Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nevím proč, ale instalátor Ubuntu na jeho LiveCD nepovolí vytvořit uživatele s velkým písmenem v jeho uživatelském jménu. Chtěl jsem vytvořit uživatele Jarda, ale kvůli tomu stupidnímu instalátoru jsem musel vytvořit uživatele "jarda". Přitom s tím linux (a ani FreeBSD - vyzkoušeno) nemá žádné problémy. Kvůli tomu jsem musel po instalaci ručně spustit sed a změnit domovský adresář (který mě také nenechal nastavit, ale to by mě nevadilo jako nemožnost toho jména):
sudo su sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/passwd sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/passwd- sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/shadow sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/shadow- sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/group sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/group- mv /home/jarda /Users/Jarda
A teprve pak jsem se již mohl přihlásit jako "Jarda". Když vám tedy něco nedovolí instalátor, neznamená to nutně, že je to proto, že by to jinak nefungovalo. Na launchpadu jsem samozřejmě vyplnil bugreport, protože tohle je určitě bug z nevědomosti programátora, ne featura.
Tiskni
Sdílej:
# useradd Pokus useradd: chybné uživatelské jméno "Pokus"
$ sudo useradd Test $ cat /etc/passwd | grep Test Test:x:1001:1002::/home/Test:/bin/sh
root@svjet:/home/martin# useradd Kurva root@svjet:/home/martin# useradd 666 root@svjet:/home/martin#
# adduser 666 adduser: Please enter a username matching the regular expression configured via the NAME_REGEX configuration variable. Use the `--force-badname' option to relax this check or reconfigure NAME_REGEX.
HAL9000@root>useradd Pokus
useradd Pokus
useradd: chybné uživatelské jméno "Pokus"
HAL9000@root>useradd 666
useradd: chybné uživatelské jméno "666"
Arch
Zkus v konzoli useradd, klikátka zbytečně zakazujou a vědí ho..ho..hodně věcí.Ach jo... Co se tyce uppercase znaku, je to zakazano zcela umyslne, jak uz bylo vyse napsano, zkus se prihlasit jako
ROOT
a pak si v te konzoli zkus napsat neco malymi pismeny.
static int good_name (const char *name) { /* * User/group names must match [a-z_][a-z0-9_-]*[$] */ if (!*name || !((*name >= 'a' && *name <= 'z') || *name == '_')) return 0; while (*++name) { if (!((*name >= 'a' && *name <= 'z') || (*name >= '0' && *name <= '9') || *name == '_' || *name == '-' || (*name == '$' && *(name + 1) == '\0'))) return 0; } return 1; }
getty has several non-standard features that are useful for hard-wired and for dial-in lines: o Adapts the tty settings to parity bits and to erase, kill, end- of-line and uppercase characters when it reads a login name. The program can handle 7-bit characters with even, odd, none or space parity, and 8-bit characters with no parity. The following special characters are recognized: @ and Control-U (kill); #, DEL and back space (erase); carriage return and line feed (end of line).
ja sam by som si taky login z praktickych dovodov ani nikdy nezvolil
A v tom to je. Možnost volby. Někdo by si do uživatelského jména nikdy nedal velké písmeno, ale jiný by si ho tam rád dal, kdyby mohl. A s podobáním se OS MS Windows to vůbec nesouvisí. Jen jsem ho uvedl jako příklad, že tam to jde. Jistě to půjde i jinde a nevím, z jakého důvodu by to nemělo jít i na Linuxu jenom proto, že se to někomu nelíbí - ten si pak klidně může nechat svůj login z malých písmen a to, že tam jde i velké ho vůbec trápit nemusí.
if ($name !~ /^[_.A-Za-z0-9][-\@_.A-Za-z0-9]*\$?$/) { printf STDERR (gtx("%s: To avoid problems, the username should consist only of letters, digits, underscores, periods, at signs and dashes, and not start with a dash (as defined by IEEE Std 1003.1-2001). For compatibility with Samba machine accounts \$ is also supported at the end of the username\n"), $0); exit 1; }