Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Už nějaký ten čas se mi docela líbilo (vzhledově) to tlačítko "Počítač", co má SLED10 na gnome-panelu, a to menu. Pak jsem tady někde viděl zpávičku, že je balíček pro ubuntu, tak jsem se rozhodl zavítat do AURu a hledat SLAB (tak se ta věc jmenuje).
Stáhl jsem tedy archiv s PKGBUILDem, rozbalil do /var/abs/local/slab a příkazem makepkg vytvořit balíček. Zařvalo to na mně, že to chce networkmanager, beagle a dbus-sharp. Beagle chce samozřejmě mono a spol., networkmanager dalších kýbl (pro mně) nepotřebných kravin (jako dhcdbd, iproute). Tak chtěl jsem to zkusit, tak jsem se rozhodl to všechno postahovat (na mé 56kbps lince to není žádná sranda). Postahoval, nainstaloval, přidal do panelu to tlačítko.
Musím říct, že vypadá pěkně, ale horší je to s použitelností. V základu je tam 6 tlačítek s oblíbenými aplikacemi, pak to v tom combo boxu můžete změnit na naposledy použité dokumenty nebo naposledy použité aplikace (prostě nic, co bych využil). Když chcete spustit další aplikace, musíte pracně kliknout na "více aplikací". To vám zavře menu a otevře jakési okno, kde jsou vypsány vlevo kategorie a vpravo do kategorií rozdělené aplikace. Pokud vlevo kliknete na kategorii, příslušná sekce vpravo se obarví (tak, aby byl špatně čitelný text a špatně se daná aplikace hledala) a vyscrolluje nahoru. Po kliknutí na aplikaci se okno zavře a aplikace se spustí.
I když toto chování může někomu vyhovovat, mně přijde naprosto "debilní". Než najdete požadovanou aplikaci, tak se uklikáte. Nabídka při otevření asi tak 2x problikne a stejně tak okno s výběrem aplikací, což se každému (třeba mně) také zrovna líbit nemusí a nespraví to ani vyhledávací pole v nabídce používající beagle.
Tak včere jsem testoval, dneska odinstalovával ten bordel, co mi to do systému zaneslo (tj. nepotřebné balíčky) a teď jdu programovat :)
Tiskni
Sdílej:
I když toto chování může někomu vyhovovat, mně přijde naprosto "debilní".
Proto bude vetsine BFU vyhovovat