Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
http://libinst.cz/etexts/bastiat_co_je_videt.pdfale když si ten odkaz zkopírujete do schránky, je v ní takováhle sračka:
https://encrypted.google.com/url?sa=t&rct=j&q=pdf%20site%3Acz&source=web&cd=5&ved=0CFoQFjAE&url=http%3A%2F%2Flibinst.cz%2Fetexts%2Fbastiat_co_je_videt.pdf&ei=dSPmRsQzNMqe-Qe3oTnSBQ&usg=AFQjCMGFwer4Nlad7JYgPfV6di_WpZg_iw&cad=rpa
(stává se mi to ve Firefoxu a v Chromiu – naopak rekonq je proti Googlu imunní a zkopíruje do schránky skutečné URL)
A co je horší, tohle URL nefunguje jako normální HTTP přesměrování (pomocí standardní HTTP 3xx hlavičky), ale je to stránka (text/html) obsahující následující hnus:
<script>window.googleJavaScriptRedirect=1</script><script>var a=parent,b=parent.google,c=location;if(a!=window&&b){if(b.r){b.r=0;a.location.href="http://libinst.cz/etexts/bastiat_co_je_videt.pdf";c.replace("about:blank");}}else{c.replace("http://libinst.cz/etexts/bastiat_co_je_videt.pdf");};</script><noscript><META http-equiv="refresh" content="0;URL='http://libinst.cz/etexts/bastiat_co_je_videt.pdf'"></noscript>
Takže nejen že si nestáhnete, co chcete, ale ještě vám v adresáři vznikne soubor s bezcenným obsahem a šíleným názvem typu:
url?sa=t&rct=j&q=pdf site:cz&source=web&cd=5&ved=0CFoQFjAE&url=http:%2F%2Flibinst.cz%2Fetexts%2Fbastiat_co_je_videt.pdf&ei=dSPmRsQzNMqe-Qe3oTnSBQ&usg=AFQjCMGFwer4Nlad7JYgPfV6di_WpZg_iw&cad=rpa
Vytvořil jsem proto jednoduchý skript, kterým se dá stáhnout skutečný soubor:
#!/bin/bash google=$1; # sračka url=`curl --silent $google | grep -o "'http.*'" | sed s/\'//g`; # skutečné URL wget $url;Použití:
g-wget "…odkaz-zkopírovaný-z-googlu…"Pozor na uvozovky – musí tam být, protože URL obsahuje znak & (wget by dostal jen začátek URL a zbytek by se spustil jako další příkaz).
Tiskni
Sdílej:
Přidal jsem do digestu.