Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Vážený zákazníku, dovolte, abychom Vás tímto informovali o našem rozhodnutí ukončit poskytování služeb připojení k internetu společností VOLNÝ, a.s. Nemusíte se ale ničeho obávat, o své připojení nepřijdete. Závazek poskytovat Vám službu připojení k internetu bude na základě uzavřené dohody převeden na nového poskytovatele Telefónica O2 Czech Republic, a.s., který Vám bude službu nadále poskytovat. Parametry vaší služby zůstanou nezměněny a cena Vám bude snížena. Navíc se můžete těšit na řadu výhod v podobě služeb zdarma k O2 Internetu, zvýhodněných cen na další služby od O2 a výhod ze členství v O2 Extra klubu. K převodu dojde v období od 16. 3. 2011 do 30. 7. 2011. O konkrétním datu Vás budeme písemně informovat v dostatečném předstihu. Dnem převodu se stanete zákazníkem společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. S tímto datem dojde i ke změně smluvních podmínek. Součástí Vaší nové smlouvy se stanou dokumenty: Všeobecné podmínky pro poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací, Provozní podmínky pro poskytování služby O2 Internetové připojení, Ceník služby elektronických komunikací – O2 Internetové připojení a Reklamační řád. Tyto smluvní dokumenty naleznete na stránkách www.o2.cz v sekci Péče a podpora, Dokumenty ke stažení. Pokud s uvedenými změnami nebudete souhlasit, máte právo nejpozději do dne převodu službu u společnosti VOLNÝ, a.s. bez sankce vypovědět. Do doby, než dojde k Vašemu převodu, se se svými zákaznickými požadavky i nadále obracejte na kontaktní centra společnosti VOLNÝ, a.s. S pozdravem, VOLNÝ, a.s.*) mimochodem u tzv. broadbandu je nepřetržité paušální připojení snad ještě důležitější než šířka pásma (byť se to podle ní jmenuje). **) když už, tak by mne zajímala hlavně symetričnost linky resp. rychlost uploadu – protože rychlost downloadu je prakticky u všech víc než dostatečná.
Tiskni
Sdílej:
Pevná veřejná IPv4 adresa – pevná ve smyslu, že bude uvedena ve smlouvě a bude na to spolehnutí, ne že jako náhodnou dostanu od DHCP serveru většinou tutéž.Osobně bych řekl, že se to ze smluv teďka vytrácí :-/. Dokonce i mě po přečíslování T-Mobile rozsahu traceroute ode mne hází nějaký IP z neveřejného sektoru, ale při traceroutu na mě je to bez nich
Spolehlivost.Hmm výpadky snad jedině kvůli přehřátému modemu.
Necenzurované připojení.ADSL v ČR bez cenzury? (LOL
tady asi nekdo neumi cist ... volny prestal poskytovat adsl a zakazniky prodal/prevedl O2
+ to ze si pronajmes draty neznamena ze tam budes poskytovat stejne omezene/nefunkcni sluzby ...
Parametry vaší služby zůstanou nezměněny a cena Vám bude snížena.A tedy "Osobně bych zůstal u Volnýho" → "nevypovídal bych současnou smlouvu".
Všechny velcí poskytovatelé už přece dávno cenzurujouTak černě bych to neviděl :) Mně ještě Jendův blog o cenzuře nic neřikal :).
Internetové připojení našich uživatelů v Břevnově a Střešovicích v současnosti nijak nefiltrujeme a naším cílem bude i v budoucnosti nejvyšší možná realizace práva našich uživatelů na získávání a sdílení jakýchkoliv informací na Internetu. Vyjímku by mohla tvořit jen našimi uživateli přímo výslovně vyžádaná ochrana před nežádoucím obsahem (např. spam).Ostatní ISP by si z nich měli vzít příklad.
Všechny velcí poskytovatelé už přece dávno cenzurujouTak to máte blbé. Orange Slovensko na službe Fibernet necenzuruje (klop, klop na drevo)..
ADSL v ČR bez cenzury? (LOL ).Ostatní typy připojení jsou samozřejmě OK.
staticka ipDoufám, že je ale i veřejná
ak bych samozřejmě ocenil nativní IPv6 konektivitu, ale tohle modré z nebe mi dneska asi nikdo nedá (ipv6portal.cz). Jsem tedy celkem smířený s používáním dosavadního IPv6 tunelu.IPv6 portal je pouze propagační stránka. Providerů s IPv6 je docela dost, a stejně jako providery s IPv4, bych je hledal vždy mezi těmi lokálními. Globální provideři jsou zajímaví tak na mobilní připojení.