Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Dneska jsem se po internetu poohlížel po nějakém komerčním DVD přehrávači pro linux - abych si legálně mohl přehrávat DVD. Narazil jsem na jedno diskusní fórum na stránkách Ubuntu, kde ležel odkaz na RPM balíček lindvd-1.2.6 - na ten, co se dodává k Mandrivě 2007 Powerpack.
Kdybych nalezl kvalitní přehrávač, byl bych ochoten si ho koupit. Ale nebudu nic kupovat bez otestování. Stáhl jsem onen 4 MB balíček, rozbalil ho utilitkou rpmextract a zkopíroval patřičné soubory do filesystému. Po "odentrování" lindvd se ukázalo jaké si okno s licencí. Mělo to nějaké napůl nečitelné fonty - aha, staticky slinkováno s Qt, freetype a jánevímsčím. Graficky program vůbec nezapadal do vzhledu mého desktopu a i celkový vzhled programu byl ošklivý - ani skiny mu nepomohly.
Nastal čas testování filmu. Šup s filmem do mechaniky a klik na buttonek play. Světe div se. Ono to opravdu hraje. A hrálo to dobře. Na jednom DVD, které je na začátku trochu škráblé, to tu nečitelnou část přeskočilo - zde kaffeine (s enginem xine) padalo. 3D zvuk také funkční.
Windows bratříček programu (WinDVD) podporuje DVD-Audio. Rozhodl jsem se teda testnout DVD Audio, které bylo dodáno k mé SB Audigy 2 ZS. Nee. Přehrávání DVD audio se tedy nekoná.
Závěr: Nemá smysl si kupovat napůl nedotáhlý produkt. LinDVD jsem smazal z disku a nadále zůstávám u Kaffeine (i když budu i nadále nelegálně přehrávat DVD).
Tiskni
Sdílej: