Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tuhle otázku musí řešit čas od času každý tvůrce webu. Kromě hotových řešení vestavěných do CMS nebo lahůdek typu OpenID, Kerberos či LDAP, se můžeme rozhodnout i pro svoji vlastní implementaci. Uživatelská jména a (hlavně) hesla jsou citlivá věc, a proto se budeme zabývat v první řadě bezpečností.
Na co si dát pozor:
Napsal jsem aplikaci, která se jmenuje BG a je to (velmi) jednoduchý systém na správu chyb/požadavků (něco jako Bugzilla, ale mnohem jednodušší).
Tato aplikace používá pro autentizaci uživatelů metodu výzva-odpověď. Pro praxi je nepoužitelná (skoro nic neumí), ale poslouží jako dobrý příklad této autentizační metody. Vydal jsem ji pod GPL, tak se můžete inspirovat, případně využít i nějakou část kódu.
BG je napsaná v PHP a na straně klienta používá JavaScript (pro počítání hashů). Podrobnější popis a odkaz ke stažení najdete na mých stránkách Frantovo.cz.
Tiskni
Sdílej:
problém je v předpokladu, že k dané e-mailové zprávě se nedostane nikdo jiný, než oprávněný uživatel.Což ale použití kódu pro změnu hesla neřeší. Vzhledem k tomu, že nemáte jinou možnost, jak s dotyčným komunikovat, není ani jiná možnost, jak zapomenuté heslo řešit. Tedy pokud ho nechcete nutit, aby se k vám dostavil osobně s občankou.