Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:24
GeoCaching je moderní druh zábavy, některými lidmi je považován za novodobý způsob sportu. K provozování je potřeba GPS a připojení na internet pro zíkání informací o uschovaných keších.
Cache (keš) je obvykle plastová krabička schovaná na nějakém zajímavém místě, světové souřadnice tohoto místa jsou zveřejněny na internetu pro ostatní hledače. Obsahem cache bývá log-book pro zaznamenání návštěvy a nějaké drobnosti, které lze měnit - něco si vezmete a naopak vložíte něco pro ostatní hledače. Taková cache se nazývá tradiční, ale je spousta dalších druhů keší. K nalezení Multicache bude třeba projít určitou trasu poschovávaných keší, odkazujících na další bod trasy a v poslední kešce je logbook. Taková Mystery cache je obdoba multi, ale nikdy nevíte, co bude následovat (např. souřadnice dalšího bodu trasy není přímo zadána, ale je třeba vyřešit nějaký úkol a sořadnici vypočítat..)
Tyto cache jsou nejrozšířenější, ale existují i další, jako Virtuální, Web-cam cache, Event (setkání na místě v naplánovaný čas)..
Cache je většinou uložena v přírodě na nějakém pěkném místě, vyhlídce apod. V poslední době vzniká spousta keší i ve městech, například Praha je plná keší. Já jsem díky GeoCachingu zavítal na místa, která bych jinak jen stěží navštívil. Občas žasnu, jak jsou kešky bravurně schovány na veřejných místech a jak autor vyřešil jejich uložení.. náhodný kolemjdoucí nemá šanci
(Keše uschované ve městech lze většinou hledat i bez GPS pouze podle mapy a nápovědy k nalezení. )
K pochopení této zábavy je třeba nalézt nějakou cache, ale pozor, je to celkem návykové
Data o uložených keších se shromažďují na serveru geocaching.com společnosti GroundSpeak, u které si lze koupit Premium Membership a mít nějaké výhody. Geocaching.cz přináší českým geocacherům hodně užitečných featur a já osobně cíle cest vybírám tam. To, že jsou keše pod palcem GroundSpeaku se nemusí každému líbit, proto vznikl OpenCaching, založený na open source s myšlenkou decentralizované sítě OC serverů, navzájem "sdílejících" data a nijak nelimitující žádné uživatele. Systém, na kterém OC běží, se neustále vylepšuje a v současnosti ještě plně nefunguje decentralizace, protože původní systém nebyl napsán v unicode, ale to bude brzy změněno :)
V Německu je systém poměrně rozjetý a má mnoho spokojených uživatelů. U nás se o OpenCachingu ještě příliš neví. Počasí už se začíná umoudřovat, tak vyražte na lov
Tiskni
Sdílej:
Tak nějak dumám nad tím, co měl tento článek říct
Mám snad logovat nálezy na gc.com a zároveň na oc.cz? A taky bych měl registrovat svoje kešky i na oc.cz. To je trochu práce navíc A to si zřejmě nebudu myslet jen já.
Je pravdou, že možná decentralizace by gc.com prospěla, protože to, co provádí poslední týdny, je něco hrozného. Neustále přetížený, chyby v aplikaci apod. A to se stává i premium members (já jsem PM)...
Lovu zdar...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.