Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Už pěkných pár let používám na desktopu osm virtuálních ploch (dva řádky, čtyři sloupce). Zvykl jsem si na určité rozmístění aplikací na plochách, mám své klávesové zkratky a jsem s tím celkem spokojený. Někdy se ale stane, že dělám na víc projektech/úkolech současně a pak je i těch osm ploch málo, resp. míchají se mezi sebou okna, která k sobě nepatří. Zvyšovat dále počet ploch už mi přijde neefektivní. Tohle by měl být přesně úkol pro aktivity v KDE. Tak jsem se odhodlal k tomu, že je konečně prakticky vyzkouším a pokusím se je nějakou dobu používat.
Myslím, že je to v zásadě dobrá koncepce a jde ji kombinovat1 i s plochami, jen by to chtělo ještě dotáhnout.
Zatím jsem ale narazil na pár problémů:
Ten poslední problém je celkem zásadní – např. kliknu v Thunderbirdu na „Odpovědět“ a okno pro psaní odpovědi se otevře v jiné aktivitě (kliknutí je na první pohled bez odezvy, až pak člověk zjistí, že se okno otevřelo jinde) nebo kliknu na odkaz v e-mailu nebo nějaké aplikaci a otevře se jako nový panel ve Firefoxu, ale v jiné aktivitě (v okně FF, které jsem používal naposledy) a do této aktivity mě to přepne.
U toho Thunderbirdu je to asi chyba a měla by jít snadno opravit – nové okno by se mělo jednoduše otevřít v té samé aktivitě a na té samé ploše.
U odkazů otevírajících se ve Firefoxu je to složitější problém – běžně mám víc oken prohlížeče (i když nepoužívám aktivity) a v nich si nějak logicky seskupuji otevřené stránky. Když klikám na odkaz třeba v e-mailu, chtělo by to nějaký jednoduchý dialog, ve kterém bych vybral okno, ve kterém se má nový panel otevřít. Pokud by v celé aktivitě bylo jen jedno okno prohlížeče, mohlo by se to otevřít rovnou v něm.
[1] např. na čtvrté ploše mám konsoli a v aktivitě 1 tam budu mít konsoli pro jednu činnost a v aktivitě 2 pro jinou a nebude se to míchat dohromady
Tiskni
Sdílej:
... aktivity ani nevim co jsouTaké magické dvere na iný desktop.
njn, tak využiji jen F1-F8 (F9-F12 může sloužit k něčemu jinému). Těch dvanáct ploch bych musel dát do tří řádků a to už je v panelu strašně miniaturní.
To jsem taky někdy zkoušel, ale nevyhovovalo mi to:
Ten vodorovný panel taky není ideální (na už tak dost nízkých širokoúhlých monitorech ještě víc užírá místo ve svislém směru), ale zase je to tradiční umístění, zvyk… Přijde mi lepší, aby šířku obrazovky využívaly spíš aplikace1 než DE.
[1] různé postranní panely, sloupce, nástrojové lišty, dvě okna vedle sebe, dvě stránky vedle sebe atd.
Pro aktivity AFAIK existuje klávesová zkratka pro přepnutí se na následující/příští aktivitu, není nutné používat polohovací zařízení.
System Settings -> Shortcuts and Gestures -> Global Keyboard Shortcuts -> KDE Activity Manager
ta pracovní má decentnější tapetučti: SFW tapetu
Dashboard (teď nevím, jak je to přeložené)
Přístrojová deska
Před lety jsem to zkoušel, ale byly tam nějaké bugy typu nezobrazující se ikonky v upozorňovací oblasti. Kdyby to teď používalo víc lidí, třeba by se to podařilo vyladit.
A není vtip upozorňovací oblasti v tom, že je pořád vidět, a tak tě můžou ty ikony na něco upozornit?
A není vtip upozorňovací oblasti v tom, že je pořád vidět, a tak tě můžou ty ikony na něco upozornit?
Jednak můžou, ale nedělají to (na rozlišení 3520×1200 si toho obvykle nevšimnu, bo zírám jinam), jednak jsem měl na mysli hlavně systémovou část panelu.
V Ubuntu to nepřekládají - asi z toho důvodu, že se zarazili přitom, že by měli použít např. "přístrojová deska". To aby jim pak rádoby odborníci nepředhazovali (podle jejich názoru) pitomost: "přístrojová deska - to jakože deska v letadle? (ty vole)".
Schválně jsem se teď podíval, kde jsem viděl "Nástěnka", a rychle si to našel (mimo jednoho programu, kde jsem to pak sám napodobil a použil taky).
Nedíval jsem se, čeho přesně je překlad položka Činnosti v Gnome 3 - tomu se taky říká Gnome shell, napsal bych, jestli je to původně taky něco jako Activities. Nehledě na to, jakou funkci to má, to jsem nikdy nezkoušel, jestli to má něco společného s "aktivitami" KDE. Ale v tomto je překlad GNOME 3 před překladem KDE světelné roky napřed.
BTW: netušíte někdo, k čemu je sdílení widgetů? Používáte to někdo?
Teoreticky tim jde sdilet plasma applet s jinym pocitacem pres sit.
S obrovskou slavou to prestavili nekdy v zacatcich KDE 4 jako super featuru, ale pochybuju, ze to vubec funguje, protoze to vubec nikdo nepouziva.
To by mě právě zajímalo, jak probíhá komunikace (protokol, port…) a jak se pozná, že ten druhý na síti jsem já a mám právo ten widget ovládat.
Já bych se zase ztrácel v tom, kdybych všechna ta okna sesypal na jednu obrazovku
Na ty plochy se dívám v prostoru – mřížka 2×4 – což třeba někdo nedělá a vnímá je jen jako čísla bez nějakého prostorového uspořádání. Mně naopak vyhovuje mít „sousední plochy“, na které si dám okna, mezi kterými se často přepínám – třeba konsole/prohlížeč nebo editor/konsole/prohlížeč. Pak se můžu rychle pohybovat pomocí klávesových zkratek doprava/doleva/nahoru/dolů, přijde mi to lepší, než lovit nějaká čísla, třeba F1-F8.
Taktak, na třech plochách vedle sebe:Mně naopak vyhovuje mít „sousední plochy“, na které si dám okna, mezi kterými se často přepínám
Dokumentace --- IDE --- browser s vyvíjenou verzízkratky s F1-F12 používám, ale na odeslání aktuálního okna na danou plochu. Po rebootu je to samé: Alt+F2 (spustit) --> command (třeba
iceweasel
) --> Ctrl+F*
Co se tyce pouzivani vice ploch, tak toto se mi nikdy asi poslednich 12 let nezdarilo. Jednou za par let jsem to obcas zkusil, ale vzdycky jsem se vratil. Clovek ma pocit, ze se v tom zacina ztracet.Já ten pocit měl kdysi taky, přišlo mi to jako strašně neefektivní blbost, ale postupně jsem přidával a přidával, až jsem skončil na gridu 4x4. Šel bych i na 5x5, ale Mate má v sobě nějaký bug, který ho Hrozivě Rozbije, když to zkusím přepnout. Druhá věc je, že ty plochy využívám pořád stejně, tzn 1 je prázdná pro náhodné odskoky (většinou tam běží cherrytree), 2 je pro prohlížeč a mail client, 3 irc, 4 filmy, 5 přehrávač hudby, 6 programování (dá se z ní dobře odskakovat na 5, 7, 10, 9 a 11), 7 na dokumentaci a zbytek podle potřeby. Je fakt, že se dvěma monitory se potřeba vícero ploch trochu zmenšila, dřív jsem jich každodenně používal tak 10, dnes je to převážně 7. Díky tomu nehrozí, že bych se ztrácel, protože si to pamatuju tak nějak vizuálně. Nutnost je přepínání klávesovou zkratkou (CTRL+ALT+šipka), nedokážu si představit, že bych to dělal jakkoliv jinak, to by bylo hrozně neefektivní.
Díky tomu nehrozí, že bych se ztrácel, protože si to pamatuju tak nějak vizuálně.*Díky tomu, že používám stále stejné plochy na stále stejné činnosti.
Mám čtyři plochy uspořádané jako 2x2, přičemž reálně využívám jen tři. Na pracovním NB mám dvě aktivity - jedna na normální práci a druhá na prezentace (decentní pozadí, bez extra widgetů na ploše).
Nicméně včera jsem po delší době aktivitu prezentace použil a přišlo mi, že se tam něco ve verzi 4.11 pokazilo. Chovalo se to nějak divně. Některé aplikace evidentně běžely, ale ani jedna aktivita mi je neukázala
Znam cloveka, ktery pouziva asi 12 aktivit a povazuje to za nejelpsi workflow na svete
Ja jsem nedavno zkusil zacit pouzivat aktivity - udelal jsem si "Work", "Home" a "Entertainment" - ale nejak jsem si nezvykl je prepinat, takze ted sice sedim doma, delam si svoje veci, ale porad jsem v aktivite "Work". Koncept je to podle me skvely, jen je zatim potreba poresit podporu i pro ne-KDE aplikace (a naportovat zbyle KDE aplikace ) a nejak vic zautomatizovat to prepinani (treba kdyz KScreen detekuje monitor, co mam doma, tak aby me automaticky hodil na "Home" aktivitu, naopak v praci zase rozpoznal moje dva externi monitory a prepnul me na "Work"...no, ale to asi nebude, dokud si nesednu a nedokodim si to tam
)
Tak bude mít BFU jednu plochu a jednu aktivitu, když se v tom nedokáže orientovat. V čem je problém?
Dokud jsem aktivity nepoužíval (resp. měl jsem jen jednu), tak jsem ani v nabídce okna neměl nabídku „Aktivity“, kde bych mohl okno přesunout do jiné aktivity.
Tak bude mít BFU jednu plochu a jednu aktivitu, když se v tom nedokáže orientovat. V čem je problém?přesně v tomhle - jedna "aktivita" je o jednu víc, než potřebuje/chce
Ta jedna aktivita je jeho desktop, nevim o moznosti jak by ho to mohlo ovlivnit. Nahodne prepnuti nehrozi, protoze tam jine proste nejsou.tady máš víceméně aktuální screenshot defaultního KDE ve Fedoře ty tři barevné tečky vlevo dole vedle "f" menu jsou jenom moje halucinace nebo je vidíš taky?
Dříve na tom místě bývaly čtyři plochy, ne? Ty si taky uživatel může vypnout a používat jen jednu. Ale docela si na to i BFU zvykají a plochy po chvíli práce oceňují. S aktivitami takovou zkušenost ještě nemám.
Jasně, může se stát, že si někdo vytvoří novou aktivitu, spustí tam aplikace, přepne se zpátky a pak ty aplikace bude marně hledat. Uživatel si vždycky může rozbít prostředí, tomu se moc zabránit nedá (leda tak, že tam nic nebude, ale pak zase lidem bude chybět funkcionalita…), to je jako kdyby uživatel auta otevřel kapotu, náhodně tam s něčím zakroutil a pak se divil, že mu z toho vytekl olej nebo voda a auto „nejede“.
Dříve na tom místě bývaly čtyři plochy, ne? Ty si taky uživatel může vypnout a používat jen jednu.hm, a pro ty plochy mu taky běží nějaký zkriplený kplochamanager atd.?
Ale docela si na to i BFU zvykají a plochy po chvíli práce oceňují. S aktivitami takovou zkušenost ještě nemám.není BFU jako BFU přeji ti tvé štěstí, že pracuješ pouze s technicky nadanými, nicméně čistě pro nabytí zkušeností bych ti přál též muset pracovat s BFU, který není schopen kliknout myší (v nadpoloviční většině pokusů namísto kliku táhne, zatímco smysluplné tažení nezvládá vůbec), anebo volá "podporu" protože si svůj program zběsilým klikáním pustil dvakrát, ten mu v aktivním okně vynadá, že nemůže pracovat se svými daty, protože jsou zamčena jinou instancí, a on není schopen tu druhou nefunkční instanci zavřít, nebo se jen přepnout do té prvně spuštěné, resp. vůbec v panelu úloh zjistit, že tam ty programy běží dva (ač ten panel k přepnutí na jiný běžící program běžně používá)
Jasně, může se stát, že si někdo vytvoří novou aktivitu, spustí tam aplikace, přepne se zpátky a pak ty aplikace bude marně hledat. Uživatel si vždycky může rozbít prostředí, tomu se moc zabránit nedá (leda tak, že tam nic nebude, ale pak zase lidem bude chybět funkcionalita…), to je jako kdyby uživatel auta otevřel kapotu, náhodně tam s něčím zakroutil a pak se divil, že mu z toho vytekl olej nebo voda a auto „nejede“.promiň, ale to je naprosto zcestný příměr - spíše je to tak, že uživatel při kroucení volantem náhodně zavadí o páčku stěračů když zrovna neprší, a auto mu kvůli tomu přestane brzdit otevření kapoty by odpovídalo asi tak puštění systemsettings, což BFU k tomu, aby si "rozbil" systém, rozhodně udělat nepotřebuje
BFU, který není schopen kliknout myší (v nadpoloviční většině pokusů namísto kliku táhne, zatímco smysluplné tažení nezvládá vůbec), anebo volá "podporu" protože si svůj program zběsilým klikáním pustil dvakrát…
To ale nevyřešíš tím, že uživatelům skryješ nějaké ikony nebo možnosti. Uživatel se musí naučit počítač ovládat, pak ho může používat. Ne nadarmo jsou součástí operačních systémů jednoduché karetní hry – KPatience – na kterých se uživatel zábavnou formou naučí klikání myší, dvojklik, metodu táhni a pusť. Pro pokročilejší je tu pak hledání min, kde se uživatel musí trefovat do malých čtverečků a současně s tím přemýšlet.
Další možností je počítač nepoužívat, jako to dělá Miloš Zeman1 – když mu to nejde, tak si prostě pořídí nějakou tu lidskou proxy a je to pro všechny lepší.
Řešením můžou být také jednoúčelové počítače – např. takové pokladny v hypermarketu jsou poměrně jednoduché, většinou se nic nemačká, jen se skenují čárové kódy a občas je potřeba zadat třeba chleba nebo počet rohlíků. I tak se někdy stane, že se pokladní splete a musí volat nadřízeného, aby to opravil. Dá se prostě naprogramovat aplikace, která se spustí po startu počítače a bude mít pár tlačítek a jedno či dvě textová pole.
Ale pak tu jsou desktopová prostředí, která jsou určena lidem, kteří chtějí používat počítač jako univerzální nástroj k mnoha různým a předem neznámým účelům. IMHO by se tahle prostředí neměla přizpůsobovat lidem, kteří neumí ani kliknout myší – pro ně ať vznikají jednoúčelové aplikace běžící přes celou obrazovku nebo speciální zjednodušená prostředí (což může být i speciálně nakonfigurované KDE).
[1] nebo už počítač zase používá?
vpodstatě říkáš, že je v pořádku, když páčka stěračů deaktivuje brzdyIMHO rika (kdyz uz jej v predchozim prispevku osocujes ze zcestnych primeru), ze je v poradku, ze packa steracu aktivuje sterace a jestli nejakeho ridice, kdyz omylem zavadi o packu steracu, rozhodi stirajici sterace natolik, ze neni schopen ridit, mel by bud se sebou neco udelat, abych byl bud schopen ridit i se zapnutymi steraci nebo by je po nahodnem zapnuti mel umet vypnout a nebo radeji jezdit na kole...
ta zkriplenost prostě zkonfigurovat (vypnout) nejde?!?!zkonfigurovat <=> vypnout? zajimave posouvani vyznamu slov...
hm, a pro ty plochy mu taky běží nějaký zkriplený kplochamanager atd.?Tak v podstatě ano, u mě se to teda jmenuje Compiz.
Zjevně se někdo z vývojářů snaží zviditelnit aktivity, aby se začaly používat.
Což je celkem pochopitelné. Proč se programovat s nějakou funkcí, když ji pak nikdo nebude používat? Málokdo si bude číst o novinkách desktopového prostředí a pak si je zapínat nějakou dobře skrytou volbou nebo úpravou konfiguráku. Tak to funguje u serverových aplikací nebo u programů pro pokročilé uživatele. Ale běžný uživatel objevuje nové funkce tak, že je zahlídne někde v nabídce a vyzkouší – až pak si o nich případně něco přečte.
Jaka nevyhnutelnost? Nechapu.ehm, psal jsem "nevypnutelnost", nikoli "nevyhnutelnost", to je takový malý, v tomto kontextu skoro nepodstatný rozdíl, přesto bych jej s dovolením neignoroval a nezlob se na mě, ale přijde mi trošku hloupé ani si to nezkusit, nejspíš, a rovnou se do mě pustit "jaká ..."
$ ps -ef | grep activity kvolny 966 1 0 09:54 ? 00:00:01 /usr/bin/kactivitymanagerdpustím SystemSettings, jdu na Chování pracovní plochy => Aktivity kde je tady nějaké zaškrtávátko, že to jako můžu vypnout?
Kdyz BFU necham ...kontrolní dotaz, kolika BFU už jsi to takhle nechal?
Já aspoň dvěma a za poslední dva roky nebyl problém.tebe jsem se neptal :-p
Přepínání aktivit jsem na pár kliknutí zrušil,viz část:
$ ps -ef | grep activity kvolny 966 1 0 09:54 ? 00:00:01 /usr/bin/kactivitymanagerda dále - prosím prosím smutně koukám, poradíš mi, jak jsi to zrušil?
naopak jsem jim nastavil počet ploch na dvě a dokonce i na to se téměř okamžitě adaptovali.mohl bych ti napsat vpodstatě totéž co Frantovi o tvém velikém štěstí
Plasma Desktop tu ve výchozím stavu nemám, ale jsem si celkem jistý, že klávesové zkratky pro přepínání aktivit nastavené nejsou,tak to si seš jistý zcela blbě, anžto jsou (alespoň KDE 4.10.5 na Fedoře 19)
odebrat widget je na právě dvě kliknutí a odebrat případnou další aktivitu, pokud jich tam je víc, je taktéž na asi dvě kliknutí.laskavě si přečti, na co reaguješ já se neptám na odebrání widgetu nebo na kolik kliknutí je odebrání aktivity ... ale teda když už na to odpovídáš, tak mi řekni, na kolik kliknutí je podle tebe odebrání první aktivity?
Samotného mě překvapilo, že jsem za těch několik let nemusel řešit prakticky nic jiného než rozbité fonty, za což může nvidiácký binární blob.tohle ti prostě a jednoduše nevěřím, sorry
tak to si seš jistý zcela blbě, anžto jsou (alespoň KDE 4.10.5 na Fedoře 19)
Stejná verze na Kubuntu 13.04 a nejsou, schválně jsem se podíval. Na Manjaru totéž.
tohle ti prostě a jednoduše nevěřím, sorry
Není můj problém.
- prosím prosím smutně koukám, poradíš mi, jak jsi to zrušil?Co třeba
cd /usr/bin && sudo mv kactivitymanagerd kactivitymanagerd.backup
?
Je to v podstatě IT ekvivalent metody "Vemte si větší kladivo", nicméně takhle jsem se zbvail knotify4
, který mi taky k ničemu není.
Akorát je blbý, že s aktualizací ho tam budeš mít znova :-/
Já to zase moc nechápu na tabletu – copak tam děláš tolik různých činností (ve smyslu skupin aplikací), aby to mělo smysl? Nebo tím přepínáš hlavně různé skupiny widgetů na ploše?
BTW: tak jsem si přidal horní panel s automatickým skrýváním a na něj dal „Pruh aktivit“[resp. doplněk „Pruh činností“ chcete-li] a přepínání aktivit je teď o dost příjemnější. Teď ještě vyřešit to, aby se nová okna a panely otevíraly ve správných aktivitách/oknech a bude to dokonalé