V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Konečně jsem se po letech dopracoval k modernizaci technologie, na které běží můj blog. Trochu jsem se o tom rozepsal tady: Přesun blogu na blog.frantovo.cz. Tak chci poprosit o kritiku a návrhy na další vylepšení.
A zkuste prosím hodnotit formu a obsah nezávisle na sobě
Tiskni
Sdílej:
njn, v roce 2007 jsem měl menší rozlišení displeje tak mi to ani nepřišlo jako nudle (ale dneska už mi to právě vadí a je to jeden z důvodů předělávky), ta nová verze je trochu pružnější, má jen maximální šířku (moc dlouhé řádky se špatně čtou).
Tohle je právě takový design ne-design. Nejsem webař, ani tam nechci něco složitého nebo nějakou grafiku, přijde mi to zbytečné, rozptylující. Ale zase se mi nelíbí úplný extrém – holé HTML, jen H1, H2, černá, bílá (možno vidět na webech některých universitních učitelů).
jo a dlaždicemi to inspirované rozhodně není – prostě jsem tam jen nasekal pár divů, nutné minimum, dal nějaké barvy, kulaté rohy… Tuším, že se tomu říká Flat Design, ale tyhle módní trendy jdou nějak mimo mě, stejné bych to udělal asi i před lety, prostě jsem se s nějakým designem nechtěl moc párat
V roce 2010 jsem napsal: Pojďte k volbám! – tohle myslíš?
Tou realitou myslíš parlament? To se možná už příště změní. A proč propaguješ Vesmírné lidi? Kvůli čipování nebo chceš s nimi někam odletět?
+1, je jednodušší si to filtrovat ručně resp. v hlavě, než muset rozklikávat, aby fungovalo skákání na další nepřečtený komentář.
Původní design byla volně dostupná šablona, ze začátku se mi líbila, ale nic moc originálního to nebylo…
Co by mělo být v URL? Blog? To je teď v doméně, díky tomu můžu provozovat různé stránky na různých serverech, aniž bych musel měnit jejich adresu (což by nešlo, kdyby byly všechny na jedné doméně). Klíčová slova jsem dal do metadat v XHTML, kam patří:
<meta name="keywords" content="…"/>
Na metadatech chci ještě zapracovat a přidat další sémantické informace.
A ta novější technologie je stručně popsaná v tom odkazovaném zápisku.
/c
znamená článek a /123
jeho číslo a vtip je v tom, že ten zbytek už tam být nemusí → není potřeba používat žádné přiblblé zkracovače, stačí vzít začátek tohoto URL.
Jasně, mohl by tam být název článku, ale jednak se mi nechce v DB vyhledávat podle textu, číselná ID mám radši (to by šlo řešit přidáním ID až nakonec URL…) a jednak by nešlo použít krátké URL typu https://blog.frantovo.cz/c/133
.
AFAIK už vyhledávače takovou váhu URL nepřikládají, ne? Ten název článku jsem do něj dal spíš pro lidi – když někdo někde uvidí odkaz, tak hned bude vědět název článku a může se líp rozhodnout, jestli chce kliknout nebo ne – než když tam uvidí jen nějaké číslo.
// ==UserScript== // @name wc // @namespace http://www.abclinuxu.cz/lide/dvojtew // @include http://www.abclinuxu.cz/* // @version 1 // @grant none // @require http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js // ==/UserScript== if (window.top != window.self) return; //at se kod nespousti v iframech //Uplny zakaz dvojiteho wecka //$("a[href='/lide/dvojtew']").parent().hide(); //Automaticke rozbaleni wecka var wc = $("a[href='/lide/dvojtew']").parent(); wc.attr("class", "ds_hlavicka"); wc.find(".ds_controls_blacklisted").show(); wc.find(".ds_control_sbalit").hide(); wc.find("~div").show();