Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Upřímně řečeno, nikdy jsem nepochopil, k čemu by nám svrchovanost měla býtNepodceňujte roli zloprcka pro kompenzaci komplexu méněcennosti. Sice nic neumím a s nikým mluvit nebudu, ale aspoň vám rozdupu bábovičky! A to je moje právo suveréna!
abychom si naše vnitřní zákony tvořili my samiTak na to koukej zapomenout. Je zajímavé, jak lidé hrozně rychle zapomínají. To si už nepamatuješ na naše zákony, které pomohly Krejčířům, Koženým a současným gaunerům–bolševikům ve vládě? Vsadím se, že kdyby Češi přejali funkční model ze zahraničí, i to by zkurvili a nefungovalo by to. Věř mi, že donucení k implementaci právních úprav ze strany EU je mnohem lepší. Nebo snad toužíš po dalších Grossech a Mrázcích?
Ono Statecne Srdce byl sice pekny film, ale maximalne historickymi udalostmi inspirovany.Přesně tak. Se skutečným W. Wallacem má filmové ztvárnění od Mela Gibsona pramálo skutečného. Někde jsem četl nějaké pojednání o tom, kdo nejvíc kurví historii na filmovém plátně. Vyhrál to s přehledem Gibson.
že pokaždém shlédnutí toho filmu mám chuť na revoluci.
Tak se koukni na Che Guevara - revoluce, to budeš mít teprve chuť udělat revoluci. Akorát to končí tím, jak Fidel s Che jedou v chevroletu dobývat Havanu, to je škoda .
Kmotře Petře nereaguj, to je jen sranda ))).
Zadny prevrat. Zadna defenestrace. Od toho jsou tu volby. Nestojis-li o demokratickou spolecnost, staneme proti sobe byt ze soucasneho stavu politicke sceny nadseny nejsem.Bože, koľko len citátov ma napadá: - Keby voľby mohli niečo zmeniť, zrušili by ich. - Ľudia by nemali vedieť ako sa robia klobásy a politika. - Voľby by mali byť každý rok. To by sa politici snažili jak fretky a nie takto. - Skutočne chceme, aby analfabeti mohli voliť? (Z diskusie o použití dotykovej obrazovky a elektronického sčítavania hlasov vo volebnej miestnosti) V tom poslednom vidím najväčší problém. Ak sa máme pohnúť dopredu, tak hlas ožrana, čo je radšej na podpore, ako by sa zamestnal, by nemal mať rovnakú váhu, ako hlas vzdelaného človeka, ktorý maká a má poňatie o tom, ako funguje štát. Mám pocit, že terajšia vláda v Česku je najpopulárnejšia práve preto, že tam boli dosadení ľudia, ktorí majú za úlohu udržať fungovanie štátu a nie vzájomne sa osočovať.
Zákony České republiky platí pro její občany a tak je zcela přirozeným požadavkem, že by tyto zákony měli být projevem vůle těchto občanů a ne občanů (nebo politiků) jiného státu.Máš obavy, že by zákony iných štátov platili v Česku? To je pohár napoly prázdny. (Myslíš, že v Nemecku alebo Francúzsku si mädlia ruky a hovoria si: Ha. Teraz sme spravili taký zákon, že sa z neho Česko aj po...?) Pohár napoly plný je, že by tie české zákony platili pre občanov iného štátu. Vlastne nie jedného, ale pre 27 štátov. Ha! Teraz im to natrieme! Do nich!
(Myslíš, že v Nemecku alebo Francúzsku si mädlia ruky a hovoria si: Ha. Teraz sme spravili taký zákon, že sa z neho Česko aj po...?)
Něco takového se může stát. Příklady jsem uváděl. Např. v Německu mají vysoké daně oproti některým jiným zemím. Němečtí politici v minulosti mluvili o tzv. daňovém dumpingu a snažili se donutit ostatní, aby daně zvýšili. To se jim podařilo jen částečně, ale teď nebude problém protlačit v EU nařízení, které stanoví pro celou Evropu sazby na úrovni Německa.
Principielne je biopalivo dobry napad:
Muhehe. To snad ani nemyslíš vážně...
zase chytrej jak rádio ... o kus vedle seš odborníkem na molekulární biologii, viry a epidemiologii, a teď zase na zemědělství a ekosystémy?to viš natur.cuni.cz :)
tož za prvé, bez dotací na řepku by tam to pole nemuselo být vůbec, takže tu stavíš falešné dilema, že je na výběr jen mezi řepkou a obilímpole vubec? jeste jsem zadne zrusene pole nevidel, tedy pokud tam nepostavili fabriku ci neco podobne ekologickeho
a za druhé, je setsakra rozdíl mezi třebas nějakou pšenicí, a řepkou - řepka půdu mnohem víc vyčerpává a další rok je problém na tom poli ještě něco pěstovatsuper, konecne by se mohlo zrusit :) ale ja bych si to nemaloval, zemedelsti paraziti si urcite poradi. ostatne pokud jim to snizuje vynosy a pusobi ztraty vetsi nez jsou dotace na repku, nemusi to pestovat
a za třetí, na různé plodiny je navázána přítomnost různých jiných rostlin i živočichů (už jsi viděl myš ohlodávat řepku?)mame malo mysi? :) mysi je moc a proto je i moc klistat. a ze by tu psenice byla puvodni rostlina?
kterej se na tom poli živí, narozdíl od nás, co ho známe jenom z obrázku :-pkamarad je mys, kliste nebo skutecny parazit-zemedelec?
blá blá blá ... skutecny parazit-zemedelec?chtěl bych tě vidět žít týden, pouhý týden, bez zemědělských produktů
O ona zatím biopaliva. No jo, přehmat, to dle mého možná byl, i když odborník nejsem a jestli "dnes víme" já nevím, ale asi jste si nastudoval všechny ekonomické, vědecké a zahraničně-politické studie pro a proti, tak Vám to i budu věřit.
Přečtěte si třeba tohle nebo tohle. Problémy s biopalivy jsou v mnoha oblastech a řešení v nedohlednu.
Větrná a solární elektrárna není nesmysl per se, takže tady budete muset asi laborovat trochu více.
Větrné a solární elektrárny jsou absolutní nesmysl, obzvlášť v ČR. Vyrábí neskutečně draze (3x-10x), málo a nepravidelně. A hlavně - vzhledem k nemožnosti skladování elektřiny jsou úplně k ničemu, protože stejně musí být zálohovány klasickými zdroji. Jsou dobré jen pro podnikatele, kteří mají garantovanou dotovanou poptávku.
No, tak nevím, jeden přehmat a jeden výkřik. Jestli vy nebudete negativista. Já bych neviděl, že všechno jde špatným směrem. Zkuste více, třeba s odkazu na příslušné direktivy.
Co třeba notoricky známé pendlování Evropského parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem? Neuvěřitelné a absurdní plýtvání penězi daňových poplatníků.
Volný pohyb zboží, osob, pracovní síly mi přijde fajn.
Mně taky. Neříkám, že na EU je vše špatně. Na této úrovni se to ale mělo zastavit.
Větrné a solární elektrárny jsou absolutní nesmysl, obzvlášť v ČR.Tvrdíte Vy. Je to už trochu konkrétnější námitka než že by to byl nesmysl per se, což není. Třeba v Řecku (resp. subtropech obecně) je slunce dobrý a spolehlivý zdroj. Asi budou chyby v systému výkupu elektrické energie v ČR, jinde v EU a možná v celé EU, ale protože nejsem odborník, nestačí mi nadhodit sluneční a větrné elektrárny, abych se chytil za hlavu a viděl zhovadilost Evropské unie. Ale pokud Vás toto téma trápí, můžu se na něj podívat. Která direktiva Vám leží v žaludku? Já si to přečtu. Třeba najdeme druhý bod.
A hlavně - vzhledem k nemožnosti skladování elektřiny jsou úplně k ničemu, protože stejně musí být zálohovány klasickými zdroji.Se mýlíte Vy. Elektřina skladovatelná je, říká se tomu přečerpávací vodní elektrárna, samozřejmě to není 100%, ale pokud byste chtěl skladovat něco, co Vám prakticky zdarma nadělá vítr nebo slunce, tak by účinnost do 80% nemusela být tak tragická.
pendlováníPředpokládám, že za tím asi budou nějaké staré struktury volající po "národech" a tak. To se časem poddá. ;) Ostatně nepůjde to teď s LS řešit bez Francouzského veta? Jinak je tohle spíše historická záležitost ukazující na porodní bolesti EU, než výčet v seznamu přijímaných rozhodnutí dokazující úpadek EU.
Mně taky. Neříkám, že na EU je vše špatně. Na této úrovni se to ale mělo zastavit.To je ale jeden z bludů pana Klause, který na pravidla nevěří ("tato země potřebuje více podnikatelů, jako Viktor Kožený"... zajímavé, že ani i v Mekce tržních liberálů je to policejně žádaná osoba... asi se nechtějí dělit). Bez společných pravidel (normy, legislativa), Vám ten společný tržní, pracovní a "cestovní" prostor nebude fungovat. Když si neupravíte spolupráci policie, ale zrušíte všechny hraniční policie, tak chytnete jenom ty nejpomalejší. Společný trh, bez společné homologace (a tedy společných norem) neexistuje. Společný pracovní trh bez harmonizace pracovního práva, systému nemocenských, zdravotní péče, důchodového zabezpečení je problém. To Vám opravdu vše toto uniká? Víte, mě občas přijde, že lidi moc nedomýšlejí věci za ta omílaná hesla, o banánech, národu, větrnících, suverenitě, žárovkách, nezávislosti, biopalivech... a už vůbec ne v širších souvislostech. Tak ano. Dejme tomu, EU špatně, jenom společný trh a chceme "nezávislost", jak teď pan Hájek naznačuje, že k tomu vlastně pan Klaus svým podpisem směřoval, protože Lisabonská smlouva (kterou kritici EU nechtějí) to řeší (ačkoliv kritici mj. kritizovali, že není vyřešené vystoupení). Takže chceme být něco jako Norsko? (Většinově, viz dále) pominu fakt nerostného bohatství Norska (ač to staví jejich hospodárku trochu jinam než je ta naše). Takže Norsko, jé to se má, je silné, suverénní, zkrátka nezávislé. Přitom má volný pohyb zboží, obyvatel i pracovní síly (prostě Klausovská idyla evropské integrace). A teď druhý pohled. Jaké podmínky si Norsko se svou ropou a zemním plynem dojednalo (a věřte, že tyto komodity jsou na mezinárodní písečku nemalé plus): cože, aby se na volném pohybu... podílet, musím také přispívat do kasy (některých) evropských institucí? Cože, aby se na volném pohybu... mohli podílet musí přijít evropskou legislativu? A to dokonce aniž by se mohli podílet na její tvorbě, protože nejsou členy EU. Cože Norský premiér tomu říká "faxová demokracie", protože sedí u faxu a čeká, až mu z Bruselu zafaxují nové zákony? Prostě buďme realisty. Já vím, že tu jistá skupina lidí (u nás i vlivem Klause ne zcela zanedbatelná), která věří v neviditelnou ruku, co vše řeší, všemocný, samoregulující se trh, ale to je stejně utopická fikce (byť i líbivá), jako komunismus. Oboje má společný kámen úrazu: lidi. V případě té neviditelné ruky prostě to, že lidi nějaká pravidla potřebují.
Se mýlíte Vy. Elektřina skladovatelná je, říká se tomu přečerpávací vodní elektrárna
Kontrolní otázka - kolik procent roční spotřeby elektřiny v ČR jsme momentálně schopni skladovat? V případě zemního plynu máme v zásobě asi 30% roční spotřeby, u ropy asi 60%. Ale u elektřiny je to velká nula.
ale pokud byste chtěl skladovat něco, co Vám prakticky zdarma nadělá vítr nebo slunce, tak by účinnost do 80% nemusela být tak tragická
Vy nemáte ani základní představu, o čem mluvíte. Slunce sice svítí zdarma, ale solární panely nejsou zadarmo. Zadarmo není ani jejich instalace a údržba. Proč je elektřina ze slunečních elektráren 10x dražší než z tepelných, když je údajně "prakticky zdarma"? A co se stane, když vítr přestane foukat nebo slunce svítit? V tom okamžiku nastupuje klasická tepelná elektrárna, která stejně musí pořád běžet, jinak bychom měli black-out. Tohle jsou dva základní problémy těchto zdrojů a řešení je v nedohlednu.
něco, co Vám prakticky zdarma nadělá vítr nebo slunceSocialisté pořád trpí dojmem, že je něco zadarmo. Solární panely nebo ty vrtule na stožárech nejsou zrovna levná záležitost. Je to tím, že jejich cena odráží zdroje spotřebované na jejich vývoj a výrobu. Byly spotřebovány nějaké suroviny, nějaké chemikálie, spálila se nějaká nafta nebo benzín na dopravu jednotlivých součástek, prosvítily se megawatthodiny v kancelářích, kde seděli inženýři vymýšlející tyto technologie … všechno tohle nějak zatížilo životní přírodu, poškodilo ji. Tak prosím neříkej, že takto získaná energie je (prakticky) zadarmo. Naopak, je velmi drahá.
Aha, tak já čekal dlouhý seznam ... Volný pohyb zboží, osob, pracovní síly mi přijde fajn.MUHEHE
Společná měna je velmi praktická pro každého, kdo nechce podle hesla "malá, ale naše" potažmo "smrádeček, ale teplíčko" prosedět své dny v Kotlince, velice praktická věc.to se opravdu nezmůžeš na nic víc než neustálou demagogii a trapný FUD? - cestuju relativně dost, a společnou měnu jsem k tomu nikdy nepotřeboval, např. vloni naftu v Norsku (které btw taky nemá euro) jsem vždy bez problémů zaplatil kartou vydanou k účtu vedenému v českých korunách ...
Takže já bych nějaké plusy ...ano, nějaké plusy ano - ale neprezentuj to neustále tak, že bez toho by to nešlo, a že to přináší pouze výhody, zvlášť když jich neumíš vyjmenovat víc než oponenti nevýhod :-p
btw, například o volný pohyb silně dotovaného francouzského vína na naoko[*] dotovanou Moravu tedy vůbec nestojímty mozna ne, ale kdo ma porad pit ty moravske chcanky?
- cestuju relativně dost, a společnou měnu jsem k tomu nikdy nepotřeboval, např. vloni naftu v Norsku (které btw taky nemá euro) jsem vždy bez problémů zaplatil kartou vydanou k účtu vedenému v českých korunách ...Cestujes evidentne malo - ja nejsem zadny velky cestovatel, ale momentalne u me v penezence najdes ceske koruny, svedske koruny, danske koruny, slovenske koruny (!), hufnagly, eura a chorvatske tchore. Nepocitam africke franky, ktere jsem nasel v kesi. Vsechny tyhle penize jsou zbytky z vyletu za posledni dva roky. Nektere snad jeste utratim, slovenske koruny urcite ne. Neco muzu se ztratou rozmenit zpatky, ovsem mince si muze leda tak strcit kam slunce nesviti. A ne - karta nestaci - na spouste mist s ni platit nelze, a to vcetne mist klicovych, jako jsou kvalitni a levne hostely, male hospudky nebo dopravni prostredky. V nekterych zemich je platba kartou drazsi nez platba v hotovosti (Dansko). Takze za Euro Cthulhu zehnej vsem bruselskym urednikum a jejich potomkum az do desateho kolene. Uz aby bylo i tady.
Tohle jsi kapanek prestrelil. Moravska vina jsou jedna z nejlepsich na svete. Mozna si jenom neumis vybrat. Treba Rulandske Sede pozdni sber 2006 ze Bzence dostalo nejvyssi oceneni ve sve tride. Sam jsem jedno vinko z Valtic dostal od rodicu k narozeninam a ma metalu jak Kutuzov. Proste si musis umet vybrat. Nepopiram, ze ve Francii delaji dobra vina. Jenom bych ta Moravska nenazyval chcankami.btw, například o volný pohyb silně dotovaného francouzského vína na naoko[*] dotovanou Moravu tedy vůbec nestojímty mozna ne, ale kdo ma porad pit ty moravske chcanky?
Tohle jsi vystihnul dobre. Taky me sere sudleni milionu druhu minci v penezence. A ten vyber z karty je taky o stesti. Moje banka ma treba v Chorvatsku pobocku, ale to je jenom vyber penez. Jak by to dopadlo s kartou nevim, ale clovek vsechno kartou nezaplati. Staci treba blba jizdenka na MHD a jsi v kelu.- cestuju relativně dost, a společnou měnu jsem k tomu nikdy nepotřeboval, např. vloni naftu v Norsku (které btw taky nemá euro) jsem vždy bez problémů zaplatil kartou vydanou k účtu vedenému v českých korunách ...Cestujes evidentne malo - ja nejsem zadny velky cestovatel, ale momentalne u me v penezence najdes ceske koruny, svedske koruny, danske koruny, slovenske koruny (!), hufnagly, eura a chorvatske tchore. Nepocitam africke franky, ktere jsem nasel v kesi. Vsechny tyhle penize jsou zbytky z vyletu za posledni dva roky. Nektere snad jeste utratim, slovenske koruny urcite ne. Neco muzu se ztratou rozmenit zpatky, ovsem mince si muze leda tak strcit kam slunce nesviti. A ne - karta nestaci - na spouste mist s ni platit nelze, a to vcetne mist klicovych, jako jsou kvalitni a levne hostely, male hospudky nebo dopravni prostredky. V nekterych zemich je platba kartou drazsi nez platba v hotovosti (Dansko). Takze za Euro Cthulhu zehnej vsem bruselskym urednikum a jejich potomkum az do desateho kolene. Uz aby bylo i tady.
Tohle jsi kapanek prestrelil. Moravska vina jsou jedna z nejlepsich na sveteOsobne mam pocit, ze nedostatek slunce vinar proste neokeca. Ale mozna se ten vtip o deleni moravskych vin (1. da sa 2. da sa svarit 3. da sa prazakovi) zaklada na pravde - ovsem pak si to moravsti vinari podelali sami. Nejsem odbornik na vino a nikdy nebudu, na vinu poznam jen dve veci - barvu a zda mi chutna. A vic to resit nechci. Skutecnost je k smule moravskych vinaru takova, ze pokud si koupin v rozumne cenove relaci vino francouzske nebo recke, s vysokou pravdepodobnosti budu spokojen (vysoka pravdepodobnost se meni v temer jistotu, pokud si ho dam primo ve Francii ci Recku). S moravskym vinem to tak bohuzel neni. A protoze me nebavi se nechat sidit, radeji dam vydelat vinarum z Francie nebo Recka.
MUHEHEJsou to podstatné myšlenky Evropské integrace. Jestli chcete, zneplatněte nebo relativizujte, zkuste se jim pověnovat, alespoň tak trpělivě jako já tady řeším banány vašich kolegů. Přijďte z vlastním. Lepším a protivážným. Smíchem superpadoucha ;) to moc neobohatíte.no ten tvůj seznam je teda taky superdlouhý ... a meleš ho jako kolovrátek v každém druhém příspěvku, tomu tedy říkám argumentace na úrovni
FUDFear - Uncertainty - Doubt? Kde v tom bylo něco z toho. Že by se nám, když vidíme rudě, pletli termiti? To je ale veletoč. Tak napřed tady tahá "Straw mana" a pak udělá tohle. Já neřekl, že to k cestování potřebujete. Já řekl, že je to praktické. Cestování je snazší. Takže bez odvádění pozornosti Vámi dříve kritizovanou a nyní použitou taktikou byste měl, pokud se k tématu vyjádřit, argumentem dokázat, že společná měna pro cestování není praktická (nebo je dokonce nepraktická).
ano, nějaké plusy ano - ale neprezentuj to neustále tak, že bez toho by to nešlo, a že to přináší pouze výhody, zvlášť když jich neumíš vyjmenovat víc než oponenti nevýhod :-pUkažte, kde jsem napsal, že dílčích plusů, kterých si užíváme díky EU, by nešlo bez EU dosáhnout. Ano, ty zásadní věci, které jak říkáte opakuji jako kolovrátek podle mě bez EU, nebo něčeho úplně jiného ale principiálně velmi podobného mít nezle. Ale drobnosti, jako uznávání ŘP lze dojednat na mezistátní úrovni. Rovněž jsem neřekl, že to přináší pouze výhody. Ale ano, tvrdím, že výhody převažuji. Jak znělo jinde, za tu své kolovrátky a již jednou uvedené emisní normy automobilů, skousnu biopaliva (vím, že jinde, kde nemají (nebo ne tolik a šetří si ji) vlastní ropu to není lepší) a žárovky (ty mě až tak netrápí). Krom toho mi imponuje myšlenka spolupráce mezi těmi slavnými národy a snaha a občas kostrbatá ale přece schopnost se domluvit. Rozhodně mi imponuje více, než neschopnost se domluvit a snaha se za každou cenu prosadit. (To platí i pro lidi, ale v tomhle měřítku je to prostě fantastické.) ----- To už je rozmělňování, ale jste si jistý, že Francouzský vinař ta nařízení plnit nemusí a proto je tak zvýhodněn? Ostatně nevšiml jsem si, že by zrovna francouzská vína válcovala český, potažmo evropský trh. Spíše bych řekl, že je to jižní Amerika. Úplně mimo: osobně rád piji vína mělnická, ale české vinaře jste opomněl zcela.
...osobně rád piji vína mělnická...
Proti gustu..., ale EHM!
A tím možná a tušíte, že hlavní důvod opravdu není vliv na životní prostředí...
Který je, jak někteří zapomínají dodat, velice negativní...
Ty státy jsou relativně nahodilá vymezení území (ten přívlastek, co někteří tak rádi používají - národní - jsem nepochopil už vůbec; i ČR je domovem více národů...
České země jsou geograficky (v důsledku též historicky) vymezeny dost přesně, národnostně jsou také velice homogenní (od vyhnání Němců), pokud nepočítáme tři a půl separatistické Moravanské vesnice.
