V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Zajímalo by mne, jakou odezvu považujete za přijatelnou, pokud jde o programy spouštěné interaktivně na příkazové řádce (používá se typicky v rouře, čte vstup, něco s ním dělá a vypisuje na výstup)
Nejde mi až tak o nějaké hodnocení efektivity zpracování dat, ale spíš o subjektivní „prožitek uživatele“ – jestli se mu s tím pracuje dobře, není otrávený, že aplikace je pomalá atd.
Naměřené hodnoty (příkazem time
):
real 0m0.127s user 0m0.108s sys 0m0.032s
Jsou to tedy desetiny vteřiny. Při zpracování 100× většího vstupu (a tím i výstupu) jsem naměřil:
real 0m0.282s user 0m0.232s sys 0m0.064sPro 1000× větší výstup:
real 0m0.433s user 0m0.568s sys 0m0.044s
(počítač je tři roky starý notebook, žádný superstroj)
P.S. původně jsem to chtěl dát do poradny, ale potřebuji anketu, takže je z toho nakonec blogový zápisek
Tiskni
Sdílej:
sort
nad souborem s miliony radku bude chvili trvat. U jednoduchych programu je limit uživatelské přívětivosti menší, třeba při spuštění shellu čekám že bude reagovat prakticky okamžitě. Každopádně 0.2s je podle mě úplně v pohodě, pokud to není program který by chtěl někdo použít ve skriptech kde se bude mnohokrát opakovat.
sleepenh 0.2; echo "hotovo";
-v
). Není důležité, aby byl výpis přesný (u některých věci jde čas odhadnou těžko), ale aby byl alespoň nějaký.
Alternativní řešení u programů pracujících se soubory je zjišťovat pozici v souboru (který může mít i desitký GB) pomocí hodnost v /proc/[pid]/fdinfo
v řadku pos
, který soubor to je jde zjistit přes symlinky v /proc/[pid]/fd
.
Jinak obecně bohužel nelze zjistit, jestli se program říznul nebo mu to jen dloho trvá, i když u některých to zjistíte, až když dojde swap a zaúřaduje OOM killer pv
– měřit, kolik proteklo rourou.