Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Tak předevčírem mi na stole přistál FatTwin od Supermicra (4node rear IO). Parádní mašinka, který vypadá, že při jejím návrhu někdo myslel. Nicméně flíček, tedy pořádný flek na kráse se objevil.
Tak jsem si ve Státech koupil tohle: http://www.google.com/nexus/4/, ovšem po vybalení a nabootování následoval menší šok - telefon se ne a ne připojit k WiFi. Router v USA aktualizuju jen osobně a moc jsem tomu nedal, takže viník byl nasnadě, RouterOS 5.0rc1 nebyla vpravdě aktuální verze. Prosvištění vlákna na xda-developers potvrdilo mou domněnku a upgrade ROS na verzi 5.23 potíže vyřešil.
Dnes CZ.NIC změnil pravidla pro zakládání kontaktů v doménách, na svém vlastním webu o pravidlech informuje stále špatně a prakticky jsme se o této změně dozvěděli až dnes po té, co selhaly automatické registrace domén. Sice tvrdí, že registrátory kontaktovali včas, ale asi ne dostatečně důrazně, protože k této situaci vůbec došlo. Konkrétně se jedná o identifikátor contactID v souboru constraints.pdf, tento identifikátor již nově nesmí obsahovat znak "_". Původní PDF je zde, staženo v 17:00.
Důvodem je údajně sjednocení pravidel s kontroverzní službou MojeID. Chce CZ NIC podmínit registraci cz domény existencí identity v MojeID a tímto obhájit existenci tohoto projektu? Paralela s užitečností OpenCard by byla zřejmá.
Poslední dobou mě zajímalo, jak nahrávat vysílání DVB-T v konzoli a hlavně případná možnost nahrávání celého multiplexu. Bohužel, k tomuto tématu neexistuje příliš dokumentace a o řešení typu vlc jsem neměl zájem. Pro nahrávání jednoho streamu (stanice) je možné s uspokojivými výsledky použít program tzap, nicméně tento program neumí nahrávat celý multiplex.