Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Napsal jsem zprávu do té poradny. Nebo to chceš řešit tady?
To zamrzání v poradně, kouknu na to…
BTW pro [TX]6[01] Thinkpady se prodával paralelní port dokonce do toho minidocku (jak je v něm DVD mechanika, baterka nebo disk).
Co je minidock? Notebook samotný prostor pro mechaniku nemá, je tam jen disk. A v dokovací stanici je optická mechanika (případně baterka nebo disk) a porty: paralelní, sériový, USB, zvuk, síť.
BTW: nezkoušel jste někdo paralelně k originální baterce připojit další články (4× nebo 3× 3,7 V podle typu) a prodloužit její výdrž? Připojit jen zdroj (bez nějaké elektroniky) na kontakty pro baterku nejde (notebook se sice zapne, ale hlásí chybu baterie). Ale pokud by tam originální baterka byla, tak by to mohlo prodloužit její výdrž – prostě by se vybíjela pomaleji (akorát by tam nesměl být moc velký rozdíl napětí, aby nešlo moc proudu z jedné baterky do druhé).
Případně by šlo si udělat powerbanku, která dá cca těch 20 V, a zapojit ji místo zdroje, ale tam budou větší ztráty.
A hlavně ten MCU je od výroby pořád po proudem a když ho od toho akupacku odpojíš tak může na některých modelech zapomenout důležitá data (na YT jsou videa jak ho přemosťujou na externí power při výměně článků za nový)jj, o tom jsem taky slyšel, je potřeba to držet pořád pod proudem. Uvažuji, že bych to udělal u té X61 Tablet baterky – koupit nové ploché články a dát je tam. Teď má výdrž asi jen hodinu.
... Jo na thinkwiki se to nazývá ultrabay. Podle modelu v tom jsou LPC piny, PATA piny a power piny.V tom mém docku k X61 je PATA a napájecí konektor – takže bych si mohl vyrobit i dodatečnou baterku (ty originální stojí asi šest tisíc, pokud je vůbec někde ještě mají), protože tu mám jednu neznačkovou, ve které odešel jeden článek – šla by z ní použít ta elektronika – počítám, že Číňani tam tu ochranu proti odpojení neimplementovali. X230 už má jen SATA.
Šifrované disky jsou definované v souboruTo záleží na konfiguraci. Mam šifrováno komplet všechno v konfiguraci LUKS on LVM a v crypttab nic nemám. Jméno pro mapper je určeno boot parametrem kernelu. Mimochodem, to jméno pro mapper není vůbec podstatné, mam tam něco jako "lvm" nebo takněco. Důležitější jsou třeba jména LVM volume groups, particí v GPT a podobně. Takhle si typicky vytvářim dvojice pojmenované stylem Jekyll & Hyde, Fred & George a podobně, které navzájem zálohuju (vždy jeden je nasazen k použití a druhý je záložní, jsou ale zcela prohoditelné, takže když např. přestane fungovat Jekyll, nahradim Hydem a koupím nový Jekyll, na který re-zálohuju data)./etc/crypttab
a typicky tam máte název (de)šifrovaného zařízení (to, co pak bude v/dev/mapper/
) a UUID šifrovaného oddílu.
Btrfs LVM LUKS MD RAID HDD+HDDPřípadně:
Btrfs LVM LUKS SSDŠifrovat až nad LVM se mi nechtělo jednak kvůli RAIDu a jednak kvůli tomu, že by byly vidět názvy oddílů, jejich počet a velikost. A pak na to nemusím myslet, můžu si vytvářet LV, jak chci, a vím, že všechno už je šifrované. Na druhou stranu si pak člověk může udělat snadno nešifrovaný oddíl třeba pro nějaká dočasná data, když to má jako ty (ale na to používám spíš další disky).
systemd mj. zná ID procesu, pod kterým běží služba (ne jen příkazu, který ji spustil), a není to jen nějaký zdivočelý démon běžící kdesi na pozadí, o kterém systém nic neví a nemá ho pod kontrolou.Bez toho, že by ma zrovna táto téma zaujímala, naozaj nieje možné v Linuxe zistiť hocijaký proces ktorý niekde beží bez sytemd? Nejak sa ta bariera v tom našom Linux enviroment stále prehlbuje a musím povedať objektívne, že to ide len z jednej strany. PS pre redakciu: Furt ma to neskutočne vytáča a popísalo so o tom dosť ako nasierate užívateľov. Nedokážem si ani skopírovať text aby som neklikol kde nechcem. Bolo to odstránené a už dlhý čas je to späť.
naozaj nieje možné v Linuxe zistiť hocijaký proces ktorý niekde beží bez sytemd?Vypsat si běžící procesy samozřejmě můžeš, taky si je můžeš nějak organizovat na základě názvu binárky, uživatele atd., ale většinou nebudeš vědět, odkud byl ten proces spuštěn (jestli ten démon vzešel z init skriptu, nebo ho pustil někdo bokem). Nebo obráceně: zjistit, jaké všechny procesy byly spuštěny při startu nějaké služby. Systemd o tom má přehled AFAIK díky cgroups – což nebrání jiným init systémům to dělat taky, ale jinde jsem to takhle pěkně neviděl.
PS pre redakciu: Furt ma to neskutočne vytáča
var jobsAds = top.document.getElementsByClassName("jobs-ad-logo"); for ( ix in jobsAds ) { jobsAds[ix].style.width = '100%'; }zatím to funguje.
#ls { overflow: hidden; }
Zřejmě nebyly nějaké změny commitovány,
Tiskni
Sdílej: