Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud vám od někoho přijde e-mail, který nedává vůbec žádný smysl, nemusí to ještě nutně být tím, že by dotyčný byl blb. Může to být také tím, že používá vadný software – konkrétně Microsoft Outlook a Exchange. Tak si čtete, jak vás odesílatel někam srdečně zve a moc se na vás těší a jak je to důležité, abyste přišli, ale ať koukáte, jak koukáte, nikde nevidíte tu zásadní informaci – kdy a kde se to má konat – ta tam prostě chybí, alespoň v čitelné podobě.
Když si otevřete zdrojový kód zprávy a dekódujete Base641, tak se k této informaci prokoušete. Proč to ale nejde rovnou? Proč nejde ta kalendářová data rozkliknout jako přílohu a otevřít v nějakém programu nebo importovat do kalendáře?
Výše uvedený software totiž kalendářová data neposílá jako přílohu, ale jako multipart/alternative
2 část MIME zprávy vedle textu zprávy3.
Typ multipart/alternative
je skvělá věc. umožňuje poslat stejnou informaci ve více různých (různě bohatých) formátech a software na straně příjemce si vybere, kterému z nich nejlépe rozumí a tu část zobrazí uživateli.
In particular, each of the body parts is an "alternative" version of the same information. Systems should recognize that the content of the various parts are interchangeable.
Běžně se to používá pro formátování e-mailů – klient odešle hezky naformátovaný text v (X)HTML a vedle toho ten samý obsah ochuzený o formátování jako prostý text. Je zřejmé, že různé formáty nebudou úplně ekvivalentní a k nějakým ztrátám dojde – uživatel může přijít o nějaké ty fonty a barvičky, e-mail nebude tak vyšperkovaný4, ale obsah sdělení je zachován.
Jenže Microsoft na to jde jinak. Textová část v multipart/alternative
neobsahuje stejné informace jako její „alternativa“ – ve skutečnosti v ní chybí právě ty nejdůležitější5 informace (kdy a kde) týkající se pozvánky.
Takže pokud nemáte koupený software od Microsoftu, přijdete o důležitou informaci nebo se budete muset jako já hrabat ve zdrojáku zprávy (pokud vás tedy napadne, že by to tam mohlo být a nebudete na ten e-mail jen bezradně/nevěřícně koukat).
Technicky je tenhle problém řešitelný velice snadno:
Jinak řečeno: buď jsou části alternativní, a pak musí obě obsahovat tu důležitou informaci, nebo je jedna přílohou druhé, a pak informace může být jen na jednom místě.
(jenže to by se muselo chtít)
Je to jedna z mnoha6 technik, které tahle firma používá k poškozování konkurence a k získávání monopolního postavení.
Podnikání je soutěž, svým způsobem hra a pravidla jsou poměrně volná. Je na zákaznících, aby posoudili, co je ještě v pořádku a co už si nenechají líbit. Pro mne jsou jejich praktiky daleko za hranou a už před lety jsem se rozhodl od nich už nic nekupovat a nepodporovat je ani vývojem softwaru pro jejich platformu.
[1] což naštěstí není šifra a stačí obyčejný příkaz base64 -d
[2] RFC2046
[3] to povídání, že vás někdo někam zve, ale nevíte kam a kdy
[4] což někdy není vůbec na škodu
[5] někdo by řekl kruciální
[6] nutno říct, že tahle patří k těm lehčím
Tiskni
Sdílej:
[6] nutno říct, že tahle patří k těm lehčímUž dva lidi si stěžovali, že jim maily ode mě chodí prázdné. Prostě bílé. A že chyba je na mé straně, protože všechny ostatní jim fungujou. Mno…
A že chyba je na mé straně, protože všechny ostatní jim fungujou.Chyba je samozřejmě vždy tam, kde se porušuje zcela základní pravidlo: Be conservative in what you do, be liberal in what you accept from others.
users need to open attached email messages one inside the other multiple times to reach the parent e-mail messageWe need to go deeper!!!
psát bez odezvy kláves je asi jako šukat bez orgasmu :)ROFL!
WLMContacts.csv: Non-ISO extended-ASCII text, with very long lines, with CRLF line terminatorspíše stále to stejné, sakra asi budu muset jít do widlí a tam to rekódovat. Neví náhodou někdo co s tím? Díky