Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Už nějaký ten čas se mi docela líbilo (vzhledově) to tlačítko "Počítač", co má SLED10 na gnome-panelu, a to menu. Pak jsem tady někde viděl zpávičku, že je balíček pro ubuntu, tak jsem se rozhodl zavítat do AURu a hledat SLAB (tak se ta věc jmenuje).
Stáhl jsem tedy archiv s PKGBUILDem, rozbalil do /var/abs/local/slab a příkazem makepkg vytvořit balíček. Zařvalo to na mně, že to chce networkmanager, beagle a dbus-sharp. Beagle chce samozřejmě mono a spol., networkmanager dalších kýbl (pro mně) nepotřebných kravin (jako dhcdbd, iproute). Tak chtěl jsem to zkusit, tak jsem se rozhodl to všechno postahovat (na mé 56kbps lince to není žádná sranda). Postahoval, nainstaloval, přidal do panelu to tlačítko.
Musím říct, že vypadá pěkně, ale horší je to s použitelností. V základu je tam 6 tlačítek s oblíbenými aplikacemi, pak to v tom combo boxu můžete změnit na naposledy použité dokumenty nebo naposledy použité aplikace (prostě nic, co bych využil). Když chcete spustit další aplikace, musíte pracně kliknout na "více aplikací". To vám zavře menu a otevře jakési okno, kde jsou vypsány vlevo kategorie a vpravo do kategorií rozdělené aplikace. Pokud vlevo kliknete na kategorii, příslušná sekce vpravo se obarví (tak, aby byl špatně čitelný text a špatně se daná aplikace hledala) a vyscrolluje nahoru. Po kliknutí na aplikaci se okno zavře a aplikace se spustí.
I když toto chování může někomu vyhovovat, mně přijde naprosto "debilní". Než najdete požadovanou aplikaci, tak se uklikáte. Nabídka při otevření asi tak 2x problikne a stejně tak okno s výběrem aplikací, což se každému (třeba mně) také zrovna líbit nemusí a nespraví to ani vyhledávací pole v nabídce používající beagle.
Tak včere jsem testoval, dneska odinstalovával ten bordel, co mi to do systému zaneslo (tj. nepotřebné balíčky) a teď jdu programovat :)
Tiskni
Sdílej:
I když toto chování může někomu vyhovovat, mně přijde naprosto "debilní".
Proto bude vetsine BFU vyhovovat