plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Midori je webový prohlížeč postavený na WebKitu a GTK.
Oproti Firefoxu má nádherně rychlou odezvu GUI, rychleji načítá stránky a navigace v nich je jedna radost. Midori však zatím není tak úplně hotový. Např. se mi nepodařilo přihlásit na ABCLinuxu, že prý
Not found - http://www.abclinuxu.cz/Profile;jsessionid=tajne_session_id?action=login The page you were opening doesn't exist. Try to load the page again, or move on to another page.
Také je třeba zapracovat na download manažeru, který je zatím tak trochu divný. Sice stahuje, ale ...
Nakonec pár obrázků z Midori a pokud má někdo zájem, mohu uploadnou balíčky novějšího WebKitu a Midori pro Mandrivu 2009.1 x64 sestavené ze SRPM z cookeru.
Tiskni
Sdílej:
Gratulace. Konečně (někdo).
No... midori je hezká, ale když otevřu spoustu stránek tak gui na chvilku přestane reagovat a to je hodně nepříjemné.
Až bude v Midori fungovat HTTPS, třeba už nebudeš potřebovat nahrazovat Firefox.
Nová verze má ještě nižší nároky na RAM a je několikanásobně rychlejší v JS i DOMu. Vyzkoušej si to. Tím nepopírám, že nemůžeš mít ještě jiné důvody pro výběr prohlížeče, ale tak jako tak jsou změny k lepšímu. Dokonec bys tam tu betu Firefoxu 3.5 i mohl nasadit teď, funguje určitě výrazně lépe než současné Midori. A pak uvidíš.