Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 21:26
.... zatimco s ssd jsem nikdy nemel problemTo prijde, staci pockat... tlak na cenu udela sve.
Posledních cca 20 HD za posledních 5 let mělo nulovou poruchovost, z toho jeden nefungoval hned po koupi, ale po vyměnění nastolil stejný trend.
Tak to bychom měli.
Máme zkušenosti s několika sty HDD v uživatelském i serverovém 24x7 provozu za x let. Je to vyloženě spotřební zboží, disky odcházejí furt. Nejvíce desktopová sata, nejméně sas, někde mezi tím raid edišny apod. Někde se vyplatí šetřit (protože je levnější ten disk v rámci reklamace vyměnit, čímž se doba života efektivně zdvojnásobí), někde se vyplatí si připlatit, protože ten vyšší disk vydrží víc. Ale pořád je to jen spotřební zboží.
U SSD máme zkušenosti asi jako vy z HDD (myslím počtem). Zatím neodešel ani jeden, ale (jak jsem psal) výkon podávají mnohem lepší. I kdyby ssd odcházely stejně jako hdd, i tak přinesou mnohem víc díky rychlostem. (On totiž disk není jen o životnosti, ale taky o tom, co za ten život udělá. 100% spolehlivý pomalý disk je poměrně k ničemu. 2x kratší životnost s 10x vyšším výkonem může být mnohem výhodnější, než 10x delší životnost s polovičním výkonem. Podle pracovní zátěže. Pro tu naši to platí.)
Takže moje i vaše zkušenosti jsou z hlediska statistického k ničemu.No ano, ale já jsem ji také žádnou váhu nepřikládal. Zatímco vy jste si vymyslel hausnumero, abyste je označil za světovou statistiky ssd, a v zápětí jste v jiném komentáři prozradil, že sám nemáte zkušenosti ani s hdd (20hdd, to už mám víc jen doma).
Stejně tak jako poslední odstavec vašeho příspěvku je opět čiré šarlatánství.
Možná byste mohl číst až do konce, kde se píše: Podle pracovní zátěže. Pro tu naši to platí.
Naprosto nejlepší výkon uděláte s pořádnou porcí RAMky
Tohle je naprosté šarlatánství , protože ramka vám nepomůže, pokud potřebujete mít data bezpečně zapsána na disku před potvrzením klientovi. Takže v některých případech jste omezen rychlostí zápisu. Velká paměť nemusí pomoct ani při čtení, pokud se data mění a cache se často invaliduje.
RAM je možné zálohovat baterkou, což se také často děje
Ano, ale ta ramka na řadiči je 10x i víckrát menší než systémová ram. (V produkci několik strojů s 8GB na řadiči, 96GB systémová ram. Zatímco do mb lze narvat klidně 256GB, tak těch 8GB na řadiči je maximum) Takže BBWC pomůže pro sem tam špičkové zápisy o velikosti menší než je velikost write cache řadiče, ale jakmile se tato cache naplní po strop, tak rychlost stejně padá na úroveň těch disků, co jsou pod tím. Keší to jen proteče.
<blockquote>
. Čitelnost příspěvků, kde člověk na někoho reaguje a používá citace se tím signifikantně zvyšuje.
Zkušenosti typu „před X lety jsem si koupil“ ignorují, že dnes se vyrábí poněkud fórověji, než před X lety.
Když si někdo kupoval SSD před X lety, tak reakce "odborníků" byla, že je to předčasné, že technologie není vychytaná. Potom to někde muselo projít singularitou, protože od jisté doby zase "odborníci" tvrdí, že je to dneska všechno odfláknuté a že nejlepší SSD byly před X lety.
A HDD evidentně odfláknuté být nemohou.
Stejně tak dnešní bloky nevydrží 100 000 přepisů, jak tomu bylo v počátku.Co to je za use-case že to přepíše disk během 10leté životnosti 30x denně, tedy víc než jednou za hodinu?
Současné HDD se pohybují na hraně možností dané technologie což se bohužel projevuje na jejich spolehlivosti, takže zatímco staré disky dokázaly fungovat mnoho let a odcházely až pokud se na nich něco opravdu zásadně rozbilo, u nových disků se pravidelně stává, že po několika měsících provozu disk není schopen najít stopu ačkoliv jinak se zdá po elektrické a mechanické stránce v pořádku.
Zřejmě se s opotřebením zhorší přesnost navedení hlavy a ten disk už to neustojí.
Spolehlivější disk s menší kapacitou by se vyrobit dal, ale za cenu za kterou by byl prakticky neprodejný. U SSD je to stejný problém.
Pro kritické aplikace se stále vyrábí úžasně spolehlivé flash paměti, ale také za úžasně vysoké ceny (vztaženo na kapacitu) a dokud někdo nenasadí nějakou novou, převratnou technologii, stále to bude něco za něco.
A protože v osobních počítačích a další podobné elektronice se hledí hlavně na cenu a kapacitu, tak situace vypadá tak jak vypadá.
U SSD je to stejný problém.Právě. Najdeš především malinké buňky do kterých je narváno 8 analogových úrovní.
Pro kritické aplikace se stále vyrábí úžasně spolehlivé flash paměti, ale také za úžasně vysoké ceny (vztaženo na kapacitu)Což prostě nechápu. Jde koupit 4GB MLC flashka za 90 Kč, proč si nemůžu za tutéž cenu koupit 1,4GB SLC flashku? (ta 4GB má tři bity v buňce, SLC by tedy mělo být úplně to stejné, jenom s třetinovou kapacitou) Kupodivu třeba v SD kartách je tohle určeno pouze firmwarem, takže to dokonce vypadá jako politický, ne technický problém.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.