Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno vyšel IM klient Psi ve verzi 0.13. Stáhnul jsem si zdrojáky a zkompiloval i s podporou VoIPu – sláva, konečně funguje telefonování přes Jabber! Když už tu mám lokálně přeložené Psi, rozhodl jsem se vyřešit jednu věc, která mne vždycky trochu štvala – odesílání souborů.
Jabber rulezzz! Jabber je nejlepší IM! Jabber je svoboda... Ano, tohle všechno je pravda, ale je to málo, je potřeba se dívat do budoucnosti a mít vizi. Nebudu teď psát o profláknutých věcech typu VoIP, ale o tom, co je u Jabberu snad ještě důležitější než technologie - a tím je svoboda a konkurence.
Pokračování svého seriálu o Jabberu jsem vydal jako článek na svém serveru Frantovo.cz. První díl Jabber I - Desatero byl o nejlepších vlastnostech Jabberu, ten dnešní je o vztahu Jabberu a svobodného trhu.
Pokud zde budete hlasovat, tak prosím hodnoťte kvalitu článku "Jabber II - Tržní princip." Pokud cítíte potřebu vyjádřit se k tomu, že mám dva blogy, uspokojte se prosím v komentářích :-)
Nedávno jsem narazil na jednom blogu na takové desatero proč používat jabber místo ICQ. Snahu sice cením, ale ty důvody se mi moc nezdály, takže jsem se rozhodl sepsat vlastní seznam.