Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Host prestupni-stanice Hostname prestupni-stanice.example.com ... Host *.example.com ProxyCommand ssh prestupni-stanice "socat STDIO TCP-CONNECT:%h:22Nebo tobe se to nezacykli z jineho duvodu? :)
Je to bezpečnější než tunelování agenta a pohodlnější než tunelování cílových SSH portů na localhost pomocí ssh -L 2222:cilovy-stroj.example.com:22
(tam je potřeba ručně vytvářet tunel) Navíc s ProxyCommandem a socatem můžeme snadno použít takové věci jako SSHFS.
Ale asi jsem měl nejdřív srovnat ty tři možnosti a pak teprve psát řešení, takhle to možná zapadlo.
~/.ssh/proxy-command.sh %h %p
. Má to velkou výhodu - lze pohodlně naskriptovat jak se na daný stroj připojím např podle aktuálního umístění. Například z práce se můžu rovnou připojit na stroj u zákazníka, kdežto z internetu musím nejdřív skočit na stroj do práce a pak až dál (zákazník má omezený přístup jen z některých adres).
Dále se často připojuji na zhruba 200 počítačů které jsou připojeny ve VPN. Informace o vsech strojich jsou v centralne spravovanem v XML souboru kde je uvedeno: jmeno_serveru
, ip_adresa
. Tento seznam je docela dynamicky a porad se meni. Udrzovat tedy vlastni .ssh/config
je komplikovane. Proto jsem si pro bash_completion napsal skript ktery pro ssh napovida jmena stroju ve formatu vpn-jmeno_serveru
. Do .ssh/config jsem dal pouze direktivu
Host vpn-* ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-vpn %hV odkazovanem skriptu si dle jmena stroje zjistim jeho adresu a provedu pripojeni.
Tiskni
Sdílej: