Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Host prestupni-stanice Hostname prestupni-stanice.example.com ... Host *.example.com ProxyCommand ssh prestupni-stanice "socat STDIO TCP-CONNECT:%h:22Nebo tobe se to nezacykli z jineho duvodu? :)
Je to bezpečnější než tunelování agenta a pohodlnější než tunelování cílových SSH portů na localhost pomocí ssh -L 2222:cilovy-stroj.example.com:22
(tam je potřeba ručně vytvářet tunel) Navíc s ProxyCommandem a socatem můžeme snadno použít takové věci jako SSHFS.
Ale asi jsem měl nejdřív srovnat ty tři možnosti a pak teprve psát řešení, takhle to možná zapadlo.
~/.ssh/proxy-command.sh %h %p
. Má to velkou výhodu - lze pohodlně naskriptovat jak se na daný stroj připojím např podle aktuálního umístění. Například z práce se můžu rovnou připojit na stroj u zákazníka, kdežto z internetu musím nejdřív skočit na stroj do práce a pak až dál (zákazník má omezený přístup jen z některých adres).
Dále se často připojuji na zhruba 200 počítačů které jsou připojeny ve VPN. Informace o vsech strojich jsou v centralne spravovanem v XML souboru kde je uvedeno: jmeno_serveru
, ip_adresa
. Tento seznam je docela dynamicky a porad se meni. Udrzovat tedy vlastni .ssh/config
je komplikovane. Proto jsem si pro bash_completion napsal skript ktery pro ssh napovida jmena stroju ve formatu vpn-jmeno_serveru
. Do .ssh/config jsem dal pouze direktivu
Host vpn-* ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-vpn %hV odkazovanem skriptu si dle jmena stroje zjistim jeho adresu a provedu pripojeni.
Tiskni
Sdílej: