Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
dát na vlastní web? :)
Spíš někam na neutrální půdu. Ábíčko, Root, Liberix?
Řekl bych, že GNUGPL.cz nesplňuje podmínky pro neoficiální překlady:
3) The translation is not hosted on a commercial site and does not refer to any company.
4) The page containing the translation should have no links except to fsf.org and gnu.org. We might accept links about other free software packages, but we prefer to avoid them.
Weby jako czfirmy.com, 123pozicky.sk, naj-nabytok.sk, grily-grilovanie.sk určitě nelze považovat za „free software packages“.
Panu Kučerovi překáží, že GNUGPL.cz nevysvětluje pojem svobodného softwaru.Zdroj?
rel="nofollow"
). Navíc minimálně v případě licence verze 2 není autorem on, ale Ladislav Lhotka a Martin Kysela viz třeba poznámka na konci této kopie licence.
Na svůj web to dát můžeš, ale asi nejradši bych to viděl na stránkách nějakého sdružení (Liberix?).
A s tou CC licencí je trochu potíž – šířit se to samozřejmě může, ale je ND – což na jednu stranu chápu, je požadavek FSF (aby si do licence nepřipisoval každý, co se mu zlíbí – byť to jsou neoficiální překlady), ale na druhou stranu, nemůžeme opravit chyby, které v těch překladech jsou. Musela by se tam přidat errata a do samotného textu nezasahovat. Ale pořád asi lepší než nic. Možná opravy pravopisných/stylistických chyb by šlo dělat i v ND, nevím… u článků to běžně dělá korektor/editor a zasahuje tak do autorova díla.
Originál licence je možno šířit za podmínek:
Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies of this license document, but changing it is not allowed.
http://www.gnugpl.cz/v2/
nikde jméno Ladislav Lhotka nebo Martin Kysela nevidím. A naopak tam vidím:
Přeložil Tibor Peták, info(zavináč)gnugpl(tečka)cz
Překlady jsou pod CC-BY-ND, takže je teoreticky možné je prostě hodit jinam.Viz aktualizace zápisku a licence.gnulinux.cz.
Přidal jsem do výběru.
Offpage optimalizácia - získavanie spätných odkazova taky tam píše o linkbajtingu
V podstate v nej ide o to, napísať článok, vytvoriť obsah alebo službu na webových stránkach tak, aby upútala pozornosť webmasterov a blogerov natoľko, že sa rozhodnú na stránky odkazovať.
jsem autorem toho překladu a majitelem webu GNUGPL.cz. Jelikož se pan František Kučera chová, jak se chová (namísto přímé komunikace volí jakousi zákopovou vojnu), nevěřím tomu, že můj poslední email do článku přidá. Proto to sepíšu sem do komentářů.Pokud jste ho o to ani nepožádal, nemohl vás ani odmítnout a takovéto obvinění je myslím bezpředmětné. Existoval na to takový známý vtip, který končil slovy „dobrý den, vy mě taky“.
1. Škoda, že jste mi vaše podezření nenapsal v emailu, abychom si to vydiskutovali a pak byste možná mohli napsat přesnější článek. Ale tak asi tohle je váš způsob komunikace... nevadí.Já jsem rád, že Franta Kučera neměl ambice sám zhodnotit situaci a své podezření zveřejnil. Jeho způsob zveřejnění mi přijde celkem fér.
2. V článku píšete o slušnosti a důvěre, přijde vám vaše reakce slušná? Píšete, že „počin je to jistě chválihodný, konečně si uživatelé budou moci přečíst licenci v češtině a budou jí lépe rozumět“. Nezasloužil jsem si korektní komunikaci namísto toho, že jste tu popsal plno nesmyslů a spekulací?Mám za to, že jste si tuto reakci způsobil sám.
3. Sám píšete, že „Přijde mi nesmysl, aby si někdo registroval a platil tolik domén, jen kvůli tomu, aby uveřejnil překlad svobodné softwarové licence.“ Ale když to někdo udělal za "peníze", tak to je hrozné, že? Budu si vymýšlet stejně jako vy - Přijde mi, že vás štve jenom to, že jste to neudělal sám.Snad si nemyslíte, že si takovýmhle blábolem někoho získáte.
5. GNUGPL.cz splňuje všechny podmínky pro neoficiální překlady. Kdybyste uměl anglicky, věděli byste, že slovo "page" značí stránku, ne celý web. A na stránce překladu žádné reklamní (nebo jiné odkazy nejsou): http://www.gnugpl.cz/v3/Proč hned útočit? Nestačí jen upozornit na nesrovnalost?
8. Rozhodně z toho nebude MFA! MFA weby neprovozuji, nemám, nechystám se. Kdybyste alespoň měl jasno v pojmech, takový nonsense byste ani nenapsal.Zase další útok :).
10. Dávám svolení komukoli tento překlad vylepšit a uveřejnit jako vlastní (v duchu svobodného softwaru).Pokud je tomu tak, dal bych přednost otevřené diskuzi před účelovým napadáním toho druhého. A je mi úplně jedno, kdo si začal.
Pokud jste ho o to ani nepožádal
On mne sice v tom e-mailu „požádal“ ale způsobem, který se mi nelíbil:
Co dál:
1. Jsem zvědav, jestli tohle moje vyjádření uveřejníte, ale asi nemáte na výběr.
2. Dávám svolení komukoli tento překlad vylepšit a uveřejnit jako vlastní.
Takže jsem se rozhodl se zveřejněním tohoto e-mailu minimálně nějaký čas počkat. A zároveň jsem si řekl, že by ani nebyla žádná tragédie, kdybych ho nezveřejnil vůbec, protože tahle diskuse je veřejná a můžou do ní přispívat i neregistrovaní uživatelé, takže jestli chce pan Peták ostatním něco říct, může tak učinit nezávisle na mně.
Proč hned útočit? Nestačí jen upozornit na nesrovnalost?
„Page“ může být jedna konkrétní stránka, ale může to být i stránka v širším slova smyslu (web, jedna doména). Ale o to nejde. Podmínky totiž obsahují ještě bod:
3. The translation is not hosted on a commercial site and does not refer to any company.
Ten web (site) obsahuje odkazy jako:
GNUGPL.cz: Mr. Sport - olympijské hry Annonce - inzerce software-u Hyland - detská hřiště CZ firmy GPL.sk: 123 Pôžičky Genertel - PZP Naj Notebooky - eshop Naj počítače - internetový obchod Shoppie.sk - predaj elektroniky Grily, grilovanie Centrum Kolies - pneumatiky a disky Naj Nábytok Katalóg firiem
(které ještě maskuje pod nadpisem „Príklady ne-GNUGPL softvéru“)
A zároveň autor nabízí* službu Offpage optimalizácia - získavanie spätných odkazov a slibuje zákazníkům zvyšování pozic jejich stránek ve vyhledávačích (za ceny 490-1000 EUR měsíčně).
Na základě toho si opravdu troufám tvrdit, že se jedná** o komerční web (site) a že tudíž nesplňuje podmínky pro neoficiální překlady. Ale zajímá mne i názor ostatních lidí z komunity, což je důvod, proč jsem tenhle článek napsal a celou věc zveřejnil.
*) http://www.seochat.sk/sluzby/offpage/
**) nevím, jak vypadal v době, kdo ho lidi z GNU schvalovali
ABClinuxu.cz tu má Adsense a nikomu nepřekáží, že na tom vydělává.Nepřekáží :). Ale nevím o tom, že by zástupci Abclinuxu obesílali autory různých stránek s žádostí, aby na ně někdo zdarma odkazoval. Silně mi to připomíná takovéty lidi, co se mě na I. P. Pavlova ptají, jesli bych neměl pár korun. Asi jsem se nepřesně vyjádřil s tím prodáváním odkazů. Ale odstavec výše to myslím vysvětluje už dostatečně.
Tvoje reakce nejsou nijak konstruktivní, nahlodáváš jenom formu, jakou reaguji, k argumentům nemáš nic.To bude asi tím, že o argumentech jsem ochotný se bavit jen pokud má komunikace alespoň nějakou základní úroveň.
Napsal jsem, proč si nemyslím, že je to proti duchu GNU GPL.Neodvádějte prosím pozornost od tématu – tady nejde o soulad s duchem GNU GPL nebo svobodného softwaru* – ale o soulad s výše uvedenými podmínkami pro neoficiální překlady. Spor a tato diskuse není o tom, jestli na vašem webu můžou** být nějaké odkazy, ale o tom, zda by GNU.org měl na takový web odkazovat. *) ten nemá s komerčním využitím softwaru vůbec žádná problém a naopak např. doporučuje i prodej softwaru, spousta lidí se živí prodejem souvisejících služeb nebo zakázkovým vývojem, to je naprosto v pořádku. **) na svém webu samozřejmě můžete mít, co chcete, a já to plně respektuji
ale o tom, zda by GNU.org měl na takový web odkazovat.
Ehm, není to spíše otázka pro gnu.org?
Člověk, který nechce ubližovat, ale chce vážně přinést něco k věci, by si to nejdříve vydiskutoval v emailech, pak by možná kontaktoval gnu.org a pak by možná napsal článek. To by už ale nebylo o čem psát, že jo?Vidím v tom hloupý předpokad a z něj vyvozování ještě hloupějších závěrů. Proč si myslíš, že by se mělo dřív bonzovat a až pak diskutovat na neutrální půdě? Já bych na tvém místě ocenil, kdyby se začalo diskuzí, a teprve pak bych se rozhodl, jestli kontaktuju GNU a uveřejním výsledek, nebo jestli to nechám na někom jiném, pokud bude mít tu potřebu. Já osobně mám pocit, že člověk, kterému by opravdu šlo o zveřejnění překladu, by nejednal jako ty, a místo toho by se snaži situaci buď vysvětlit nebo změnit, případně pokud by to zabíralo moc času, připravil bych si univerzální slušné neútočné vyjádření, ne tohle.
Pan Kučera v posledním odstavci vynesl soud, který nebyl správný. Pak tu v komentářích napadnul, jestli web splňuje podmínky GNU.org. Doufám, že se ukázalo, že ano. A vy v tom žádné porušení presumpce neviny nevidíte... hmm, tak už není o čem.Ale soudcem jsi ho jmenoval ty sám. Ostatní to, co napsal, považují za pouhý názor jednoho člověka. Nikde jsem nečetl o tom, že by princip presumpce neviny někomu zakazoval mít názor. A ani ten link ti není povinen dát, bez ohledu na to, jestli je to podle FSF v pořádku nebo ne. A věřím, že ti po těchhle výstupech link nedají ani lidé, kteří by ti ho jinak bez řečí dali a odkazy by nezkoumali. Možná na tom nahoníš trochu geekovské návštěvnosti, ale tím si asi taky moc nepomůžeš. A nemáš za co (i já jsem si to přečetl a pochopil tě).
Mám dvě nové zprávy v této věci – jednu dobrou a jednu špatnou:
[https://seowolf.cz]
, že se lidem starají o marketing a weby a propagaci na internetu, takže budování zpětných odkazů atd. A jestli to tak není tak v tom mám opravdu bordel. Pořád a pořád čtu nějaké zkratky a nové názvy v oblasti SEO a už se mi to začíná míchat všechno do sebe.
Tiskni
Sdílej: