Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Konečně jsem se po letech dopracoval k modernizaci technologie, na které běží můj blog. Trochu jsem se o tom rozepsal tady: Přesun blogu na blog.frantovo.cz. Tak chci poprosit o kritiku a návrhy na další vylepšení.
A zkuste prosím hodnotit formu a obsah nezávisle na sobě
Tiskni
Sdílej:
njn, v roce 2007 jsem měl menší rozlišení displeje tak mi to ani nepřišlo jako nudle (ale dneska už mi to právě vadí a je to jeden z důvodů předělávky), ta nová verze je trochu pružnější, má jen maximální šířku (moc dlouhé řádky se špatně čtou).
Tohle je právě takový design ne-design. Nejsem webař, ani tam nechci něco složitého nebo nějakou grafiku, přijde mi to zbytečné, rozptylující. Ale zase se mi nelíbí úplný extrém – holé HTML, jen H1, H2, černá, bílá (možno vidět na webech některých universitních učitelů).
jo a dlaždicemi to inspirované rozhodně není – prostě jsem tam jen nasekal pár divů, nutné minimum, dal nějaké barvy, kulaté rohy… Tuším, že se tomu říká Flat Design, ale tyhle módní trendy jdou nějak mimo mě, stejné bych to udělal asi i před lety, prostě jsem se s nějakým designem nechtěl moc párat
V roce 2010 jsem napsal: Pojďte k volbám! – tohle myslíš?
Tou realitou myslíš parlament? To se možná už příště změní. A proč propaguješ Vesmírné lidi? Kvůli čipování nebo chceš s nimi někam odletět?
+1, je jednodušší si to filtrovat ručně resp. v hlavě, než muset rozklikávat, aby fungovalo skákání na další nepřečtený komentář.
Původní design byla volně dostupná šablona, ze začátku se mi líbila, ale nic moc originálního to nebylo…
Co by mělo být v URL? Blog? To je teď v doméně, díky tomu můžu provozovat různé stránky na různých serverech, aniž bych musel měnit jejich adresu (což by nešlo, kdyby byly všechny na jedné doméně). Klíčová slova jsem dal do metadat v XHTML, kam patří:
<meta name="keywords" content="…"/>
Na metadatech chci ještě zapracovat a přidat další sémantické informace.
A ta novější technologie je stručně popsaná v tom odkazovaném zápisku.
/c
znamená článek a /123
jeho číslo a vtip je v tom, že ten zbytek už tam být nemusí → není potřeba používat žádné přiblblé zkracovače, stačí vzít začátek tohoto URL.
Jasně, mohl by tam být název článku, ale jednak se mi nechce v DB vyhledávat podle textu, číselná ID mám radši (to by šlo řešit přidáním ID až nakonec URL…) a jednak by nešlo použít krátké URL typu https://blog.frantovo.cz/c/133
.
AFAIK už vyhledávače takovou váhu URL nepřikládají, ne? Ten název článku jsem do něj dal spíš pro lidi – když někdo někde uvidí odkaz, tak hned bude vědět název článku a může se líp rozhodnout, jestli chce kliknout nebo ne – než když tam uvidí jen nějaké číslo.
// ==UserScript== // @name wc // @namespace http://www.abclinuxu.cz/lide/dvojtew // @include http://www.abclinuxu.cz/* // @version 1 // @grant none // @require http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js // ==/UserScript== if (window.top != window.self) return; //at se kod nespousti v iframech //Uplny zakaz dvojiteho wecka //$("a[href='/lide/dvojtew']").parent().hide(); //Automaticke rozbaleni wecka var wc = $("a[href='/lide/dvojtew']").parent(); wc.attr("class", "ds_hlavicka"); wc.find(".ds_controls_blacklisted").show(); wc.find(".ds_control_sbalit").hide(); wc.find("~div").show();