Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nedávno vyšel IM klient Psi ve verzi 0.13. Stáhnul jsem si zdrojáky a zkompiloval i s podporou VoIPu – sláva, konečně funguje telefonování přes Jabber! Když už tu mám lokálně přeložené Psi, rozhodl jsem se vyřešit jednu věc, která mne vždycky trochu štvala – odesílání souborů.
Poslat někomu soubor vyžaduje buď kliknout na jeho jméno v rosteru pravým tlačítkem a vybrat „Send File“ v kontextovém menu, nebo mít otevřené chatovací okno, kliknout na „Actions“ a pak zase na „Send File“. Prostě otrava, jsou to minimálně dvě klinutí a pak ještě vybrat soubor. Tak jsem si přidal tlačítko pro odesílání souboru mezi tlačítko pro zapínání šifrování a tlačítko se smajlíky a ušetřil si tak jedno kliknutí.
Takže jak na to. Stáhneme si Psi 0.13, rozbalíme a zkompilujeme (bude potřeba doinstalovat nějaké *-dev knihovny, ale už si přesně nepamatuji jaké). Pokud jsme to zvládli, vrhneme se na editaci zdrojáků. Doporučuji Qt Creator.
V souboru chatdlg.ui
si přidáme tlačítko (Tool Button) a pojmenujeme ho tb_file
(aby odpovídalo jejich konvencím). A zrušíme mu vlastnost text (tři tečky). Provedeme kompilaci (Ctrl+Shift+B).
Jdeme na soubor psichatdlg.cpp
. Do metody void PsiChatDlg::initUi()
přidáme tyto tři řádky:
ui_.tb_file->setIcon(IconsetFactory::icon("psi/upload").icon()); ui_.tb_file->setToolTip(tr("Send File")); connect(ui_.tb_file, SIGNAL(clicked()), SLOT(doFile()));
Opět zkompilujeme a máme hotovo – teď nás bude odesílání souborů stát o jedno kliknutí méně
Tiskni
Sdílej:
Zvažoval jsem, jestli ho neposlat přímo do Psi, ale on je to spíš takový hack – správné řešení by bylo, udělat z toho normální nástrojovou lištu, ve které si může tlačítka přidávat/ubírat uživatel (jako je to u okna rosteru).
Tak strednim tlacitkem/koleckem mysi jdou zavirat v pohode.V psi z gitu ani v 0.12.1-3 tab kolečkem zavřít nejde. Když dvakrát zmáčkenš kolečko, tak se provede detach(z tabu se udělá nové okno)
Ja ano.
A zavirani koleckem mi funguje ;)
[18:16:05] georgo@joker ~ $ pacman -Q psi psi 0.12.1-3
Je spojení stabilní, jak to vypadá s kvalitou rozhovoru? Zkoušel si spojení Kopete <=> Psi?
Jinak pěkný zápisek
Tak to vypadá, že je tam nějaká chybka – poprvé se spojení naváže a pak už ne. Zkoušel jsem to na místní síti (ale firewallem) a fungovalo (linux-linux i linux-windows), ale podruhé už to nešlo a bylo potřeba Psi restartovat. A zkoušel jsem to i přes NAT ven – to šlo taky, akorát jsem to nemohl pořádně vyzkoušet, protože to druhé Psi venku jsem spouštěl přes SSH na dálku (tudíž bez zvuku).
BTW: kdyby ti Psi s tím pluginem padalo, tak ti chybí nějaká knihovna