Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože jsou pro pracující, kteří se účastní v rámci své pracovní náplně? Málokdo se bude ochuzovat o volný čas o víkendu kvůli nějaké akci nejčastěji určené pro podporu prodeje řešení organizátora/přednášejících.
Učasti jí nikdo nebrání.
Dej to do akcí, tam se to více hodí.Také bych se přimlouval.
BTW proč jsou skoro všechny akce v Praze?Protože organizátorům se nepodařilo dohodnout se s OÚ o pronájmu místního kravína v Samotíškách.
Protože organizátorům se nepodařilo dohodnoutNo když se to nepodařilo dohodnout s předsedou JZD, tak by to ještě mohl zkusit předseda TJ Sokol Samotíšky a uspořádat to v místní sokolovně ve spolupráci s ZO ODS Samotíšky.
BTW proč jsou skoro všechny akce v Praze a navíc během týdne?
Proč jsou skoro všechny akce v České republice?
Rád bych se podíval, specielně RFID mě zajímá kvůli Angreštovi, ale mám to trochu z ruky. :-/
Hesla možná, ale ty klíče ti nevěřím
Kolika bitové používáš?
Jo tak tyhle klíče máte v palici! Nebolí to? A jak se to používá, když to má člověk v palici?
čili by se dalo říct, že používám jednobytové.Takže asi nebudeš zloděj, ty používají většinou vícebytové klíče
Ne, klíče a hesla mám na disku/flešce/disketě…
Ne, hesla mám na papírkách na monitoru
Nedokázal by někdo doporučit úložiště soukromých klíčů s kryptografickými funkcemi podle požadavků Ministerstva vnitra (SHA-2, 2048b RSA) platných od roku 2010? Nejlépe s vlastní klávesnicí. A ještě lépe s dokumentovaným rozhraním nebo již hotovou podporou v Linuxu.
To, co teď tlačí Česká pošta, tomu nevyhovuje, a nerad bych pak za rok kupoval jiné zařízení.
O tom nevím, ale na konferenci půjdu, určitě to bude zajímavé. A doufám, že nebudu sám z Ábíčka třeba se dozví, že uživatelé používají i něco jiného než Windows
Někde u "všech" a "úřadech" vám vypadlo nějaké slovo. A mezi "díky jejich aplikaci se navždy zahnízdily Windows" a "aplikace oficiálně podporuje jen Windows, protože objednatel (pravděpodobně) podporu ničeho jiného nepožadoval, protože (pravděpodobně) nikdo z cílových úřadů podporu jiného OS nepožadoval" je taky značný rozdíl. On nemůže dodavatel ani objednatel tušit, co kde mají v celé republice, to asi spíš musí požadovat ten který úřad.
Podívejte se třeba na Elektonické formuláře od téže firmy -- ty s Linuxem nemají žádný problém, a to včetně elektronického podpisu. Znáte hodně aplikací podobného typu ve veřejné správě určených pro veřejnost, které nemají požadavek na MSIE a ActiveX?
Takže by vlastně nebyl problém požádat o úpravu, která by přes konfigurační volbu umožňovala vypnout podporu USB čtečky. To mi pořád nepřipadá jako "natlačení Windows".
Mimochodem, USB čtečka čárových kódů se od čtečky emulující klávesnici podstatně liší. USB čtečka umožňuje vyvolat akci pouhým přečtením čárového kódu. Takže zatímco se čtečkou emulující klávesnici musí uživatel vybrat tu správnou obrazovku programu, tam aktivovat vstupní box (obojí běžný uživatel typicky myší), pak přehmátnout na čtečku a sejmout kód a následně (typicky opět myší) aktivovat nějakým tlačítkem požadovanou akci (třeba načtení údajů dle čárového kódu), s USB čtečkou tohle celé zařídí pouze sejmutím čárového kódu.
Tiskni
Sdílej: