Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
BTW: používáte někdo doménu třetího řádu? Že bysteš měli JID: jméno@moje.jeho.našeMám takle web a mail. Jabber server mám doma na doméně od dyndns.org.
Vraťme se ale k podstatě problému: uživatel se přece nechce spoléhat na to, že jeho kamarád Lojza z vedlejší ulice se o ten server bude hezky starat celý život. Jistým řešením je, že by tu doménu převzal někdo jiný a provozoval ten server, ale to jde jen v případě přátelských vztahů - adminovi taky může hrábnout a doménu prodá člověku, co tam chce provozovat úplně jiné věci než veřejný jabber server.To má jenom dvě řešení – buď nějaké externí adresářové služby, které budou mapovat nějaké uživatelské jméno na aktuální kutečné JabberID. Jenže to pak zase bude problém, že se spoléháte na tuhle službu… A nebo k Jabberu přidat rozšíření umožňující podat zprávu „uživatel se přemístil, jeho nové JabberID je…“ (něco jako HTTP kód
303 See other
nebo 551 User not local; please try <forward-path>
ze SMTP). Což je varianta jenom pro případ, že Lojza od vedle s údržbou serveru nesekne hned, ale server mu bude umírat postupně.
To má jenom dvě řešení – buď nějaké externí adresářové služby, které budou mapovat nějaké uživatelské jméno na aktuální kutečné JabberID. Jenže to pak zase bude problém, že se spoléháte na tuhle službu…Pak by ale stačilo vyřešit přechody mezi poskytovateli adresářových služeb, nemuselo by se to řešit u každého protokolu zvlášť. Poštovnímu programu by se zadalo cosi jako contacts://jenda@geeks.cz a program by si od adresářové služby vyžádal e-mailovou adresu uživatele jenda (pokud by jich měl víc, tak by nabídl uživateli výběr mezi profily.. pracovní, domácí atd.). Zároveň by se mohl stáhnout i např. jeho veřejný klíč. Jen je potřeba vyřešit, aby všichni neměli přístup ke všem kontaktům (třeba jenom mail ale ne číslo na mobil).
V klientech to není tak zásadně důležitéV klientech je to důležité pro BFU. Stačí pak totiž zadat jen JID (+ heslo) a je hotovo. Bez této podpory by se musela zadávat ještě zvlášť adresa serveru a to už je určitá komplikace.
A kteří klienti a servery nepodporují SRV záznam?Možná se už situace změnila, ale ještě nedávno to bylo tak, že ho podporovalo jen velmi málo klientů a serverů.
IMHO klienta si můžete vybrat svobodně a servery mají plnou podporu.U klienta mě to příliš netrápí, protože si mohu adresu nastavit ručně. Je to jen mírná komplikace. U serverů je to mnohem důležitější a netroufal bych si tvrdit, že všechny (aspoň ty nejpoužívanější) mají podporu SRV záznamů.
Prostě systém XMPP je v tomto ohledu stejný jako u SMTP s tím nepodstatným rozdílem, že pro SMTP máme MX a pro XMPP SRV záznam.A s tím nepodstatným rozdílem, že zatímco podpora MX je u SMTP serverů stoprocentní, podpora SRV u XMPP serverů stoprocentní není.
ICQ gateways
mám nastaveno Encoding
na Windows-1250
. Zkoušel jsem to jen s originálním klientem ICQ jako protistranou a čeština byla vpořádku. Pokud je s jiným klientem na protistraně s češtinou problém, prohlásil bych to za problém toho klienta jabber.cz
mi čeština nefunguje. Ty dva ICQ transporty pro příště vynecháme
Tiskni
Sdílej: