Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Existuje nějaké hotové řešení, které umožní uložit celou stránku do jednoho souboru nebo si to člověk musí napsat sám?Jinak se dívám, že na webu MAFF teď doporučují Save Page WE, který se snaží externí data do html souboru buď přímo includovat (např. v případě javascriptu nebo css) a binární data ukládá v javascriptu přes base64. Oproti MAFF je to downgrade, ale nějak to funguje.
Další možnost by bylo serverové řešení – takový webový archiv (něco jako archive.org) pro jednotlivce nebo skupinu lidíZkoušel jsi používat Archiveror? Btw taky umí ukládat lokálně do MHTML souboru, ale nefunguje to ve Firefoxu.
Save Page WE, který se snaží externí data do html souboru buď přímo includovat (např. v případě javascriptu nebo css) a binární data ukládá v javascriptu přes base64. Oproti MAFF je to downgrade, ale nějak to funguje.
Dík, to vypadá dobře, vyzkouším…
Tak jsem zjistil, že v Chromiu jde už pustit tisk i z příkazové řádky a lezou z toho (aspoň v případě Wikipedie) celkem slušné výsledky – např.
chromium-browser --incognito --headless --print-to-pdf="tisk.pdf" https://en.wikipedia.org/wiki/Balanced_audio
A přes exiftool
tam jdou přidat metadata. To vypadá dobře. Asi si na to udělám nějaký skript…
Obrázky – schémata, grafy… Někdy by se hodilo plné rozlišení na stránce, ale do PDF se uloží jen náhled – člověk si pak musí velký obrázek uložit ručně bokem. Ty grafy bývají zase někdy generované JavaScripte (grrr) nebo jsou interaktivní – to se do PDF taky neuloží. Na to by byla dobrá ta proxy, která by dokázala zopakovat/nasimulovat tu HTTP komunikaci přesně tak, jaká byla v době ukládání – včetně třeba toho, že sis stáhl plné rozlišení obrázku – v archivu bys na něj pak taky mohl kliknout.
Problém by byly asi jen websockety a záměrná obfuskace ze strany toho webu.
wget
s parametry pro stažení všech potřebných souborů. Na normálních stránkách to funguje, na nenormálních stejně většinou žádná podstatná informace k archivaci není. To se potom ukládá deduplikovaně (unikátní soubory) do DB.
Pokud si chci nějakou stránku uložit i včetně vzhledu, tak buď tisk do PDF (ale některé stránky mají zmršený tiskový styl) a jako poslední možnost screenshot.
Když jsem nad tím na počátku přemýšlel, tak jsem měl v plánu to stahovat a ukládat rozumněji, ale potom mě přešla chuť. Byl by to tentýž boj jako s blokováním reklamy. A furt to upravovat pro další a ještě více zmršené stránky se mi prostě nechce. Takže wget
, index to stáhne, textová informace tam je a na normálních stránkách to funguje dobře i včetně dalšího obsahu stránky.
O to víc si vážím projektů jako je youtube-dl
, bez kterého bych se na některá videa ani nepodíval a jsem rád, že je baví to nestále opravovat při boji s větrnými mlýny v podobě neustálých změn na příslušných stránkách.
Co ti tam chybí? Já používám Hg a obyčejné textové soubory, sem tam nějaký obrázek, PDF, uložená webová stránka atd. Hodně z toho jsou skripty – pak tomu dávám příponu .sh, aby mi editor zvýrazňoval syntaxi a na začátku mám:
#!/bin/bash exit 1;
tzn. je to hromada tématicky souvisejících příkazů, které nejsou určené k sekvenčnímu spouštění, a hlavně komentáře. Časem přidám možná nějaký WYSIWYM editor a možná indexovač/vyhledávač, ale zatím se v tom v pohodě vyznám i bez toho, stačí adresářová struktura a případně grep
.
Stránku lze sice uložit přes Ctrl+S, ale to vytvoří i podadresář a hromadu souborů.Tohle používám. Úplně nevidim, v čem je takový problém s více soubory, ale nešlo by to případně zkonvertovat do mht nebo takněčeho?
MHT = MIME Encapsulation of Aggregate HTML Documents tzn. totéž jako např. multipart e-mail s přílohami.
BTW: ještě by bylo zajímavé mít nějakou nezávislou autoritu, která by stránku stáhla, zabalila do jednoho souboru a ten elektronicky podepsala – a tím potvrdila, že v tom čase byl na dané URL daný obsah.
CTRL+s
.
Osobně ukládám stránky do webarchive
Škoda, že Webarchiv některé stránky rozbije a udělá z nich nevalidní XHTML, takže se v prohlížeči zobrazí jen chybová hláška…
Tiskni
Sdílej: