Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
...a najednou si uvědomil, že jsem už před časem chtěl udělat něco jako české tinyurl.com. Tak jsem našel doménu, ve čtvrt na pět odpoledne jsem ji zaplatil, a zrovna šel okolo ASH, tak jsem ho poprosil o design. V deset večer bylo naprogramováno, ve dvě v noci byl hotový web.Tzn. chvilkový nápad, práce pro radost. To je fajn, ale pokud se to ujme (což se dá čekat), stoupnou nároky na HW serveru a konektivitu, za doménové jméno je rovněž potřeba platit... Takže časem bude potřeba vymyslet model, jak na provozu služby vydělat, nebo alespoň pokrýt náklady.
protože když odkazující ani nechce prozradit, kam odkaz vede, asi za moc stát nebude.Na jednom fóru, které navštěvuji, je dost lemplovský podomácku dělaný redakční systém, resp. systém diskuse. Odkazy, které obsahují třeba zavináč, nebo nějaké jiné méně obvyklé znaky, se zmrší a nejde na ně kliknout (přestože na jiných serverech se URL převede správně a odkaz funguje). Tak tam používám tinyurl odkazy, protože to jinak nejde (už jsem to urgoval několikrát a žádná odezva).
Osobně si myslím, že ty služby slouží k naštvání uživatelů, aby nevěděli, kam vede odkaz, ale to asi nebude oficiální výklad.Tinyurl.com má funkci Preview, takže když jsi nedůvěřivý, můžeš si odkaz předem zobrazit. Osobně budu víc věřit vlastní službě, kterou si rozjedu na své doméně, a budu tam zadávat odkazy jen já. Lepší, než aby se z mých odkazů po všech možných fórech stal základ pro URL farmu... Jsem paranoidní?
Tinyurl.com má funkci Preview, takže když jsi nedůvěřivý, můžeš si odkaz předem zobrazit.Mně se adresa odkazuje zobrazuje ve stavovém řádku prohlížeče, a podle cíle odkazu se také rozhoduju, zda na něj kliknu. Nějaká funkce preview u Tinyurl.com mne nezajímá, protože bych o ní nejprve musel vědět, pak bych musel u každého odkazu zkoumat, pod jakou službu patří (Tinyurl není jediná služba tohoto druhu), a pak ještě zjišťovat, jak se konkrétně u té které služby nějaké preview dělá. Někde to může být nastavení cookie, někde třeba přidání parametru do URL. Osobně mi připadá metoda, kdy najedu myší na odkaz, podívám se do stavového řádku, a kliknu, celkem jednoduchá – a nevidím důvod, proč ji komplikovat nějakým přesměrovávačem a náhledem atd. Pokud je někde hloupý redakční systém, dokážu použití nějakého přesměrovávače pochopit, ale 99 % případů použití je podle mne zbytečné.
Odpověď autora jdem.cz máte zde. Osobně si myslím, že ty služby slouží k naštvání uživatelů, aby nevěděli, kam vede odkaz, ale to asi nebude oficiální výklad.Me dokazou nastvat dost. A to, kdyz resim nejaky problem s z googla prvni ruzne tri odkazy vedou skrze zprostredkovatele jako tinyurl na stejne misto, kde se samozdrejme nic nedozvim. Hlavne, ze se tam podivam 3×.
No ale zase se tím pro mne hezky omezí klikání na odkazy (odkazuje, tak to asi bude zajímavé), protože když odkazující ani nechce prozradit, kam odkaz vede, asi za moc stát nebude.+1
Už vás otravuje kopírování neskutečně dlouhých adres stránek do mailů nebo do diskusních fór?To si snad nemohli ani vymyslet...
href
bude celé URL, ne?
Na druhou stranu - hosting je laciný, doména za pár korun, tak co by mi to rvalo žíly?V titulku mám i tvoji službu, ale ta spiklenecká teorie se týká primátně Tinyurl (a podobných velikánů) - pokud platí to, co mají v záhlaví stránky*, a já bych tomu klidně věřil, tak to opravdu není služba, která se dá provozovat jako okrajová záležitost na vlastním serveru vedle ostatních služeb. *) More than 100 million of them. Over 1.5 billion hits/month.
Kdyz uz mas tech serveru vice, tak te jedna takovahle sluzba nestoji prakticky nic.Provoz každé služby něco stojí. Jen u těch s velmi malou návštěvností můžeš náklady zanedbat a provozovat si je jen tak pro radost. Ovšem takové tinyurl malou návštěvnost nemá - jak jsem psal výše.