Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Uáááááá, uzavřený software je zlo a měl by zmizet z povrchu zemského (nebo by se měl dělat aspoň tak, aby co nejmíň otravoval lidem život). Minimálně půlku dneška jsem strávil naprosto zbytečnou prací, která by nebyla nutná, kdyby byl software aspoň trochu otevřenější. Ale nakonec se zadařilo, takže tenhle blog nebude jen nadávací, ale i trochu sebepochvalný .
Poslední počítač v naší domácnosti, který ještě nepřešel na Linux byl tátův, používá ho hlavně na práci, poštu, internet a fotky. Potíž je v tom, že pracuje v ArchiCADu a ten pro Linux není a ve Wine funguje dost mizerně (špatné velikosti dialogových oken… jinak jde).
Po experimentech s Wine jsem dospěl k tomu, že bude nejlepší použít VMware, v něm poběží jen ten ArchiCAD, žádné jiné Windowsové programy nejsou potřeba. Takže jsem nainstaloval aktuální Ubuntu na nový HW (pěkně dva 500 GB disky v SW RAIDu 1, nad tím LVM) a VMware Workstation.
Instalace Windows XP šla hladce, ale pak ta instalace záplat, to bylo utrpení. Žádné aptitude dist-upgrade
, ale ruční instalace nejdřív asi pěti záplat, pak restart, pak další záplaty… takhle několikrát dokola, až byly konečně Windows aktuální.
ArchiCAD potřebuje ke své činnosti HW licenční klíč, který se strká do LPT portu. VMware paralelní port podporuje, tak jsem čekal, že to bude v pohodě. Bylo potřeba zakázat jaderný modul lp
, který port blokuje a přiřadit uživatele do skupiny lp
. Paralelní port se tedy objevil ve virtualizovaných Windows, ale ArchiCAD se odmítal spustit, že se prý HW klíč nehlásí. Po kontrole zastrčení do konektoru jsem už začal propadat beznaději a hledal cracky (na takhle starou verzi, ještě k tomu českou, ani nebyly k nalezení). Pak jsem zkoumal zase legální cesty. V dmesg
jsem našel:
parport0 (ppdev0): use data_reverse for this!
A Google na to, že je prý potřeba upravit nějaké moduly a překompilovat je. To mi jednak přišlo jako ošklivý hack (opruz při každém upgradu) a jednak se mi to moc nedařilo (insmod hlásil: Invalid module format).
Nakonec jsem zkusil v BIOSu změnit režim LPT portu z ECP
na Normal
a to pomohlo – licenční klíč konečně komunikuje
Výsledek mého snažení můžete vidět na obrázku. Ještě si chci pohrát s Unity režimem VMwaru a přidat si do ubunťácké nabídky spouštěče windowovských aplikací a taky doladit barevné schéma KDE 4 aplikací aby víc odpovídalo Gnome.
Oboru IT se často vyčítá, že funguje z velké části pro sebe, řeší převážně problémy, které sám vytvořil. A já si jsem čím dál tím jistější, že největší vinu na tom má uzavřený proprietární software – velmi mnoho úsilí v IT se vynaloží na to, abychom udrželi v provozu nějaké mizerné programy, od kterých nejsou zdrojáky a není možné je adaptovat na nové podmínky, nebo si jejich autoři myslí, že jejich aplikace je středem vesmíru a všichni ostatní se jí musí přizpůsobit. … Sice kvůli tomu mají ajťáci dost práce a je po nich poptávka, ale stejně nám všem přeji, aby toho otevřeného softwaru bylo čím dál tím víc
Tiskni
Sdílej:
Oboru IT se často vyčítá, že funguje z velké části pro sebe, řeší převážně problémy, které sám vytvořil.
Ano, ty jsi sám sobě vytvořil problém. Kdybys ten starý počítač nechal jak byl, nemusel jsi to řešit.
Spravovat dva operacni systemy misto jednohoO Windows se teď není potřeba starat, budou fungovat prakticky offline, takže bez virů atd. a nebudou v nich žádná data, jen aplikace. Takže teď mám kopii virtuálního počítače, kterou si můžu kdykoli obnovit.
zajistit mezi nimi sdileni datTo zajistí VMware přes sdílené složky – domácí adresář uživatele je dostupný ve fyzickém i virtuálním systému. Případně to jde omezit jen na některé složky nebo některé dát jen pro čtení.
mene pohodlna prace nez v jednom systemuNa tom ještě pracuju, v menu Ubuntu-Gnome budou spouštěče na windowsovské aplikace (resp. aplikaci) a díky funkci Unity budou okna těchto aplikací vedle nativních linuxových oken – bez rámečku ohraničujícího virtuální počítač. Doplním screenshot
wuauclt /resetauthorization /detectnow