Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
tahle muzika se dá poslouchat ..Jojo, tuhle muziku jsem strašně žral asi před dvaceti lety a po tričku s Helloweenem jsem toužil snad ještě víc, než po tričku se Sandokanem
Co je na halloweenu importovanýho? Samhain se tady (pokud se nacházíš na území ČR) slavil dávno předtím
Tak to muselo dojít k nějakému zázračnému obnovení tradic, protože Keltové přestali žít na našem území pár set let po začátku našeho letopočtu (pravděpodobně). To jako Přemysl Oráč dlabal dýně a Libuše mu při tom podkuřovala svíčkami? :). S tradicí Halloweenu u nás je to asi jako s dědou Mrázem, kterého nahradil Santa Claus. Halloween je dnes místo MDŽ.
Taky nevím, co se ti nezdá na Cyrilovi s Metodějem. Připadá ti slovanský žárový ritus a Perun s Radegastem kulturnější?
Oni ti Keltové si jaksi nesbalili baťůžky a neodešli
Tak všichni určitě neodešli, ale rozhodně to byla minorita. O tom, do jaké míry jsou Češi "Keltové", lze dnes jen spekulovat na základě genetických výzkumů atd., jak si řekl. Může to být tak asi z 1/5, ale odhady se různí. Když se ještě vrátíme k tomu Halloweenu, tak nevím o tom, že by někdo u nás slavil (když pomineme dobu osídlení Kelty) od počátků české státnosti nějaký Samhain či Halloween. S těmi čarodějnicemi máš ale pravdu.
Co nám dali Konstantin, později Cyril a Metoděj jsem nikdy nepochopilTak tady záleží na úhlu pohledu, jestli ti připadá šíření křesťanské víry jako pokrok či ne. A co třeba písmo a spisovný jazyk? To mi nepřijde jako kulturní krok zpět.
Krom toho, co si budeme namlouvat. Osobni veroucne preference stranou, slo o politiku a sfery vlivu. Krestanske vlivy pronikaly na nase uzemi tak jako tak. Akorat jsme dneska mohli mluvit nemecky. :) Dobre nebo spatne? No hlavne se to stalo. A dneska bychom se meli snazit zit tak, abychom se za to jednou nemuseli pri ohlednuti se stydet, ze. Jinak jestli se Samhain v Kotlince slavil nebo ne je dnes irelevantni vuci dynim ze zamori, ty jsou vskutku import.Co nám dali Konstantin, později Cyril a Metoděj jsem nikdy nepochopilTak tady záleží na úhlu pohledu, jestli ti připadá šíření křesťanské víry jako pokrok či ne. A co třeba písmo a spisovný jazyk? To mi nepřijde jako kulturní krok zpět.
Dnes se na tom území mluví jestli se dobře dívám devíti jazyky. Kolik jich asi bylo tenkrát? Desítky, možná stovky.
Hovno s mákem. Několik vzájemně kompatibilních jazyků (jedním z nichž de facto byla staroslověnština) na bázi praslovanštiny -- výrazně tříštit se začaly až později.
Ve středověku církev sice nesla vzdělanost ale jen pro úzkou skupinu lidí a ryze účelově.
Jistě, ale když už antické civilizace padly, bylo to aspoň něco. Nehledě k tomu, že měšťanstvo se posléze vzdělávalo.