Národnostně jsou také velice homogenní...No nevím, mě celá ta věc s národy smrdí romantismem 19. století a po ne moc povedeném století 20. bych se k některým ideálům stavěl dost opatrně. Ale pořád čekám na nějakou kvalitní definici. Určitě to nebude společná historie, jazyk a kultura, protože celá ČR by sotva mohlá být oním slavným národním státem. (Historie je společná možná pro část území od určitého bodu... jaké datum je berné pro posouzení autentičnosti nároku (proč třeba Velká Morava ne?). Jazyk sotva, pokud mi nevěříte, jeďte se podívat na Těšínsko nebo Valašsko. Rozdílnost místních zvyků, daná mimo jiné rozdílnými podmínky místní přírody a hospodářství, resp. v některých částech náboženskými rozdíly, takže někde v ČR si můžete připadat více jako v Polsku, jinde jako v ČR.) Krom toho tady tradičně máme nezanedbatelnou Romskou komunitu. Takže já bych to z tou homogenitou (naštěstí) tak žhavě neviděl. No a samozřejmě ještě je tady ta otázka, jak má to hájení státně národních zájmů v podání pana Profesora a jemu věrných vypadat třeba v té Belgii, Španělsku nebo UK... potažmo jak byste hájil své státně národní zájmy před rokem 1993?
Clo tedy nepomáhá státu jako celku, ale jen konkrétní skupině (v tomto případě výrobcům aut) a zbytek společnosti clo naopak poškozuje (musí kupovat dražší výrobky). Je to typický příklad toho, jak někdo prezentuje svoje úzké skupinové zájmy jako zájem veřejný nebo národní -- nic než manipulace ve prospěch konkrétních subjektů. Jsem toho názoru, že stát by měl být ke všem spravedlivý a neměl by zvýhodňovat některá odvětví na úkor ostatních.Na úrovni ČR se nám občas stává, že zájmy některých skupin (v tomto případě automobilového průmyslu) jsou nám podsouvány jako národní zájem – že bychom si tedy měli utáhnout opasky a tenhle zájem podpořit, protože je to pro naše dobro. Ve skutečnosti to znamená, že jedni si opasky utahují a druzí jsou zvýhodněni. Není to žádný veřejný zájem, je to zájem určité konkrétní skupiny, která se ho snaží uplatnit na úkor ostatních. Na úrovni EU se nám může stát, že nám někdo začne podsouvat jako evropský zájem třeba podporu francouzských zemědělců. Rozdíl je v tom, že naše lobisty můžeme prostě vyhnat (nenechat politiky se uplácet), Francouze vyhnat nemůžeme, ti nás přehlasují.
Rozdíl je v tom, že naše lobisty můžeme prostě vyhnat (nenechat politiky se uplácet), Francouze vyhnat nemůžeme, ti nás přehlasují.Kdyz se spojis s nemeckymi a polskymi proti-lobbisty, tak prehlasujes i fracouzske lobbisty.
Rozdíl je v tom, že naše lobisty můžeme prostě vyhnat (nenechat politiky se uplácet),Kdo je to "my"? Myslíte tím lokální politickou reprezentaci? Já nevidím, že by se kdokoliv z ní snažil "naše lobbisty prostě vyhnat" ani nevidím jakýkoliv důvod, proč by se tak kdy mělo stát. Jestli nebude problém v tom, že lobbista má zpravidla na lokální politiku velmi mocné páky.
Francouze vyhnat nemůžeme, ti nás přehlasují.Jaké paradoxy! Naštěstí díky LS už nás Francouzi jen tak přehlasovat nemůžou (ztratili právo veta), ale musí si k tomu najít spojence, většinu v pozitivním hlasovaní a aspoň nějaké spojence v blokovacím hlasování. Evidentně jsme tím, že si Francouzi nemůžou pod hrozbou blokování prosazovat i třeba na úkor našich zemědělců svoje vlastní národní zájmy, ztratili velký kus naší suverenity - tohle by vám vysvětlil ten člověk z Hradu.
Jaké paradoxy! Naštěstí díky LS už nás Francouzi jen tak přehlasovat nemůžou (ztratili právo veta), ale musí si k tomu najít spojence, většinu v pozitivním hlasovaní a aspoň nějaké spojence v blokovacím hlasování. Evidentně jsme tím, že si Francouzi nemůžou pod hrozbou blokování prosazovat i třeba na úkor našich zemědělců svoje vlastní národní zájmy, ztratili velký kus naší suverenity - tohle by vám vysvětlil ten člověk z Hradu.
Chápete správně rozdíl mezi vetováním a odhlasováním? Mícháte to totiž dohromady.
Jinak co se týká národa a státu, mám pocit, že se v těchto pojmech vracíme do středověku (což je v tomto případě asi dobře) - a národ chápeme jako území společenství lidí, nikoliv výhradně jazyka a rasyPro spolecenstvi lidi zijici v danem state mame jine vyrazy: obcane daneho statu, obcanstvo. Vyraz 'narod' pouzivaji prave ti, kteri chteji prizivit na nacionalistickych tendencich.
Pan Klaus nemohl mluvit o státních zájmech, pokud mluvil o zájmech lidí, žijících na území ČR.Mohl mluvit o zajmech ceskych obcanu, nebo proste o ceskych zajmech.
Tak zaprvni, ja ho slavim, spolu s datem meho definitivniho prechodu na linux (jedno je 25.10 druhe 28.10)Ale jo. Ty jsi jeden. Slovaku je ~5M.
Vedouci strana - SMER se k SNP a povalecne republice stavi zcela kladne, to minula vlada vsude dosazovala lidacke ideologyOpravdu? Ja cetl, ze Fico zastava to co jsem rekl.
Ja proti Made in czechoslovakia nemam nic, hrde se to skvi treba na me souprave na technicke rysovani. (Nemluve o tom ze nase vyrobky jsou veskrze kvalitni)Jak rikam, to jsi ty. Jeste je tu zbytek. Ja nerekl, ze vsichni Slovaci jsou debilove. To bych si nedovolil. Jenom jsem poukazal na to, ze je tu velka cast naroda, ktera chtela odtrzeni a pak velka cast, co chtel spolecny stat, ale neco (a nemalo) za to.
Za neco vypovida snad i to ze jsem slovak a nemam problem psat cesky pokud je to vseobecne jednoduchsi.Ale jo. To je tva volba. Ja zase byvalemu sefovi, rekl, ze klidne muze mluvit jak mu zobak narost, ze s tim nemam problem (co se tyce porozumeni solvenstine).
Ceskoslovensko je naprosto legitimni utvar - Slovensko je v podstate vychodni cast moravy, kterou najezd madaru odtrhlAle to ja nezpochybnuju. Jenom jsem podotknul, ze vyznamna cast populace Slovenska s timto nesouhlasila. Otec mi vypravel, jak mel na Slovensku kamarady a popichovali se. On jim rikal "Kopanicari" (Kopanicemi je IIRC nazyvan kraj na Slovenske strane Bilych Karpat, nebo tam nekde protoze se tam clovek nadrel kvuli blbe pude) a oni jemu zase "Moravce". Kdyz je tak nazval po rozdeleni, pribehli za jim s naprazenou pesti: "My sme Slovaci." Taky to nereprezentuje cele Slovensko. Ale nemala cast populace by na spolecnou republiku rvala a nadavala na "Cehunov". Stejne tak by se mezi cechy nasli lide, co by rvali. Nebo meli Slovaky za blbce na Ukrajine nebo v Madarech. Lidi jsou proste blbi vsude stejne.
Je naprosto jasné, že nějaké rozhodnutí v Bruselu, byť dobře míněné, může způsobit lokální katastrofu.Ale v Bruselu to není "o nás bez nás". Pokud takového rozhodnutí padne, bude posvěceno minimálně lokální vládou (a zástupci lokality v evropském parlamentu). Ti by v takovém případě měli takovému rozhodnutí zabránit. Češi mají hlavně problémy s tím, že se do poslední chvíle tváří, že jich to netýká, na jednání kašlou, a pak za 5 minut dvanáct začnou křičet, jak jim "zlý Brusel" ubližuje. Většinou kvůli tomu, aby doma jazykově a politicky nevzdělaným poddaným ukázali, že oni jsou to, kdo chrání občany před netvorem EU (např. tím, že implementují rozumné evropské směrnice velice ochotně nesmyslným českobyrokratickým přeháněním do národní legislativy).
Češi mají hlavně problémy s tím, že se do poslední chvíle tváří, že jich to netýká, na jednání kašlou, a pak za 5 minut dvanáct …Až na to, že ten, kdo na to kašlal byl Topolánek a jeho vláda a nakonec to musel v poslední instanci zachraňovat president (což je asi poslední pojistka demokracie, kterou tu dneska máme).
Pokud někdo porušuje pravidla a demokratické principy, pak je to právě Ústavnní soudMůžete být prosím dobet podrobnější pro nás pomalejší?
tuhle bandu by jednou měli soudit za vlastizraduNo já nevím. Byli kolem výkřiky: "Podpis by byl vlastizrada!" Tak doufám, že dámy a pánové konečně budou ve svých názorech důslední a já se konečně dočkám toho odvolání. ;)
kdyby president nepodepsal a dál trucoval, nic by neporušil...Ano, protože naši tvůrcové ústavy byli natolik "hloupí", že v polistopadové euforii očekávali zodpovědné ústavní činitele, kteří chtějí být do funkcí voleni, aby je svědomitě vykonávali. Kdyby znali Klause, věděli, co z něj bude na stará kolena, a že bude si ho KSČM(+ODS... to pak asi letos na jaře Topolánek bušil hlavou do stolu, když ho trefil bumerang) dvakrát po sobě zvolí za prezidenta (na poprvé ještě chápu, že je zblbnul sliby, jak bude dodržovat pravidla, nebude fušovat voleným poslancům do řemesla a tvořit Hradní kliky... ale podruhé, když většině lidí musí byt jasné, že znovu nevolitelná persóna si dovolí mnohem více, to snad i ti komunisti museli být na mol), tak budeme mít v ústavě podrobný popis dne presidenta: pondělí, 7,00 - osobní hygiena, 7,30 - snídaně, 8,15 - přehled denního tisku, 9,00 - příjezd řidiče a cesta na Hrad... Ale kdybyste neviděl rudě, nýbrž četl, co píšu a reagoval na mou poznámku, tak by Vám jistě neušlo, že jsem se obezřetně vyhnul Ústavnímu soudu jako takovému (vědom si toho, že by se sám mohl stát předmětem sporu a tím diskuzi rozmělnit), ale odkázal jsem se na nález Nejvyššího správního soudu, tentokrát stran trucu se jmenováním soudců, což (pohrdání pravidly a soudy ze strany ústavního činitele)*) byla samozřejmě ostuda (a demokracii ohrožující bezprecedentně špatný příklad) nemenší, ale "naštěstí" pouze domácí. *) máte rád poznámky pod čarou. Jenom pro oživení paměti. Nebyl nucen jmenovat, ale musel buď jmenovat nebo řádně zdůvodnit své zamítnutí.
že v polistopadové euforii očekávali zodpovědné ústavní činitele, kteří chtějí být do funkcí voleniPřečti si prosím tento komentář. Není to nějaký výsledek pomatení mysli nebo polistopadové euforie. Je to záměrný mechanismus, který má chránit náš systém před SPoF (řečeno počítačovou terminologií). Zákony vznikají v parlamentu a president je může vetovat a zrcadlově: mezinárodní smlouvy vznikají na straně presidenta a parlament je může „vetovat“ (tím, že presidentovi neudělí souhlas, aby ji podepsal). Systém brzd a protiváh. Nakonec je potřeba najít nějakou cestu, dohodnout se. Je to ochrana proti tomu, aby selhání jedné složky moci, způsobilo pád celého (politického) systému.
mezinárodní smlouvy vznikají na straně presidenta a parlament je může „vetovat“No právě. Takže mezinárodní Lisabonská smlouva vznikla na straně prezidenta, parlament s ní souhlasil, takže o co panu prezidentovi jde a na co si stěžuje? Na to, jakým způsobem tu smlouvu sjednal? Na to, jak špatně svou ústavní kompetenci využil? Jak tedy (podle svých vlastních slov) zbavil ČR suverenity? Jak jsme psal jinde, jsou jen dva způsoby, jak Klausovo jednání morálně konsistentně vyřešit: Buď lže a podvádí své občany (že je smlouva tak špatná), anebo odvedl špatnou práci (případně se dokonce dopustil velezrady). Obojí je důvodem k abdikaci, případně dokonce zbavení funkce.
a pak se najednou bacil do čela: já vůl zapomnělnezapomněl, on na to pamatoval už dávno – kašlali na to jiní:
Ale v Bruselu to není "o nás bez nás".Samozřejmě že ne, když nám Brusel bude chtít něco nakázat, budou naši zástupci u toho, až se o tom bude jednat. Žádné čekání za zavřenými dveřmi, pomohli jsme si, hurá.
ale asi v SNS, kam se nás teď někteří snažili dostatDokud nepřestaneš odpůrcům Lisabonské smlouvy podsouvat, že nás chtějí dostat z otroctví bruselského do otroctví moskevského, nemá cenu pokračovat v debatě. Cílem není Moskva, cílem je nezávislost.
V tom případě doporučuji nenápadně zakoupit několik jaderných hlavic a několik nosičů pro ně s doletem alespoň 3000 km, protože to je jediná šance jak může být státeček velikosti ČR nezávislý. Protože bez toho budeme vždy součástí nějakého většího celku ať už budeme chtít či nikoliv.
Existuje ještě varianta nezávislosti: "Švýcarsko", tedy zbraně v každém druhém domě a spousta uznávaných bank nebo varianta "Čečensko", tedy zbraň v každém druhém době a vůle ji použít i za cenu spálené země a zabití či odsunutí třetiny obyvatel státu. Ani jedna varianta ale v ČR není moc pravděpodobná.
Ale třeba v Řecky a v Itálii s nimi měli problémy, zejména s postupem 90., když naši osvícení národní vládcové měnili vzor ŘP asi 2x ročně.jak souvisí individuální neschopnost nějakýho ouřady s tím, jestli ten doklad platí? zbytek ani nebudu rozebírat, zase mluvíš o kozách, když se bavíme o voze - já jsem pouze praktickým příkladem vyvracel dojem, který se kolega snaží budit, že bez EU a potažmo LS by nic nešlo ...
zase mluvíš o kozáchPojďme se bavit o kozách! Někdy mám totiž pocit, že mi z těch politických diskusí už hrábne, propadnu do depresí a skončím jako alkoholik.
Uznávat v praxi uznávali, ale buď jenom čistě náhodou, ...OMG, jak někdo může ... říkám, nech té demagogie
Je nutný mezinárodní ŘP, že ti často uznají "euro" je jenom jejich dobrá vůle.ehm, nepoužil jsi defacto totéž jako argumentaci proti "ne-euro"? - trochu schizofrenní, ne?
Pokud je někde archiv, tak si dohledej, jak jsme na tom byli v ostatních zemích EU před vstupem - jestli dohledáš, že víc než polovina států uznávala český ŘP a oficiálně to deklarovala(!), tak sním svoje sandály a prohlásím se za hlavního demagoga ABClinuxu.výše jsem uvedl netriviální seznam zemí, kde s tím nebyl problém, k tomu si můžeš automaticky přidat ještě Německo jako tranzit pro všechny uvedené, škrtni Andorru, ta není v EU, a přidej Rakousko a Itálii, na které jsem v porevolučních výletech s růžovou knížečkou zapomněl, to máme celkem šest z patnácti ... já myslím, že do té poloviny by se člověk dopočítal, a někteří příslušníci zkoumali doklady celkem pečlivě, takže pochybuju, že to nebylo oficiální ... ale s ohledem na zachování zdraví tvého žaludku raději ty archivy nebudu řešit (a taky jsem línej a radši se teď půjdu naložit do vany :-p)
ehm, nepoužil jsi defacto totéž jako argumentaci proti "ne-euro"? - trochu schizofrenní, ne?Ne, konzistentně argumentuji pro EU. Zbytek je pak o tom, že jsi cestoval s nekorektními doklady a měl štěstí, že tě nikde neposlali domů.
.... Ovšem zákony týkající se vnitřního chodu státu, vnitřních záležitostí mají vycházet z vůle jeho občanů a nikoho jiného.
Obávám se, že parodie zákonů z dílny našich poslanců na vůli občanů zvysoka pečou
Obávám se, že parodie zákonů z dílny našich poslanců na vůli občanů zvysoka pečou
A proto je třeba nám sem cpát výplody chorých mozků eurosocialistických, potažmo fašistických.
Ústavnímu soudu jsem za jeho dnešní rozhodnutí vděčný. Za pana Klause se stydím. Opravdu to není člověk na správném místě
Bych se hádal.
Těch 17 087 je dost, osobně mě tento počet hlasujících celkem překvapil.Nejde ani tak o pocet respondentu, ale o to, zda respondenti maji stejnou strukturu jako celkova struktura populace CR - protoze ruzne nazory mohou byt ruzne distribuovane v populaci. Bezne pruzkumy verejneho mineni se sice delaji na mensi populaci, ale obvykle se prave dost resi struktura. Precti si neco o aplikovane statistice. A zrovna u serveru novinky.cz (tedy elektronicke odnozi deniku Pravo) bych tipoval, ze ho ctou spis priznivci KSCM, kteri jsou tradicne silne protieurounionsti. Treba na ihned.cz (nebo idnes.cz? ted nevim) jsem videl uplne jine vysledky podobne ankety.
A zrovna u serveru novinky.cz (tedy elektronicke odnozi deniku Pravo) bych tipoval, ze ho ctou spis priznivci KSCMA jak si potom vysvětluješ výsledky této ankety? KSČM zde má pouhých 10,3% a prolisabonská ČSSD 33,9%.
Jak můžete implikovat, že lidé nesouhlasí s lisabonskou smlouvou.a jak ty můžeš z příspěvku, na který reaguješ, implikovat, že v něm toto implikuje?
Např. v anketě u zprávy se 74.4% lidí (z 17 087 hlasujících) vyslovilo, že souhlasí s presidentem. Přesto je oficiální stanovisko ČR, že smlouvu přijímáme.Ale pokud to tak nemyslel, tak ať mne prosím opraví a já se v tom případě omlouvám.
Maďaři, SlováciTak aspoň v tomto případě bych věděl.
Holanďani, Belgičani, Maďaři, Slováci atd.None of us is as dumb as all of us :-/
Fajn. Napadá Vás, jak řešit, aby to nebylo hledání nejlepšího řešení jiné než metodou od zdi ke zdi? Čili čekám, že za 10-20 let se zase prosadí povolení olovnatých pájek.
Problém je v tom, že teoreticky by stačilo, aby v pájce bylo cca. jedno procento olova, aby neměla velmi nepříjemné vlastnosti bezolovnatých pájek (hlavně tvorbu dentritů a vznik trhlin při tepelném namáhání)K tomu mas nejake odkazy? Z Wikipedie a odkazovanych clanku to na me pusobi, ze spis se o tom moc nevi - alespon co se tyce 'tin whiskers'.
I ekologisté postupně přecházejí z antijaderného šílenství (které už asi není tak cool jako kdysi za časů Černobylu) na globální oteplovačství a oxidouhličité šílenství.Což je škodlivé jenom o něco míň. Když se podívám jenom na peněženku, povinně dotované solární elektrárny nás stojí 30 halířů na každé kWh. Když se podívám na ekologii, v Čechách ta elektrárna jenom těžko vyrobí tolik energie, kolik se spotřebovalo na výrobu té elektrárny.
I když je už jisté, že zelení (bez)mozci mohou prosadit ujetosti typu zákaz žárovek nebo zákaz přidávání 1% olova do pájkyTaky jsem se předzásobil pájkou 40-59-1 (% olovo, cín, měď)
Všichni víme, co se dělo, když minulý rok utáhli kohoutky u plynu a jak najednou bylo o dost jednodušší zafinancovat alternativní plynovod Nabucco.
Já bych řekl, že celý plynovod Nabucco je nereálná pohádka. Kdo ten plynovod postaví, ale co je důležitější, kdo ho naplní? Írán? Jestli někdo považuje Írán za spolehlivějšího dodavatele než Rusko, tak to opravdu nevím. V Íránu ten plynovod spíš vyhodí do vzduchu, než ho aby ho plnili plynem. Snad Ázerbajdžán by se mohl dodávat plyn, ale nevím, jestli má tak velké zásoby. Navíc by měl plynovod vést přes taková nestabilní území jako Gruzie. No to potěš koště. To by mě zajímalo, kolik by toho plynu do Evropy skutečně dorazilo.
Plynová krize z minulého roku se může co nevidět opakovat, páč poďobaný agentík CIA Juščenko dluží Gazpromu opět miliardy dolarů. To budou zase ve všech médiích titulky, jak zlí a nenasytní Rusové a Putin schválně zavírají kohouty a co si to vůbec dovolují, chtít zaplatit miliardové dluhy za plyn.
Naopak, po zbytečném trucu ...pokud se nemýlím, byla nám přislíbena stejná vyjímka, jako má GB a Polsko - to bych rozhodně nepovažoval za zbytečné
Stáváme se poddanými Svaté říše římské národa německého, potažmo Reichu, ke všemu také Francouzské zeleninářsko-revolucionářské republiky. Bububububu!a čím jiným jsme asi tak byli posledních 850 let? tedy pokud pominu 40leté období, kdy jsme lízali řitě rusákům a 20leté, kdy jsme lízali (a stále lížeme) řitě hamburgerožroutům.
ovlivnit, která práva......a povinnosti.
IMHO ta výjimka akorát říká, že listina základních práv EU se v těch státech vykládá v souladu s národním právem1. The Charter does not extend the ability of the Court of Justice of the European Union, or any court or tribunal of Poland or of the United Kingdom, to find that the laws, regulations or administrative provisions, practices or action of Poland or of the United Kingdom are inconsistent with the fundamental rights, freedoms and principles that it reaffirms. To chapu tak, ze neni mozne napadnout polsky nebo UK zakon kvuli rozporu z Chartou zakladnich prav EU, u jakehokoliv relevantniho soudu, a tedy ani u ECJ.
Pokud jste ty smlouvy četl, mohl byste napsat, v jakém případě se může občan obrátit na ECJ?Nevim, zas tak do detailu se v tom nevyznam. Tipoval bych, ze pred zakony porusujicimi Chartu zakladnich prav EU se bude mozne branit podle stejnych principu, jako kdyz obecny zakon porusuje jinou evropskou legislativu. Ale nevim presne, kdo se v takovem pripade muze obratit na ECJ a dost mozna, ze jednotlivi obcane nikoliv.
Případně rozumíte článku 52 Listiny základních práv EU?Nevidim v tom clanku nic nepochopitelneho, takze snad ano.
Petr Hájek má na své zahradě ceduli:
SOUKROMÝ POZEMEK
Zde končí Evropská unie
Petr Hájek má na své zahradě ceduli:Petr Hájek je vyšinutý cvok, podobně jako jeho kolega Jakl. Hájka jsem viděl naživo na ČT 24, když neustále něco blábolil o své knížce Smrt ve středu. Nabízí se otázka, zda narcistický tunelděda profesor není cvok stejný, když se obklopuje těmito pbizarními pošuky.
Ten kontext začal "Svrchovanost počesku?", což asi pejorativní nádech mělo, ale ale na rozdíl od *zmrdů bych to za silná slova neoznačil. ;)pěkně umíš překrucovat ... takže ti "zmrdi" nebyli ve stejném příspěvku jako "Svrchovanost počesku"?
(proto mi taky nedělá problém poslat moc dál, protože možná nic nezískám, ale taky neztratím, centralizací moci třeba i snížím počet na hlavu)
1) Žádné snižování počtu politiků se konat nebude. Nebo snad o něčem víte? Budou se rušit místa ve Sněmovně? V Senátu? V krajských zastupitelstvech? Ani omylem.
2) Problém se má řešit na nejnižší možné úrovni. Český politik občas musí pro české občany něco užitečného udělat, protože každé čtyři roky jsou volby. Evropskému politikovi z Německa, Francie nebo Itálie jsou čeští občané ukradení. Proto nám sem klidně předisponuje hordy nelegálních imigrantů nebo něco podobného.
(proto mi taky nedělá problém poslat moc dál, protože možná nic nezískám, ale taky neztratím,dovolil bych si podotknout, že zdejší politici v rámci udržení popularity (ehm) vyplodí občas i něco pozitivního ... politikům kdesi "dál" na jejich image zde, kde nemají voliče, nijak nesejde - takže bych řekl, že i omezíme-li se jen na pohled na politické panoptikum, i tak můžeme jistou ztrátu vidět ...
Tím, že jim předáme část naší svrchovanosti, nic nezískáme. A naopak ztratíme, protože Němci, Francouzi a Italové budou hájit především své zájmy a na nás se vykašlou.Až na to, že "jim" zahrnuje i nás. Že budou Němci a další hájit především své zájmy, na tom žádná smlouva ani unie nic nezmění. Ovšem rozdíl je v tom, jestli chceme být u toho anebo venku ze hry. Pořád se blábolí o ztrátě práva veta pro náš malý státeček (stejně by se ho proti všem nikdy neodvážil použít), ale o ztrátě práva veta pro jednotlivé mocné státy se netaktně mlčí... Čecháčci (jako např. náš nynější prezident) by si zkrátka radši "svobodně a suverénně" dupali někde v podpalubí, že přikládat do kotle nebudou, protože se jim nelíbí směr plavby, než by se účastnili určování směru na velitelském můstku. To dokládá i to persistentní rozlišování na "my" (superborci a vševědové, věčně nepochopení a utlačovaní) a "oni" (tyranská a panovačná EU). Tohle je do českého národa (někdo výše chtěl definici, tak tady je pokus :) ) tak zažrané, že bude třeba ještě několik generací, než si začneme vybírat takovou reprezentaci, která se skutečně jako suverénní chová, namísto aby jen ukřivděně pokřikovala o nebezpečí ztráty suverenity ze své ulity. Podle ústavy prezident smlouvy nejen ratifikuje, ale i sjednává. Takže pokud Klaus nechce podepsat to, co bylo v jeho moci sjednat (což taky de iure učinil, byť svou ústavní kompetenci přenesl na různé vlády, ústavní odpovědnosti, o které teď tak potrefeně kdáká, za vyjednání smlouvy ho to nezbavuje), je tím skutečně za kašpárka. A vrcholem pokrytectví je říct, já s tím nesouhlasím, ale podepíšu. Tady jsou dvě možnosti: buď prezident vědomě lže ve svém odůvodňování nesouhlasu, anebo se tímto dopouští velezrady.
Až na to, že "jim" zahrnuje i nás. Že budou Němci a další hájit především své zájmy, na tom žádná smlouva ani unie nic nezmění. Ovšem rozdíl je v tom, jestli chceme být u toho anebo venku ze hry.
Ne tak docela. V některých zemích mají problémy, které my nemáme. Např. v Itálii mají spousty nelegálních přistěhovalců. Nyní dostanou možnost přehodit část svého problému na nás a my se nebudeme moci bránit. V Německu zase mají velmi vysoké daně, a proto se je budou snažit zvýšit i nám.
Čecháčci (jako např. náš nynější prezident) by si zkrátka radši "svobodně a suverénně" dupali někde v podpalubí, že přikládat do kotle nebudou, protože se jim nelíbí směr plavby, než by se účastnili určování směru na velitelském můstku.
Směr plavby určují v EU velké státy. Když něco chtějí Francouzi, tak to prosadí a přes to nejede vlak. Malé státy měly aspoň právo veta, ale to teď padlo.
Tohle je do českého národa (někdo výše chtěl definici, tak tady je pokus :) ) tak zažrané, že bude třeba ještě několik generací, než si začneme vybírat takovou reprezentaci, která se skutečně jako suverénní chová, namísto aby jen ukřivděně pokřikovala o nebezpečí ztráty suverenity ze své ulity.Lepší reprezentace, která suverénně jedná (toho času V. Klaus a pár senátorů), než reprezentace, která se suverénně chová před kamerou a když kamera vypne, tak honem běží do Bruselu někomu lézt do zadku.
Podle ústavy prezident smlouvy nejen ratifikuje, ale i sjednává. Takže pokud Klaus nechce podepsat to, co bylo v jeho moci sjednat (což taky de iure učinil, byť svou ústavní kompetenci přenesl na různé vlády, ústavní odpovědnosti, o které teď tak potrefeně kdáká, za vyjednání smlouvy ho to nezbavuje), je tím skutečně za kašpárka.Kdyby Klaus chtěl smlouvu vyjednat podle sebe a nenechat do toho vládu kecat, ty bys první začal křičet, že je to špatně.
A vrcholem pokrytectví je říct, já s tím nesouhlasím, ale podepíšu. Tady jsou dvě možnosti: buď prezident vědomě lže ve svém odůvodňování nesouhlasu, anebo se tímto dopouští velezrady.A nebo ví, že jinou možnost stejně nemá, protože poslanci by stejně vymysleli další kličku do ústavy, která by mu nařizovala podepsat...
Lepší reprezentace, která suverénně jedná (toho času V. Klaus a pár senátorů)Asi si pletete pojem suverénní jednání s infantilním trucováním. Nic jiného Klaus ani senátoři nepředvedli. Klaus měl leta pravomoc smlouvu dojednat (a nese za dojednání smlouvy ústavní odpovědnost) a senátoři čekali do poslední chvíle, aby předložili naprosto amatérsky stížnosti (včetně komedie s dodatky k dodatkům) bez jakékoliv naděje na úspěch.
Kdyby Klaus chtěl smlouvu vyjednat podle sebe a nenechat do toho vládu kecat(1) Prezident republiky dále a) zastupuje stát navenek, b) sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy [...] Ústava, článek 63. To neokecáte.
Asi si pletete pojem suverénní jednání s infantilním trucováním.Ne, nepletu. To ty si naopak pleteš suverénní chování s vlezdoprdelkovstvím
Ústava, článek 63. To neokecáte.To nic nemění na tom, jak moc bys prskal, že Klaus soustřeďuje moc do svých rukou a kdoví, co všechno bys ještě vymyslel.
pleteš suverénní chování s vlezdoprdelkovstvímNepletu. To ty sis ještě nezvyk, že domluvit se na společném zájmu není vlezdoprdelkovství a že slepě kopat kolem sebe není známkou suverénního chování. A dokud si na tohle lidi v Česku nezvyknou, budeme pořád divokovýchodní postsovětskou provincií.
Ústava, článek 63. To neokecáte. To nic nemění na tom, jak moc bys prskalTakže jsem rád, že jsme se shodli na tom, že ústavní odpovědnost za sjednání Lisabonské smlouvy má Klaus a že tudíž jeho podpis je jak právním, tak logickým důsledkem toho, co si sám sjednal, a že tedy jeho ventilovaná nechuť a obavy jsou jen komedií pro domorodou nevzdělanou a mediálně oblbnutou voličskou lůzu. Ještě jednou a pro všechny: Lisabonskou smlouvu sjednal a ratifikoval Václav Klaus zcela podle platné Ústavy ČR. Všechno ostatní je jen oblbování politicky retardovaných obyvatel českého kráteru.
Nepochybně je. I kdyby nic jiného, průměrný evropský politický potentát rezignuje při jedné desetině sraček, které bez problémů zvládne vyrobit ten český a ještě se všichni tváříme, že je to normální.
To je asi jediný výrazný rozdíl. Nicméně rezignace není nic hrozného. Politická kariéra sice skončí, ale teplé místečko v byznysu se bez problémů najde.
Evropa to není jenom Sarkozy, francouzeské šašky jste si vybrali záměrně protože nic horšího v evropě není.
Co takový Berlusconi? Nebo Jacques Chirac? Jeho podvody a černé duše na pařížské radnici? Proč si takového člověka Francouzi zvolili za prezidenta? Podívejme se do Německa na Helmuta Kohla, velkého evropského státníka. Jeho kariéru uzavřel finanční skandál CDU s černými penězi ve Švýcarsku. Slyšel jste někdy o tzv. Aféře Agusta v Belgii? Tento korupční skandál skončil vraždou bývalého vicepremiéra. Přečtete si, kdo všechno v tom byl namočený. Opravdu máme věřit, že v EU je to lepší než tady?
on Mrázek ani Kočka ještě nestihli být vícepremiérem
To nestihli, ale ono stačilo, když Mrázek ovládal íčka Langera a téčka Vlastíka Tlustého - to je skoro jako mít funkci ve vládě . Taky jsem zvědav, jaký mafián se objeví na autogramiádě Jirky Paroubka
. V trávení volného času se již naši politici vyrovnávají svým západoevropským kolegům. Plaví se na jachtě v Toskánsku a ataman Mirek pobíhá se zdviženým pérem v Berlusconiho vile.
I v získávání titulů mají již naši politici zkušenosti. O získávání rychlotitulů Judr. by se mohla rozpovídat soudružka Řápková z ODS i Marek Benda. Standa strojvůdce Gross by zas mohl poreferovat o tom, jak se dělají rigorózní práce :). Tam snad nevystudoval žádný politik normálně :). Možná Ruml, ale to bude tím, že se na něj ještě nepřišlo. Je to prostě sranda no
Možná Ruml, ale to bude tím, že se na něj ještě nepřišlo.Můj spolubydlící jednou dělal zápočet z angličtiny společně s Rumlem. Žádné speciální zacházení, měl tahák jako všichni ostatní...
Kolik let ještě bude trvat, než z nás tohle vyprchá?Tak to vím docela přesně. Jak že dlouho má ještě trvat vyřešení Moravsko-Slezské otázky?
Wow, syndrom utlačovaného národa ve své krystalické formě. Kolik let ještě bude trvat, než z nás tohle vyprchá?V Čechách bych typoval dvě generace ("děti našich dětí"), na Moravě minimálně o jednu víc.
už by se taky mohla začít vyšetřovat schůzka Rychetského s něměckým velvyslancemProtože určitě by se vyšetřilo, že germáněc vyhrožoval srovnáním Brna a okolí se zemí, pokud ÚS bude zlobit. BTW kdysi se tu diskutovalo o aféře, kterou rozpoutala delegace europoslanců ke Klausovi a jejich dotazy, zda po souhlasu parlamentu LS podepíše. To se taky "vyšetřovalo", co si to ti europrotektoři vůbec dovolují... Ukázalo se, že jejich obavy z vrtošivého staříka byly na místě, protože skutečně nastala klausistická zdržovačka s nulovým pozitivním efektem pro Evropu i pro ČR.
Především se téměř žádná zdržovačka nekonala. Klaus podepsal jen pár týdnů po Polsku a Německu, což je naprosto zanedbatelné zdržení celého ratifikačního procesu.Prostě efekt pšouku: zůstalo jen trochu smradu. Zdržovačka to byla klausistická: hodně povyku, žádný efekt. Prostě se papaláš chtěl udělat zajímavým, aby o něm referovala evropská média, to byla podle mě jediná motivace téhle komedie. Jediný pozitivní efekt by byl, kdyby Klaus odstoupil z funkce, aby nemusel tu (jak tvrdí) hroznou porobu Českého Národa podepsat. To se, jak je u nás zvykem, samozřejmě nikdy nestane, aby politik vykonával svou funkci v souladu se svým svědomím. Takže si shrňme efekt pro dějepis za 50 let: začátkem 21. století podepsaly státy EU Lisabonskou smlouvu (za Českou republiku smlouvu sjednal a ratifikoval prezident Václav Klaus)...
Jistě, v soukromé škole ať mají třeba kapli Cthulhu. Ale neměla by být finacována z daní.Když občas čtu, jaké šílenosti se z našich daní financují, tak bych raději tu kapli. I s Jeho sochou. A rovnou v životní velikosti
(nebo ateistické)ateisticke nikoliv, (z dani placena) skola by mela byt ateisticka - zadny buh v ni nema co delat
lec racionalni clovek nepotrebuje k nazoru viruVeris tomu?
V boha neveri ateisti, agnostici ho neresi. I kdyz je pravda, ze uz jsem se s tim, cos napsal setkal.pokud ho neresis (nezaima te, zda existuje), implikuje to, ze v nej neveris :)
Veris tomu?vim to, z vlastni zkusenosti
pokud ho neresis (nezaima te, zda existuje), implikuje to, ze v nej neverisAni omylem. Ja nevim jestli existuje nebo ne. Ja to proste neresim. Mozna existuje. Mozna ne. Nevim.
A to mas odkud?ze znalosti sveho rodneho jazyka... ale chapu, ze nekteri geekove s tim maji problem
A to mas odkud? Odvolavas-li se na cestinu, prosil bych citaci treba z UJC ... Zrejme to rozhodne neni.nepotrebuji zadny ustav, abych umel pouzivat rodny jazyk - neverim znamena neni pravda, ze verim. stejne jako nelezim, znamena neni pravda, ze lezim a nekradu znamena, neni pravda, ze kradu.
Negaci "Verim v boha" neni "Verim, ze buh neni", ale "Neverim v boha".proto jsem take zade "verim ze buh neni" ani ternalni logiku nepotreboval, nez si se zacal hrabat v nesmyslech :) jeste jednou, pomaleji a naposled: stav "verim, ze buh neni" se nevztahuje na nikoho zucastnenych v diskusi, neni negaci "verim v boha" a neni zadny duvod jej do diskuse zavadet. existuji tedy pouze dva dulezite stavy - verim v boha a virou jsem neutrpel nevim k cemu potrebujes ternalni logiku
V boha neveri ateisti, agnostici ho neresi.Ješte jsou tu dva relativně nové filosofické směry, a to apatheismus a ignosticismus. Zatímnco ten první pokládá problém boží existence za nerozhodnutelný a tudíž pro praktický život nepodstatný, druhý pokládá za nesmyslnou už samotnou otázku v důsledku problematických definic pojmů "Bůh" a "existence". Osobně se domnívám, že na otázku "Existuje Bůh?" je jedinou smysluplnou odpovědí "Mu!" (případně "NULL", ve smyslu, jakým se používa v SQL).
Od té doby nemám rád vyhraněné názory na věci, které lze těžko dokázat/vyvrátit.to jsme na tom stejne - verici absolutne vyhraneny nazor maji - VERI ze buh existuje :) my ateisti nikoliv - mozna existuje, no a co? mozna existuje i kremilek a vochomurka :)
Ja nejsem fanaticky ovcan a zakony dodrzuji pokud je to pro me vyhodne, ne naopak
Když tohle slyším, nevím kde se to ve mně bere, ale mám chuť si na tebe někde počkat a zbít tě jak psa. Kdyby takhle jednal každej, žijeme doteď ve středověku. Lidi jako ty je třeba hodit do tý nejčernější žumpy.
Mezi lidma 'dodrzujici zakony pro zakony' a lidma 'zakony dodrzuji pokud je to pro ne vyhodne' je siroka skala mezistupnuOpravdu? Jak by takový mezistupeň mohl vypadat? Moc si ho neumím v praxi představit.
Napriklad 'zakony dodrzujici pokud jsou v souladu s jejich moralnim presvedcenim' pripadne prisnejsi 'zakony dodrzujici pokud to neni v rozporu s jejich moralnim presvedcenim'.Coz je oboji pouze jedna z konkretnich implementaci 'zakony dodrzuji pokud je to pro ne vyhodne'.
Coz je oboji pouze jedna z konkretnich implementaci 'zakony dodrzuji pokud je to pro ne vyhodne'.To neni pravda. Minimalne pokud vyraz 'je to pro ne vyhodne' chapu ve smyslu bezneho pouziti, nebo ve smyslu teorie her.
Proc by melo?z definice
Interni psychicke problemy zpusobovane porusovenim moralniho presvedceni mohou byt zcela podruzne proti objektivnim vnejsim problemum zpusobenym jeho neporusenim.pak takovy jedinec bude sve moralni zasady porusovat - coz se v lidske populaci bezne deje - jde jen o to, jak silne ty zasady a presvedceni jsou
V podstate jde o to, ze moralni jedinec nejedna tak, aby maximalizoval svuj ziskale zit v souladu se svym presvedcenim je zisk - nechat se tyrat svedomim je ztrata.
ale jedna tak, aby maximalizoval zisk skupiny jedincu zastavajici stejne (ci podobne) moralni presvedceni.ale tim ze tvori zisk pro svou skupinu, vytvari zisk pro sebe.
Ale tve pojeti je v tomto pripade nekonzistentni, protoze pokud zastavas nazor, ze clovek 'zakony dodrzujici pokud jsou v souladu s jejich moralnim presvedcenim' je specielni pripad 'zakony dodrzuji pokud je to pro ne vyhodne', pak take clovek 'dodržující zákony pro zákony' (= clovek, jehoz moralni presvedceni je takove, ze ma bezpodminecne dodrzovat zakony, at jsou jakekoliv) je take jen specialni pripad 'zakony dodrzuji pokud je to pro ne vyhodne'.V jistych pripadech muzes mit pravdu. Ovsem zatimco "jednat v souladu se svym presvedcenim" je (alepson pro me) velmi pochopitelna vec, v populaci myslim pomerne bezna a jedna z nejdulezitejsich implementaci toho, o cem jsem mluvil, dodrzovat zakony por zakony chapu jako deviaci a uchylku, kterou nechapu a proto jsme ji do sveho "pokud je to pro me vyhodne" nezaradil. Muze to byt podobny pripad, jako bychom mluvili o masochistech - taky je pro ne bolest a fyzicke utrpeni svym zpusobem vyhodne. Ale take to muze byt proste nedostatek vlastni vule a bug v mozku - a ten uz vyhodny pro nositele neni. A ja mam pocit, ze je to vetsinou ten druhy pripad. Ale abys nemel problemy pochopit, co jsme myslel - ta prvni skupina jsou lide, co neco (ne)delaji, protoze tak zakon pravi. Tecka. Ta druha skupina jsou lide, kteri pouzivaji vlastni hlavu a zakon pro ne neni dogma. Co je konkretnim motivem poruseni zakona je pro ucely teto diskuse naprosto jedno.
z definiceVychazis z axiomu 'jedinec jedna tak, aby maximalizoval svuj zisk' a na zaklade toho predefinovavas co znamena zisk. To neni obvykla definice zisku ani v bezne reci, ani v teorii her. I kdyz asi to je konzistentni s ekonomickym pojetim uzitku.
ale tim ze tvori zisk pro svou skupinu, vytvari zisk pro sebe.Nutne nemusi. predstav si jednoduchy model z teorie her - iterativni veznovo dilema. akorat ze jednotlive iterace spolu hraji odlisni jedinci (mame dve skupiny, vzdy jeden jedinec z jedne skupiny proti jednomu jedinci z druhe, kazdou iteraci jini jedinci, kazdy jedinec hraje jen jednou) a model zarucuje, ze jedinci hrajici za stejnou skupinu pouzivaji stejnou strategii (ktera muze vyuzivat informaci o prubehu predchozich her). Pak je pojem zisku jednotlivce a zisku skupiny jasne definovan a cile 'maximalizuj svuj zisk' a 'maximalizuj zisk sve skupiny' povedou na uplne odlisne strategie.
Ale abys nemel problemy pochopit, co jsme myslel - ta prvni skupina jsou lide, co neco (ne)delaji, protoze tak zakon pravi. Tecka. Ta druha skupina jsou lide, kteri pouzivaji vlastni hlavu a zakon pro ne neni dogma.To je ale uplne neco jineho.
Vychazis z axiomu 'jedinec jedna tak, aby maximalizoval svuj zisk' a na zaklade toho predefinovavas co znamena zisk.zisk je zisk, poklud je neco prospesne je to zisk, nechapu, jak ho chces definovat jinak
To neni obvykla definice zisku ani v bezne reci, ani v teorii her.v bezne reci imho ano - v terorii her se obvykle pracuje s jednoduchymi modely a moralni presvedceni a svedomi se zanedbava
a cile 'maximalizuj svuj zisk' a 'maximalizuj zisk sve skupiny' povedou na uplne odlisne strategie.zalezi, jak definujes svou skupinu - pokud mi jeji zisk neprinasi muj vlastni zisk, nepovazuji za svou skupinu napriklad zachranim vlastni dite a sam se obetuji - ale je to muj zisk, protoze dite je ma skupina (rodina) a jeho zachrana ma pro me cenu i pres mou vlastni obet pokud je to ale nekdo, kdo je mi ukradeny, zisk mi to neprinese - ale proc bych se pro nej obetoval? takhle to funguje uz na urovni evoluce - altrusimus je jen forma egoismu
To je ale uplne neco jineho.ne, to je presne totez
v bezne reci imho anoNavrhuji tedy myslenkovy experiment - zeptat se nahodnych lidi, zda souhlasi spis s tvrzenima: "Jan Hus se rozhodl neodvolat (a byl upalen), protoze to bylo pro nej vyhodnejsi.", "Jan Palach se upalil, protoze to pro nej bylo vyhodnejsi." nebo s tvrzenima: "Jan Hus se rozhodl neodvolat (a byl upalen), prestoze by pro nej bylo vyhodnejsi odvolat.", "Jan Palach se upalil, prestoze by pro nej bylo vyhodnejsi to nedelat." Pokud by vetsina zvolila prvni variantu, pak se v bezne reci pouziva zisk a vyhodnost konzistentne s tvou definici. Pokud by vetsina zvolila druhou, pak se o tom da uspesne pochybovat. Souhlasis s timto zaverem? Myslis, ze by vetsina zvolila prvni tvrzeni?
terorii her se obvykle pracuje s jednoduchymi modely a moralni presvedceni a svedomi se zanedbavaMoralnost daneho chovani je proste vlastnost daneho chovani (dane strategie), ktera vubec nemusi byt vazana na svedomi. Je pravda, ze spravnu termin v teorii her je altruisticke strategie, ale IMHO kdyz vezmu slovnikove definice 'moralni' a 'altruisticky', tak tomu spis odpovida to prvni.
pokud je to ale nekdo, kdo je mi ukradeny, zisk mi to neprinese - ale proc bych se pro nej obetoval?Treba proto, ze nemusis nutne maximalizovat vlastniho zisk, ale uplne jinou cilovou funkci? Samozrejme, vzdy jde udelat krok stranou a rict ze si definuju jiny vlastni zisk a ten definuju jako uspech pri maximalizace te jine cilove funkce a pak maximalizuju vlastni zisk, ale to spis celou problematiku jen zamlzi.
altrusimus je jen forma egoismuA ja obmenim uz jednou uvedeny argument: Pokud je altrusimus je jen forma egoismu a vnimam 'egoismus' jako optimalizaci vlastniho zisku a pritom predpokladam, ze kazdy jedinec z definice optimalizuje vlastni zisk, pak jakekoliv jednani je egoisticke a tim ten pojem ztraci jakykoliv smysl. Protoze ale lide vymezuji egoisticke jednani proti nejakemu ne-egoistickemu (jinak by ten pojem vybec nepouzivali), pak evidentne to slovo pouzivaji v jinem vyznamu.
Souhlasis s timto zaverem? Myslis, ze by vetsina zvolila prvni tvrzeni?nesouhlasim, protoze jejich svedomi je pro nas cerna skrinka aby tento experiment fungoval, musel by ses ptat jich a jsem presvedcen, ze by odpoved znela, vyhodnejsi je nechat se upalit, protoze jinak bych musel zradit vlastni idealy
Moralnost daneho chovani je proste vlastnost daneho chovani (dane strategie), ktera vubec nemusi byt vazana na svedomi.huh? kdo jiny rozhoduje o moralnosti nez vlastni svedomi? nic jako absolutni moralka neexistuje
Treba proto, ze nemusis nutne maximalizovat vlastniho zisk, ale uplne jinou cilovou funkci?jakou a proc bych to delal? abych neco delal, musim mit motivaci, tedy zisk. tim mohou byt penize, zivot, idealy, rodina, cokoliv, ale musim z toho neco mit
Pokud je altrusimus je jen forma egoismu a vnimam 'egoismus' jako optimalizaci vlastniho zisku a pritom predpokladam, ze kazdy jedinec z definice optimalizuje vlastni zisk, pak jakekoliv jednani je egoisticke a tim ten pojem ztraci jakykoliv smysl.to neni pravda - znamena to pouze, ze neegoisticke chovani je nevyhodne, je penalizovano a prirodnim vyberem odstranovano - a na tom je zalozena teorie sobeckeho genu vlastni zisk optimalizuje pouze funkcni, zdravy jedinec a to v podminkach, kterym je schopen se prizpusobit
nesouhlasim, protoze jejich svedomi je pro nas cerna skrinka aby tento experiment fungoval, musel by ses ptat jichAle ten test se prece vubec netykal jejich svedomi, ale jazyka soucasnych lidi. Asi muzeme predpokladat, ze predstava lidi o Husovi i Palachovi je ta, ze se rozhodli tak, jak jim rikalo jejich svedomi a co bylo v souladu s jejich idealy a vedeli, ze kvuli tomu zemrou. A otazka byla, jakou vetou takovou situaci bezni soucasni lide popisou.
jakou a proc bych to delal?Otazka 'proc bych mel optimalizovat nejakou uplne jinou funkci' je asi stejne smysluplna jako 'proc bych mel optimalizovat vlastni zisk'.
to neni pravda - znamena to pouze, ze neegoisticke chovani je nevyhodne, vlastni zisk optimalizuje pouze funkcni, zdravy jedinec a to v podminkach, kterym je schopen se prizpusobitTim do toho michas dalsi prvek, ktery jsem zatim zanedbal a ktery jinak povazuji za irelevantni pro tuto diskusi - rozdil mezi zamerem a skutecnym vysledkem. Chapu to tedy tak, ze tve definice jsou takove, ze jakekoliv jednani je cileno na maximalizaci sveho zisku, ale jen egoisticke ten zisk opravdu maximalizuje?
A otazka byla, jakou vetou takovou situaci bezni soucasni lide popisou.jak to popise nekdo, koho se to svedomi netyka, je celkem jedno - nema plny obraz o situaci
Otazka 'proc bych mel optimalizovat nejakou uplne jinou funkci' je asi stejne smysluplna jako 'proc bych mel optimalizovat vlastni zisk'.heh?
Chapu to tedy tak, ze tve definice jsou takove, ze jakekoliv jednani je cileno na maximalizaci sveho zisku, ale jen egoisticke ten zisk opravdu maximalizuje?jak si na to prisel?
jak to popise nekdo, koho se to svedomi netyka, je celkem jedno - nema plny obraz o situaciAle ten Hus nebo Palach v tom prikladu vubec nebyli duleziti, klidne jsem mohl pouzit ryze fiktivni postavy. Akorat predpokladam, ze to v tazanych lidech vyvola podobnou (idealne stejnou) predstavu o takove situaci a zajima me, jak tu situaci ti lide popisi.
heh?Obe me nedavaji moc smysl.
jak si na to prisel?Mel jsem pocit, ze to je jedine vysvetleni konzistentni s tvymi odpovedmi. Kazdopadne s touto diskusi koncim. Z meho pohledu jde ciste o spor o definice pojmu. A pokud se me behem dlouhe diskuse ani nepovedlo preste pochopit, co presne rozumis pojmy jako zisk a egoisticke jednani (krom toho, ze tim rozumis neco jineho nez ja), tak dalsi diskuse asi nema smysl. A jeste tematicke XKCD: http://www.xkcd.com/309/ .
It's no good saying you took a knife out for your own protection - it's illegal to carry one and you will be arrested.http://www.itsnotagame.org/consequences.php
If you are with your friends and one of them uses a knife against someone, and the victim was to die, then you too could be charged with murder, and sent to prison.
...takze ty ho taky nepotrebujes...
A jak si chceš jako oloupat salám, uříznout větev ze stromu, nakrájet chleba,...?
WhalesVelryby? :)
A tu vidíme výsledok: Európsky súd pre ľudské práva zakázal v školách krucifix Ak toto nieje obmedzenie suverenity tak už neviem čo. To chceme aby nám EÚ diktovala čo si v škole môžme zavesiť na stenu?1) Tento soud není orgán EU. 2) Nevím, co píšou pod tím demagogickým titulkem, ale soud rozhodl, že křesťanský kříž ve školní třídě porušuje svobodu náboženského vyznání žáků. Konkrétně tak dal za pravdu italské občance (to pro ty, kdo se ohánějí Itálií), která se ve své zemi neúspěšně soudila o to, aby její dítě nemuselo být vyučováno pod náboženským symbolem. Pro vás je tedy znakem suverenity to, že státní moc může porušovat svobodu náboženského vyznání občanů?
"It ain't the parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."(Mark Twain)
Však říkám, věříte, že nic takového není.Nevěřím. Ale s negramotným se těžko diskutuje, zvlášť na webu :) Je to smutná ukázka toho, kam až křesťanství může vést. Negramota ve střední Evropě 21. století.
výpadů na adresu těch, co Vaši víru nesdílejíMou víru nesdílí nikdo, nemůže, neb žádnou nemám :)
Mou víru nesdílí nikdo, nemůže, neb žádnou nemám.Ano, to je systém přesvědčení (víra), která je zcela představitelná. Opravdu, nejste sám, kdo takto (ne)věří. A ani nejste sám kdo je ve svém (ne)náboženském rozhorlení agresivní vůči jino(ne)věrcům. Ale to je jako do dubu. No nic, jistou dobu to bylo zábavné, ale začíná se to opakovat (a navíc jako všechny Vaše předchozí "diskuze" to má stejné vzorce) a nudit. Takže si poslužte svým finálním příspěvkem pro pocit morální převahy, mě se "dobuildilo", tak jdu zase pracovat. Ostatně na napřažení Vašeho elánu a možná i vybouření Vaší energie, kterou jinak tunelujete do své zaníceně fanatické agresivity, možná něco bude na radě našich anglosaských přítel: "Go, get a job!" :D Hezký zbytek dne.
(1) Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu. Každý má právo změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání.
(2) Právo nezletilých dětí na svobodu náboženského vyznání nebo být bez vyznání je zaručeno. Zákonní zástupci nezletilých dětí mohou výkon tohoto práva usměrňovat způsobem odpovídajícím rozvíjejícím se schopnostem nezletilých dětí.
(3) Nikdo nesmí být nucen ke vstupu do církve a náboženské společnosti ani k vystoupení z ní, k účasti nebo neúčasti na náboženských úkonech či úkonech církve a náboženské společnosti.
(4) Každý má právo volit si duchovní nebo řeholní stav a rozhodovat se pro život v komunitách, řádech a podobných společenstvích.
(5) Nikdo nesmí být omezen na svých právech proto, že se hlásí k církvi a náboženské společnosti, že se účastní její činnosti nebo že ji podporuje, anebo je bez vyznání.Tak, a teraz mi napíš ktoré z týchto práv si stratil tým, že niekde v škole je na stene krucifix.
Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejněTaké kostoly sa ešte k tomu zvyčajne stavajú na vyvýšenom mieste a s vežami takže sú vidieť zďaleka, kua to je reklama jako hrom. Sa divím, že si jej odolal.
My měli ve skole v obcance "cechopropagandu", ale byl to v zasade prakticky predmet, i kdyz trosku nudny, propagandu jsem tam nezaznamenal.Oproti tomu takova literatura nebo dejepis, to bylo z nezanedbatelne casti cechopropaganda.
Tam je to asi v poradku (kdo vi). Co si pamatuju, Samova rise v nasich ucebnicich na stredni ciste nahodou korespondovala s uzemim dnesni CR. (Ve slovenskych ucebnicich AFAIK zase koresponduje s uzemim SR)tak s tim jsme se ve skole rozhodne nesetkal - my jsme meli totez, co je ve wikipedii
K husitum: v nasem dejepisu a ucebnicich byli prezentovani jako bojovnici za nabozenskou svobodu, narod, ideal humanitni spolecnosti a kdovi, co jeste.nabozenskou svobodu? jiste, vzdyt byli. to ostatni slysim poprve od tebe
Primárním cílem, kterého je očividně nedosahováno, je naučit žáky vyjadřovat se písemně i mluveným slovem, a to pokud možno bez chyb.Jak by toho mohlo byt dosahovano, kdyz tomu napln predmetu vubec neodpovida? Poznal jsem tri ruzne ucitelky literatury, ale vzdy to bylo naprosto priserne. 1) vyuce znalosti jazyka jako takoveho ci jeho pouzivani - napriklad psani - je venovano naproste minimum prostoru - u nas to byla vzdy jedna hodina tydne z peti nebo sesti hodin ceskeho jazyka 2) kdyz uz se pise nejaky sloh, je to zabito naprosto prisernym tematem. ja se psanim problem nemam, ostatne me to zivi, ale skolni slohy byly naproste utrpeni. prave kvuli volbe temat - k tematu, ktere je cloveku cizi a nezajima ho, se pise velmi spatne 3) vyuka literatury, ktera zabira naprostou vetsinu casu, je priserna. biflovani nesmyslnych dat z pameti je spolehlivy zpusob jak studenty otravit, ale neni to to nejhorsi. nejhorsi vzdy byly ruzne "rozbory del", kdy clovek musel papouskovat jak si ucitelka mysli, ze autor dilo myslel. o zoufalem vyberu autoru a del ani nemluvim. dostal jsem mnoho petek za to, ze jsem do pisemne prace na otazku polozenou stylem "zeme/obdobi - libovolny autor" psal o autorovi, ktereho jsem cetl ale ucitelka ho neznala desive zazitky :(
EU je nositel civilizaceTak to je vážně síla.
Je chybné si myslet, že jen my tady na západě (USA nebo evropské země) máme kulturu a ostatní jsou barbaři.z definice to barbari jsou :) jen my, jako pokracovatele anticke civilizace, muzeme tvrdit, ze nejsme. ovsem zda by s tim stari rekove souhlasili, to si uplne jisty nejsem :) jinak ano - kulturu maji i mnoha zvirata - ovsem ja proste nic srovnatelneho se zapadni civilizaci neznam jiste - v zadnem pripade nejsem nestranny :) ovsem nekdy mi prijdou vyspelejsi ti simpanzi, nez napriklad orient :)
V demokracii se prostě přijímají rozhodnutí platná pro všechny, i ty, kteří nesouhlasili. Většina si prosadí svou, ale část lidí má vždycky smůlu. Pak je tu ještě trh, který umožňuje individuální řešení. Prostě si jeden koupí škodovku, druhý audi a třetí bude jezdit na kole – a nemusíme hlasovat (byť demokraticky) a přijímat společné rozhodnutí, platné pro všechny. Tržně nejde řešit všechno (např. soudy budeme mít asi vždy společné, armádu taky a další věci…), ale jde tak řešit mnoho věcí, které se dnes řeší demokratickým hlasováním (ve kterém má vždy někdo smůlu a musí se podřídit většině).No, jako hezky by se to poslouchalo, ale nějaký příklad ze života mimo školní škamna, tabuli a křídu (dnes fix), kde to takhle zařídili a funguje to? Zejména s dítětem má ochota spouštět se do nějakých zásadních novátorských celospolečenských pokusu blíží se limitně nule. Možná je to ode mě trochu sobecké, protože se bráním pokrokovým ideám, nicméně je to tak,
Hmm, zajímavý názor . Možná by to chtělo trochu vysvětlit, jak to ten Putin a kegébáci (kteří už 20 neexistují) dělají, jak nám vládnou
. Domnívám se, že to bude prostřednictvím Václava Klause. Ten totiž jezdí na návštěvy do Kremlu, mluví s Medveděvem rusky a jeho "knihu Modrá, nikoli zelená planeta" sponzoruje Lukoil.
Dále přednáší na moskevské univerzitě GUM a vozí si domů matrjošky. V hradní kantýně jí profesor pouze ruské vejce, na Matějské pouti se zásadně vozí na ruském kole a hraje s Jaklem a Hájkem ruskou ruletu. To jsou nepopiratelné důkazy, že Václav Klaus Pružinskij je nastrčeným agentem KGB a Moskvy.
a hraje s Jaklem a Hájkem ruskou ruletukez by :) v tehle sestave by to nemohlo dopadnout jinak nez dobre :)
Tezko rict co bylo lepsi.kdybych to necetl na vlastni oci, neveril bych, ze je nekdo schopny tohle napsat :)
No oba to byli dobří vojáci. Rommel byl výborný stratég a jeden z nejlepších velitelů druhé světové války. Na rozdíl od Skozenyho nebyl fašounek ani nacista a doplatil na své údajné zapletení do atentátu na Hitlera a nakonec musel spáchat sebevraždu.
Skorzeny byl kovaný fašounek a esesák. Zústal věrný Vůdci dlouho po válce i poté, co unikl za podivných okolností v náklaďáku americké armády z amerického zajateckého pionýrského tábora. Otík Skorzeny budoval své tajné organizace SS již v americkém zajetí a úspěšně v tom pokračoval i po válce.
bombardovani zeme, ktera se ze vsech sil snazi predcit hitlerovske nemeckoCo to zase meleš, dědku. Asi by ses jinak vyjadřoval, kdybys tam žil a nějaký humanitární bombarďák ti shodil bombu na hlavu.
Podvest cely narod a zavest spolecensky system ktery nikdo nechtelcely narod? nikdo nechtel? ja jsem ho chtel a chci. a se mnou miliony dalsich
ktery ma na svedomi armadu nezamestnanychdnesni nezamestnany se ma lepe nez vetsina zamestnanych tehdy. nejen ze je svobodny, muze cestovat, hledat praci, podnikat nebo se proste flakat (kdysi by ho zavreli jako prizivnika), ale dokonce si muze poridit toaletni papir, vlozky ci tuzkove baterie, aniz by musel mit zname, co mu dohodi nejakou podpultovku
Prázdné krámy jsou pěkná kravina, to si možná četl v Modrém Právu iheute today MFdnes před 15 lety. V Bělorusku jsou podle zprávy Doing Business lepší podmínky pro podnikání než v ČR. Bělorusko se odlišuje hlavně tím, že si tak v masivní míře nenechá všechno rozkrást a koupit zahraničním kapitálem, a na rozdíl od nás a jiných zemí jim tam pořád ještě něco patří. To je samozřejmě trnem v oku kdekomu a proto ten mediální obrázek Běloruska.
Celá záležitost s totalitou a Lukašenkem je mediálně hodně nafouknutá bublina. Tradiční orientace na Rusko se samozřejmě taky nikomu nelíbí. Já bych taky řekl, že orientace na nejbližšího souseda je nelogická a že by se mělo Bělorusko orientovat na USA. Mě by jen zajímalo, kde si načerpal informace o prázdných krámech a totalitě, dědku
Vukovarska ada je hrvatski riječni otok na Dunavu, na dijelu gdje ova rijeka čini granicu sa Vojvodinom, odnosno sa Srbijom. Kao što ime govori, nalazi se nedaleko Vukovara. Za vrijeme Jugoslavije, ovaj se otok nalazio u sastavu SR Hrvatske. Tijekom Domovinskog rata JNA je osvojila ovaj otok te ga do daljnjega drži pod okupacijom.Mám u tebe veliko točeno pivo nebo alespoň pár srbských zlatých zubů :)
Hele dědku, jestli to dobře chápu, tak je to nějaký ostrůvek. Vukovar jako město to nemůže být, protože ten patří Chorvatsku. Taky je otázka, jestli si to Chorvati nárokují oprávněně, protože před válkou žili ve Vukovaru většinou Srbové. Tento spor nebude nic závažného ani horkého, protože se o tom skoro neví ani nemluví.
Mnohem závažnější je příhraniční spor Chorvatska se Slovinskem, který dokonce může být překážkou ke vstupu Chorvatska do EU. Tady ten ostrůvek u Vukovaru má asi důležitost jednoho hovna v žumpě. Zlatý zub nemám, ale můžu ti sehnat nějaký orgán zavražděného Srba (třeba ledvinu nebo játro) od tvojeho kámoše z UCK Kosovo :)
Během roku 1991, když Chorvatsko získalo nezávislost a prohlásilo se "státem Chorvatů", se jeho politika začala orientovat na budování národní celistvostí ve svých hlavních centrech a městech. Bohužel to mělo za následek, že v roce 1991 bylo spousta srbských obyvatel vyháněna ze svých území a terorizovaná chorvatských obyvatelstvem. Od července 1991 začalo soustavné vraždění srbských obyvatel i v širším okolí Vukovaru. Před zahájením operace jugoslávské armády požádal Bělehrad Evropskou unii o zprostředkování jednání, ovšem bezvýsledně. Před boji bylo z města evakuováno přes 6 tisíc chorvatských žen, dětí a starých osob, Srbům evakuace nebyla povolena.Já bych to tak černobíle rozhodně neviděl, dědku, jak se tady snažíš za každou cenu demonstrovat. Tam mají máslo na hlavě všichni. Jak Srbové, tak Chorvati, Slovinci a Bosňáci. No a taky nesmim zapomenout na tvoje kámoše z UCK.
The Battle of Vukovar (Croatian, Serbian: Bitka za Vukovar) was an 87-day siege of the Croatian city of Vukovar by the Yugoslav People's Army (JNA), supported by various Serbian paramilitary forces, between August-November 1991 during the Croatian War of Independence. It ended with the defeat of the local Croatian National Guard, the near-total destruction of Vukovar and the murder or expulsion of most of the Croat population of the city and surroundings. Although the battle was a significant and symbolic loss for Croatia, which did not regain control of the town until 1998, it was also a very costly victory for the JNA and helped to gain international support for Croatian independence. As such, it is widely regarded as having been a crucial turning point in the course of the war The fate of those captured at Vukovar; both military and civilians; was grim. Many appear to have been summarily executed by Serbian paramilitaries; journalists visiting the town immediately after its fall reported seeing the streets strewn with bodies in civilian clothes. BBC television reporters recorded Serbian paramilitaries chanting:[11] Slobodane, Slobodane, šalji nam salate, biće mesa, biće mesa, klaćemo Hrvate! ("Slobodan [Milošević], Slobodan, send us some salad, [for] there will be meat, there will be meat, we will slaughter Croats" The defenders of the northern pocket of Borovo Naselje were unable to escape and most are reported to have been killed.[3] Many of the defenders of Vukovar proper were also killed although some, including the commanders, successfully broke through JNA lines and escaped to government-held territory. Of the non-Serb civilian survivors, most were expelled to government-held territory but around 800 of the men of fighting age (civilians and captured soldiers alike) as well as many other civilians were imprisoned in Serbian prisons. Majority from Vukovar ended up in the Sremska Mitrovica camp. Although most were eventually freed in prisoner exchanges, some reportedly died after being tortured. Many of the Croatians in the Vukovar hospital (around 260 people plus several medical personnel) were taken by JNA and Serb paramilitary forces to the nearby field of Ovčara and executed there (Vukovar massacre).
Šlo by teď říci: "Pánové, teď už musíte/musíme spolupracovat, jste/jsme v jednom kotli, co si navaříme, to bude."
Občanské sdružení Europlatform vzniklo za účelem podpory členství České republiky v Evropské unii se záměrem dlouhodobého zviditelňování země v rámci Evropské unie.Zviditelňování jim očividně jde. http://www.europlatform.cz/europlatform_onas.php
Tiskni
Sdílej: