Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Tak předevčírem mi na stole přistál FatTwin od Supermicra (4node rear IO). Parádní mašinka, který vypadá, že při jejím návrhu někdo myslel. Nicméně flíček, tedy pořádný flek na kráse se objevil.
Stroj prošel memtestem a jako další test na pořadu dne byl komplet překlad Gentoo webserveru (cca 650 ebuildů). Všechno v pohodě a taktéž rychle (emerge -e system && emerge -e world za 4 hodiny), nicméně jsem nevyhnutelně spadl do potíží s EFI stubem. Ve snaze rozchodit bootování skrz EFI jsem cosi pokonil v "BIOSu" a stroj již déle nebootuje. Nu což, reset CMOS je triviální věc, že? Ne tak u tohoto Supermicra.
Nejen, že jsem k této obludce nedostal manuál, on ani neexistuje na webu výrobce. Stáhl jsem si alespoň knížečku k boardu, kouknu na layout a ke svému zděšení zjišťuji, že jumper je utopen hluboko pod zadním diskovým košem. Následují obligátní dvě minuty nenávisti a poté etuda se šroubovákem (podotýkám, že k některým šroubům je nesnadno se dostat). Stát se mi tohle v serverovně, tak se asi oběsím na nejbližsím volném dostatečně dlouhém UTPčku
Tiskni
Sdílej:
včetně políTohle už vážně nemyslíš vážně
ke svému zděšení zjišťuji, že jumper je utopen hluboko pod zadním diskovým košem
Já to nebudu děláááát totooooo! Kuuuurvaaaaaaaaa! Neeeee!
(kvuli IOPS radsi vic malych disku, nez min vetsich)Purestorage? Pro virtualizační prostředí je to vskutku zajímavá storage platforma...
A viděl si nějaké diskové úložiště v produkčním nasazení, nebo jen tak chodíš a kopeš kolem sebe, protože si skutečné podnikové úložiště nikdy pod rukama neměl? :)Nalijme si čistého vína a přiznejme si, že kolem sebe kopeš ty :).
A tak si pořídí podnikové úložiště se synchronní replikací, MultiPath HA a dalšíma vychytávkama které zajišťují dostupnost, konzistenci a datovou bezpečnostJe to jen otázka peněz a něco podobného se nasazuje až v větších firmách a přiznejme si, že toto řešení se pohybuje nad 1M. GeoCLustery a ostatní vychytávky jsou doménou silných strojů jako je HDS, EMC apod. Většině firem u nás postačuje replikace na jinou lokalitu buď přes LAN/WAN apod. Kdo potřebuje a nasadí green storage, aby se část disků vypínala když na ně není přístup? Pouze opět velké firmy a státní sektor.
Je to jen otázka peněz a něco podobného se nasazuje až v větších firmách a přiznejme si, že toto řešení se pohybuje nad 1M.Single-site MPHA 10 000 EUR, dual-site MPHA 2x tolik... je entry-level cena. Jinak cena samozřejmě záleží na potřebné kapacitě.
A nakonec tresinka: ani dva radice, baterka a nezavisle napajeni ti nezachrani data, kdyz v celem housingu 3x za sebou vyrazi elektriku.To bude záležet na značce a typu diskového pole a na tom jak přistupuje k NVRAM a jaký používá souborový systém. Tedy za předpokladu, že se ti ta baterka co zálohuje NVRAM nevybije
aby to nebyla bida a sracky clovek musi platit takove penize, ze preplati cenu serveru, ktere k tomu SAN/NAS pripojuje a to mi proste prijde padle na hlavu
Mě to naopak přijde naprosto logické. Nevím jak kde, ale co mám zkušenosti, tak zcela nejdražší položkou v souhrnu všech komponent jsou právě pevné disky. Platí to doma, platí to na hostingu. A pokud to má být i něco navíc, než jen "krabička na disky" tak to musí být ještě dražší. Nevidím v tom žádný rozpor, data jsou nakonec to jediné cenné, co na tom hostingu je.
Pokud je tam jumper, tak tam připoj normální tlačítko z case na kabelu