Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Když jsem vydělil údaje ve specifikaci (kapacita ÷ počet sektorů), tak mi vychází 512.
A ukazuje mi to i hdparm -I /dev/sda
:
Logical/Physical Sector size: 512 bytes
A v popisu jumperů ten Advanced Format chybí (u jiných disků je).
Už mi pomalu to WD (a celé Green IT) začíná lézt krkem, nejdřív problémy s Load_Cycle_Count
a teď tohle.
dd if=/dev/sda bs=1M count=10240 skip=10240 | pv > /dev/nullNejdřív to šlo docela dobře (normální rychlost), ale kolem šestého GB se to nějak pokazilo a rychlost čtení je 0 B/s – jen občas tam blikne 1 nebo 8 MB/s. Čtení prakticky stojí. Ale podle
iotop
u mu nikdo nebrání.
-H
, ale před nějakým časem i testy a vypadalo to OK (pomalé to bylo už tehdy).
Tomu disku všechno moc trvá – jak ten smartctl -H
, tak třeba i zjištění teploty přes hddtemp
– zatímco ten Seagate odpovídá okamžitě.
# ./seeker /dev/sda Seeker v2.0, 2007-01-15, http://www.linuxinsight.com/how_fast_is_your_disk.html Benchmarking /dev/sda [1430799MB], wait 30 seconds............... Results: 0 seeks/second, 2142.86 ms random access time # ./seeker /dev/sdb Seeker v2.0, 2007-01-15, http://www.linuxinsight.com/how_fast_is_your_disk.html Benchmarking /dev/sdb [1430799MB], wait 30 seconds............................. Results: 63 seeks/second, 15.63 ms random access timeTak mi připadá, že mám v počítači místo jednoho disku kus šrotu (WD).
Tady si stáhni utilitku Data Lifeguard Diagnostic. Tam se mrkni, jak to s tou velikostí sektoru opravdu je.
Podle všeho WD ignoruje problém s WD15EADS-00P8B0.
Hoď ten disk prodejci na hlavu a vezmi si něco jinýho. Nevypadá to totiž, že by WD chtěl tenhle problém nějak řešit.
Za svůj život jsem pravda měl jenom dva pevný disky značky WD, ale oba dva dost rychle umřely.
Na druhou stranu s disky od Seagate mám dobrou zkušenost.
zero
, ale náhodná data. Beztak je potřeba ten disk přepsat několikrát (7x?), aby z něj zaručeně nešlo nic obnovit. Hlavně, že jsem tu o tom nedávno psal. A teď si to „užívám“ prakticky.
No reklamovat i tak, že se tam udělá jeden oddíl NTFS/FAT32, a další 3 Linux XFS/EXT4 a spolehlivě z toho žádný chytrák nic nedostane.Komiku.. Viz wikibooks - Jak postupovat při záchraně dat. Postupy lze uplatnit na libovolný souborový systém, pokud není šifrovaný.
Hardware_ECC_Recovered
a Raw_Read_Error_Rate
(musí se shodovat). Kdežto u WD musí být hodnota Raw_Read_Error_Rate
nulová!
Moje zkušenost je taková, že obecně jsou disky Seagate spolehlivější bez ohledu na řadu, zatímco u WD opravdu velmi záleží na tom o jakou řadu jde. A jelikož v tom jejich značkování se prase vyzná, preferuji disky od Seagate.
md0
nebo sda
. Na dvou dalších počítačích mám stejnou konfiguraci (LVM nad SW RAIDem) a tam jsem s výkonem spokojený.
Tiskni
Sdílej: