Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 04:53

Jak propojit iPAQ a Linux

5. 4. 2002 | Michal Semler
Články - Jak propojit iPAQ a Linux  

Toužíte brouzdat po Internetu na vašem iPaqu a netušíte, jak na to? Poradíme vám v tomto článku.

Dnes pokračujeme v našem volném seriálu o připojení linuxu. Dnes se bude náš článek ovšem zabývat trochu odlišným tématem. Nebudeme připojovat linux k Internetu, ale k jinému zařízení. A ne ledajakému. Bude to zařízení, které běží na OS Windows CE 3.0 a přes něj teprve budeme přistupovat k Internetu.

Znáte to, když už váš počítač funguje zcela dokonale, a vy jste už celí smutní z toho, že nastavovat není co, hledáte už opravdu jen hloupé mušky. To byl i můj případ. Najednou se mi zachtělo rozjet si svůj kapesní počítač s linuxem. S Windows jelo vše v pořádku, ale s linuxem ne a ne. Kdysi jsem si řekl, že to není aktuální a nyní bylo - nebyla najednou zábava na jeden večer. Na první pohled celkem nemožná věc, ale dopadla překvapivě nadmíru dobře. Sami uvidíte.

Rozhlédl jsem se nejprve po googlu zadaje PPC linux connection. Vyjelo na mne obrovské množství linků, ale všechny se zabývaly jen možností propojit iPAQ běžící linux a linux - také jsem jej provozoval (distribuce Familiar), ale Windows mají dle mého názoru lepší PIM aplikace (hlavně mne za tento názor nebijte). (Toto bude námětem až dalších článků). Po hledání už o něco podrobnějším jsem nalezl přesně to, co jsem potřeboval. Jednalo se o projekt hrdě se nacházející na adrese http://synce.sourceforge.net. Musím říci, že mohou být na co hrdí. Dokázali téměř nemožné. I když ne nadlouho. O tom však až později.

Dáme se tedy do nastavování: Bohužel projekt je pouze ve vývoji a zatím nemá žádnou releaslou verzi. Budeme muset tedy nainstalovat CVS.

Jelikož toto je poněkud složitější nastavování, budu se zabývat pouze instalacemi z balíčků debianu.

1) stáhneme si cvsko, pakliže jej nemáte nainstalované, nainstalujte jej.

apt-get install cvs

2) stáhneme si přes cvs vývojovou verzi balíčku synce

cvs -d:pserver:anonymous@cvs.synce.sourceforge.net:/cvsroot/synce login
cvs -z3 -d:pserver:anonymous@cvs.synce.sourceforge.net:/cvsroot/synce co synce

3) rozbalíme si stáhnutý balíček a vstoupíme do nově vytvořeného adresáře synce

gzip -cd synce.tar.gz |tar -xvf -;cd synce

4) po přečtení souboru README zjistíme, že nemáme požadovaný soubor .configure. To nás ovšem nemůže rozházet. Při našich značných zkušenostech spustíme

make -f Makefile.cvs

Ovšem vyskytla se chybka. Nastala chyba ve skriptu. Po chvíli bádání odhalíme problém. Jelikož máme čerstvě nainstalovaný linux, zapomněli jsme si nainstalovat autoconf. Hodně základní program a tím i problém. Ten se ovšem dá snadno vyřešit.

apt-get install autoconf

Nainstaluje se nám tento program s několika dalšími podpůrnými a potřebnými programy a knihovnami. Přibližně 3.5 megabajtu dat.

Nyní již vše půjde snadno. Doufejme.

make -f Makefile.cvs ./configure

Objevila se nám chyba. Jako obvykle. Skript nenalezl soubor tree.h . Tady začátečník obvykle skončí. My ovšem přeci náš iPAQ chceme nechat sítovat. Nevzdáme se tak snadno. Na stránkách debian.org vyhledáme balíček, tento soubor obsahující a vesele pokračujeme.

apt-get install libxml2-dev

Někteří budou ještě muset nainstalovat libxml0 nebo libxml1 aby nám potom přeložená aplikace běžela. To ovšem nebyl můj případ.

Spustíme znovu .configure a znovu ta samá chyba. Zde již je třeba přemýšlet....to každý správce systému dělá nerad, ale když je to třeba, tak mu defacto platí jen za tuto činnost. Tudíž honem do toho. Nalezení problému je snadné. Skript hledá tree.h jinde, než jej debian instaluje. Napravíme to.

ln -s /usr/include/libxml2/libxml /usr/include/libxml

Nyní vše proběhne v pořádku a následuje oblíbený sled příkazů

make all;make install

Pakliže chceme nainstalovat aplikaci jinam než do /usr/local upravíme to v Makefile Vše dopadlo dobře a nyní můžeme začít s nastavováním, abychom si udělali radost [:-)] O to přeci člověku v životě jde nejvíc.

vi /etc/ppp/peers/ipaq /dev/ttyUSB0 115200 modem connect '/usr/sbin/chat -v -f /etc/chatscripts/ipaq'
debug
nocrtscts
noauth
local
192.168.0.72:192.168.0.74
ms-dns 217.77.161.130
proxyarp
lcp-echo-failure 2
lcp-echo-interval 2
linkname ipaq
remotename ipaq

Zde nastavte ttyS0 místo ttyUSB0, pakliže váš kernel neobsahuje experimentální driver ipaq.c POZOR linux s ním občas tuhne, proto doporučuji sériový port, pakliže nehackujete protokol jako já.

Pokračujme

vi /etc/chatscripts/ipaq
TIMEOUT 10
"CLIENT" "CLIENT\c"
"" "SERVER\c"

Nyní nastavíme asyncd. To je démon, který se stará o to, aby se WinCE neodpojily od pppd za pomoci speciálních pingů, které jim posílá každých 5 sekund

vi /etc/inetd.conf #Specialni ping demon pro CE device asyncd stream tcp nowait root /usr/local/bin/asyncd asyncd

notas:~# ps aux |grep inetd root 220 0.0 0.2 2024 736 ? S 17:26 0:00 /usr/sbin/inetd

kill -HUP 220

Nyní již máme vše nastavené. Připojíme iPAQ kabelem a v konzoli zvolíme pppd call ipaq Objeví se nám nové rozhraní ppp1 (u někoho ppp0, pakliže se nepřipojuje i Internetu modemem, jako jsem byl já v té chvíli). WinCE se spojily. Nyní již musíme jen umožnit iPAQu komunikaci s okolím. Nejjednodušeji nejlépe takto:

iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -s 192.168.0.0/24 -d 0/0 -j MASQUERADE
iptables -A FORWARD -s 192.168.0.0/24 -d 0/0 -j ACCEPT echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

Vaše konfigurace může být rozdílná dle toho, jak jste právě připojeni. Nyní jen otevřeme v iPAQu Internet Explorer, vybereme naší oblíbenou stránku a můžeme vesele internetit. Tak co, také vám to trochu vylepšilo Vaše ego? [:-)] Napište nám Vaše zkušenosti.

Pár poznámek nakonec:

1) Jelikož Microsoft změnil protokol, nepůjde vám toto nastavení oproti PPC2002. Již pracuji s vývojáři na hacknutí protokolu. Pakliže se chcete také připojit, nainstalujte níže uvedené programy pro windows a napište nám vaše zkušenosti a vývojářům sniffnuté packety mezi PPC2002 a Windows.

2) Je možnost rozjet i synchronizaci, ale na to musíte naisntalovat evolution a to já jako KDEčkář nemám a mít nechci.

3) Zde probírané problémy samozřejmě nejsou jediné, které se mohou vyskytnout. Záleží, jaké knihovny máte právě nainstalované a jaké aplikace požaduje. Myslím ale, že mne potkala většina problémů, které se mohou vyskytnout, a že jsem nastínil jejich možné a jistě ne jediné řešení.

Seznam linků:
Domovska strana projektu SynCE http://synce.sourceforge.net
Sniffer packetu pres USB pod Windows http://usbsnoop.sourceforge.net
Sniffer packetu pres COM port pod Windows http://www.sysinternals.com
CIJOML

Poznámka: na Rootovi právě vychází seriál na téma instalace Linuxu na iPaq.

Další články z této rubriky

HW novinky: podzimní přehled #2
HW novinky: podzimní přehled #1
HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
HW novinky: PCI Express 4.0 prý ještě letos
HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastu

Diskuse k tomuto článku

5.4.2002 15:53 jazz
Rozbalit Rozbalit vše obsah
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
clanku by neskodila trocha te strucnosti, IMHO s takovouto "vyrecnosti" spise zacatecnika odradite. spousta informaci je zcela zbytecna a ztezuje orientaci v celem clanku. misto pul strankove eseje o tom jak jste nemel nainstalovany ten a ten balicek, by stacila informace na dvou radcich o tom ktere balicky je treba mit nainstalovane. myslim si ze kvalita clanku by pak nepochybne stoupla. z hlediska informaci by byl kratky vecny clanek hodnotnejsi

PS: cim vic kvalitnich clanku, tim lepe pro nas a linux :) (kazdopadne Vas timto komentarem nechci od psani odrazovat)

CIJOML avatar 5.4.2002 20:35 CIJOML | skóre: 58 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: obsah
Clanek musi i pobavit. Rozhodne nemuze zacatecnika odradit. Prikazy, ktere ma pouzit ma prehledne odlisene systemovym pismem. Staci je zadavat jeden po druhem. Kdybychom pouzili Vas pristup, mohl by se cely clanek smrsknout na radove 30 radek sledu prikazu.
8.4.2002 07:08 Stefan
Rozbalit Rozbalit vše KDE a Evolution
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
ač jsem také zastáncem KDE nevidím žádný problém v používání Evolution a i spousty dalších programů pro GNOME. Pokud bych měl používat opravdu jenom programy psané přímo pro KDE měl bych jich dost málo.
CIJOML avatar 10.4.2002 17:48 CIJOML | skóre: 58 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše KDE a Evolution
Sam take pouzivam programy pod GNOME v KDE. Ale jelikoz muj disk nema az tak veliky obsah, neminim si jej navic jeste zmensovat devel knihovnami od GNOME, ktere bych jinak potreboval. Staci ty, ktere jsou v distribuci. I tak maji nezanedbatelnou velikost.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.