje CDéčko, tedy do /cdrom.
mkdir /cdrom mount -t ext2 /dev/sdb2 /cdrom
Přepneme se zpět na první konzoli (Alt+F1) a pokračujeme v instalaci jako obvykle.
Tiskni
Sdílej: