Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak předevčírem mi na stole přistál FatTwin od Supermicra (4node rear IO). Parádní mašinka, který vypadá, že při jejím návrhu někdo myslel. Nicméně flíček, tedy pořádný flek na kráse se objevil.
Tak jsem si ve Státech koupil tohle: http://www.google.com/nexus/4/, ovšem po vybalení a nabootování následoval menší šok - telefon se ne a ne připojit k WiFi. Router v USA aktualizuju jen osobně a moc jsem tomu nedal, takže viník byl nasnadě, RouterOS 5.0rc1 nebyla vpravdě aktuální verze. Prosvištění vlákna na xda-developers potvrdilo mou domněnku a upgrade ROS na verzi 5.23 potíže vyřešil.
Dnes CZ.NIC změnil pravidla pro zakládání kontaktů v doménách, na svém vlastním webu o pravidlech informuje stále špatně a prakticky jsme se o této změně dozvěděli až dnes po té, co selhaly automatické registrace domén. Sice tvrdí, že registrátory kontaktovali včas, ale asi ne dostatečně důrazně, protože k této situaci vůbec došlo. Konkrétně se jedná o identifikátor contactID v souboru constraints.pdf, tento identifikátor již nově nesmí obsahovat znak "_". Původní PDF je zde, staženo v 17:00.
Důvodem je údajně sjednocení pravidel s kontroverzní službou MojeID. Chce CZ NIC podmínit registraci cz domény existencí identity v MojeID a tímto obhájit existenci tohoto projektu? Paralela s užitečností OpenCard by byla zřejmá.
Poslední dobou mě zajímalo, jak nahrávat vysílání DVB-T v konzoli a hlavně případná možnost nahrávání celého multiplexu. Bohužel, k tomuto tématu neexistuje příliš dokumentace a o řešení typu vlc jsem neměl zájem. Pro nahrávání jednoho streamu (stanice) je možné s uspokojivými výsledky použít program tzap, nicméně tento program neumí nahrávat celý multiplex.