Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak jsem vám minule psal o záměru vytvořit prezentaci o Linuxu, tak tato prezentace ještě není hotová.
Zatím jsem ve fázi třídění myšlenek a hledání argumentů, příkladů a vhodného obsahu. K tomu jsem použil skvělý program VYM. Myšlenkovou mapu, která z toho doposud vzešla si můžete prohlédnout v příloze
Také pomalu začínám řešit, jaký program použiji pro prezentaci. Většinu prezentací dělám v Beameru, ale zvažuji i použití DocBooku nebo OpenOffice. Požadavky na prezentační program jsou tyto:
Tiskni
Sdílej:
Jake je vase publikum? Tuhle otazku bych si vyjasnil nejdriv. Jinak z toho asi bude pekny gulas.
Guláš by se měl vyřešit právě tou parametrizovatelnou prezentací. Obsah té myšlenkové mapy by se dal těžko nacpat do jedné prezentace (ať už by se měla prezentovat nebo by si ji měl někdo číst), takže bude nutné to probrat, nebo rozdělit na části. Publikum by mělo být tohle
*) ne příliš hloupý, ale také ne žádný hacker či programátor.
**) když se je podaří nadchnout, budou lobovat, aby se linux a OSS používal.
Díky, LAMP opraven.
Her je celkem dost, docela teď hraju CUBE2: Sauerbraten (i na vlastním serveru svickova.frantovo.cz), rád bych tam přidal ještě nějaké jednoduché ale chytlavé hry.
je to principielni vlastnost tech myslenkovych map, ze negativa se neuvadeji, nebo jste to rozhodl vy?
Ne, to není jejich principiální vlastnost
A taky jsem o tom uvažoval – zmínit nedostatky Linuxu (ale pojmout to spíš jako rezervy, které se dají časem zlepšit) – např. podpora HW a některé chybějící aplikace. A taky přidat informace o jiných možnostech (*BSD, OpenSolaris atd.), ale pro uživatele, na které je prezentace zaměřená, je stejně nejvhodnjěší Linux.
Jaké třeba? Napadá mě podpora HW (i když s tím moc problém nemám) a chybějící některý SW (ale to jsou spíš speciality, běžných programů je dostatek a jsou kvalitní). Každopádně to chce mít připravenou odpověď na otázku: „Proč je tedy Linux tak málo rozšířený, když je tak skvělý?“
jj, to je ono. Dalo by se to rozvést tak, že lidi přijdou do styku s Windows už ve škole, nemají na výběr a pak v dospělosti preferují Windows, protože to je něco, co znají už od dětství → a tohle je potřeba změnit.
Úspěšné firmy nedostatky a nevýhody prezentují zákazníkovi jako přínost. Např. si vzpomínám, když MS zdražoval Windows, tak to prezentoval jako "harmonizace cen v EU", která přinese zákazníkovi výhodu jednotné ceny v celé EU Takhle k tomu musíš přistupovat.
Správné marketingové oddělení by to podalo nějak takto:
Náš systém podporuje pouze kvalitní HW (tím se zamaskuje že se něco nepodařilo rozchodit). HW prochází pečlivým výběrem a pokud výrobce nesplní přísná kriteria (čti odmítá splnit podmínky, které jsme mu nadiktovali a místo toho se řídí tím, co chtějí zákazníci), tak není v do našeho systému zařazen. Zákazník tak získá jistotu vyšší spolehlivosti a výkonu (čti pořádně se plácněte přes šrajtofli a získáte různé vychytávky, které vám k ničemu nejsou ale my víc vyděláme a vo to go).