Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Mohl by i někdo osvětlit proč seznam ve vší moudrosti nedovolí přístup z učtu lide.cz na novinky, ale nutí zakládat další učet v rámci portálu?mno, mně zas rozum nebere, proč naše milá Česká Televize, z našich daní, ehm, tedy poplatků placená veřejná služba, požaduje k diskusi účet na facebooku ... zkusil jsem se jich zeptat, minulý týden, zatím se neobtěžovali odpovědět ... škoda, že se zrovna nenudím, docela rád bych to pohnal někam vejš, že je to dikriminace né pyčo, a propagace soukromého subjektu, a jánevímco ještě, ale jaksi nemám čas řešit všechny problémy světa :-/
nemusis pouzivat facebook pokud nechcesto by mě zajímalo, jak toho docílím, když ta diskuse je realizována kusem kódu z facebooku ...
Presne k tomuhle jsem vas chtel dovest. Do stranky ceskte televize je vlozen kus kodu facebooku. Tedy diskuse neni na webu ceske televize ale na facebooku.fail jestliže je ten kód vložen na stránky ČT, pak je ta diskuse na stránkách ČT jestli backend provozuje sama ČT, Facebook nebo třeba paroubkovi marťani je nepodstatné analogicky, pokud se budeme bavit třeba o reklamě na ábíčku, jakože takových diskusí tu bylo hodně, projdi si je, tak se taky nikdo nehádá, že ta reklama není na webu abclinuxu.cz, kde ji člověk vidí, ale aktuálně že se mi obrázek vlevo nahoře načetl z nějakého stfad1.advantage.as
Pak semozrejme FB ucet potrebujete. Kdyby tu diskusi zrizovala ceska televize, jiste by FB ucet nebyl potreba. Naklady na implementaci a provoz vlastniho diskusniho systemu k poradum jsou radove nekde jinde od vlozeni trochy JS do stranky.zdroj? čísla?
Pokud se tedy zlobite na ceskou televizi za to, ze usetrila a neplytva financnimy prostredky koncesionaru na budovani diskusnich for, pak je to vas nazor a vas boj. Stezovat si dnes muze kazdy, jenom s vami nesouhlasim...za prvé, dovolil bych si pochybovat, že toto řešení je levnější (možná to tak může vypadat, dík skrytým nákladům, jako např. nezaplacená propagace Facebooku) za druhé, já jsem finanční náročnost zohledňovat nezačal, vedeš podpásovou diskusi, jestliže takto obracíš předmět a vkládáš mi věci do úst a za třetí, pokud už se máme bavit o vztahu k financím, dovolil bych si připomenout, že ČT má plnit úlohu veřejné služby, tedy otázka ceny není na prvním místě - kdyby byla, to bychom ČT mohli rovnou zrušit a zavést další klon TV H@vna (jen nevím, kde by pak Michal Kubeček sledoval své oblíbené házenkářky nebo kterýže to sport jinde nevysílají ...)
fail jestliže je ten kód vložen na stránky ČT, pak je ta diskuse na stránkách ČTTohle imho nejde srovnavat s reklamou. U stranek CT jsem mel opravdu pocit, ze je ta diskuse vlozena z FB. Nevim co se stalo, ale ted nemuzu zadnou takovou disku najit. Penize nechme stranou, byl to jen subjektivni nazor. Z financniho hlediska mi to pripada podobne jako vlozeni google maps do nejakych stranek.
Tiskni
Sdílej: