Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Uáááááá, uzavřený software je zlo a měl by zmizet z povrchu zemského (nebo by se měl dělat aspoň tak, aby co nejmíň otravoval lidem život). Minimálně půlku dneška jsem strávil naprosto zbytečnou prací, která by nebyla nutná, kdyby byl software aspoň trochu otevřenější. Ale nakonec se zadařilo, takže tenhle blog nebude jen nadávací, ale i trochu sebepochvalný .
Poslední počítač v naší domácnosti, který ještě nepřešel na Linux byl tátův, používá ho hlavně na práci, poštu, internet a fotky. Potíž je v tom, že pracuje v ArchiCADu a ten pro Linux není a ve Wine funguje dost mizerně (špatné velikosti dialogových oken… jinak jde).
Po experimentech s Wine jsem dospěl k tomu, že bude nejlepší použít VMware, v něm poběží jen ten ArchiCAD, žádné jiné Windowsové programy nejsou potřeba. Takže jsem nainstaloval aktuální Ubuntu na nový HW (pěkně dva 500 GB disky v SW RAIDu 1, nad tím LVM) a VMware Workstation.
Instalace Windows XP šla hladce, ale pak ta instalace záplat, to bylo utrpení. Žádné aptitude dist-upgrade
, ale ruční instalace nejdřív asi pěti záplat, pak restart, pak další záplaty… takhle několikrát dokola, až byly konečně Windows aktuální.
ArchiCAD potřebuje ke své činnosti HW licenční klíč, který se strká do LPT portu. VMware paralelní port podporuje, tak jsem čekal, že to bude v pohodě. Bylo potřeba zakázat jaderný modul lp
, který port blokuje a přiřadit uživatele do skupiny lp
. Paralelní port se tedy objevil ve virtualizovaných Windows, ale ArchiCAD se odmítal spustit, že se prý HW klíč nehlásí. Po kontrole zastrčení do konektoru jsem už začal propadat beznaději a hledal cracky (na takhle starou verzi, ještě k tomu českou, ani nebyly k nalezení). Pak jsem zkoumal zase legální cesty. V dmesg
jsem našel:
parport0 (ppdev0): use data_reverse for this!
A Google na to, že je prý potřeba upravit nějaké moduly a překompilovat je. To mi jednak přišlo jako ošklivý hack (opruz při každém upgradu) a jednak se mi to moc nedařilo (insmod hlásil: Invalid module format).
Nakonec jsem zkusil v BIOSu změnit režim LPT portu z ECP
na Normal
a to pomohlo – licenční klíč konečně komunikuje
Výsledek mého snažení můžete vidět na obrázku. Ještě si chci pohrát s Unity režimem VMwaru a přidat si do ubunťácké nabídky spouštěče windowovských aplikací a taky doladit barevné schéma KDE 4 aplikací aby víc odpovídalo Gnome.
Oboru IT se často vyčítá, že funguje z velké části pro sebe, řeší převážně problémy, které sám vytvořil. A já si jsem čím dál tím jistější, že největší vinu na tom má uzavřený proprietární software – velmi mnoho úsilí v IT se vynaloží na to, abychom udrželi v provozu nějaké mizerné programy, od kterých nejsou zdrojáky a není možné je adaptovat na nové podmínky, nebo si jejich autoři myslí, že jejich aplikace je středem vesmíru a všichni ostatní se jí musí přizpůsobit. … Sice kvůli tomu mají ajťáci dost práce a je po nich poptávka, ale stejně nám všem přeji, aby toho otevřeného softwaru bylo čím dál tím víc
Tiskni
Sdílej:
Oboru IT se často vyčítá, že funguje z velké části pro sebe, řeší převážně problémy, které sám vytvořil.
Ano, ty jsi sám sobě vytvořil problém. Kdybys ten starý počítač nechal jak byl, nemusel jsi to řešit.
Spravovat dva operacni systemy misto jednohoO Windows se teď není potřeba starat, budou fungovat prakticky offline, takže bez virů atd. a nebudou v nich žádná data, jen aplikace. Takže teď mám kopii virtuálního počítače, kterou si můžu kdykoli obnovit.
zajistit mezi nimi sdileni datTo zajistí VMware přes sdílené složky – domácí adresář uživatele je dostupný ve fyzickém i virtuálním systému. Případně to jde omezit jen na některé složky nebo některé dát jen pro čtení.
mene pohodlna prace nez v jednom systemuNa tom ještě pracuju, v menu Ubuntu-Gnome budou spouštěče na windowsovské aplikace (resp. aplikaci) a díky funkci Unity budou okna těchto aplikací vedle nativních linuxových oken – bez rámečku ohraničujícího virtuální počítač. Doplním screenshot
wuauclt /resetauthorization /detectnow