Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:32
tedy pokud počítáte, že v Linuxu budete zpočátku zápasit s nedostupností slušných či alespoň použitelných ovladačů.
Podpora trinity je v driveru od verze 6.14.4, která vyšla v březnu.
Zato se v necelé půlce příštího roku (konec života 8.04 Server) bude řešit Unity 3D.
Vždyť je to v tomto případě úplně to stejné. Kdo bude chtít zůstat na nepodporovaném systému, nechá si třeba Ubuntu 8.04 nebo Windows XP. Kdo bude chtít novější systém za cenu zpomalení, nainstaluje si nové Ubuntu s light DM nebo Windows s vypnutým Aero. Kdo bude chtít nový systém se superultra desktopovými efekty, použije Ubuntu 3D / Gnome 4 / KDE 5 nebo Windows s Aero.
Ona ta, ehm, "optimalizace" na rychlejší HW jde vidět všude - i novější 3.x kernely jedou znatelně pomaleji na Pentiu 3, než 2.4.x kernely. Současný kernel vlastně ani nenastartuje s <16MB RAM (nebo tak nějak).
To není pádný argument - na windowsu si zase nainstalujete komunitní .NET a C++ runtime, aby šel spustit "win7" Firefox/Chrome/Opera (pokud už nebudou verze pro XP). To samé antivir.
Starý kernel zůstane na Ubuntu i na XP úplně stejně, náchylný na exploity stejným způsobem. Na Ubuntu by asi byla kompilace vlastního kernelu jednodušší, než port win7 kernelu do XP (pokud by to vůbec šlo), ale to už se ze starého Ubuntu stává prakticky nové, s novými programy a novým kernelem.
Nicméně musím uznat pointu tu, že zatímco existují "aktivně" podporované GNU/Linux distribuce pro staré počítače, tak ve světě Windows nic do takových rozměrů nejde. Jsou "lightweight" modifikace win7, sám microsoft vydal kdysi odlehčenou verzi XP - WinFLP ("for legacy PCs"), ale nic z toho už dneska nemá (nebo v dohledné době nebude mít) podporu fixování kritických bezpečnostích chyb, zatímco takový Puppy Linux má svůj konec v nedohlednu.
Takže ano, unixy mají tendence držet se na starším HW déle, bez vynucování poslední generace HW, ale rozhodně obecně neplatí "vydrží věčně" nebo "vydrží, dokud neselže HW", pokud bereme v úvahu updaty.
Sám jedu na Fluxboxu @ Sandy Bridge. Ten samý Fluxbox jsem používal na P4, dříve Blackbox. Za tu dobu se dokonce zrychlil, několikanásobně. Do desktopu ale patří třeba i web browser a o tom se totéž říci nedá.
Mohli bychom se tu dlouze hádat, co má a nemá smysl. Stejně jako se dá ještě dneska rozumně pracovat na P4 na GNU/Linuxu, tak se dá rozchodit na tom stejném HW i Windows 7, relativně použitelně (bez Aero, ...). Hodně záleží na tom, co člověk dělá - 3D grafikovi nebude daný HW stačit, ať už to na jakémkoli systému. Místo 50 stránkového flamewaru o Windows vs Linux navrhuji přejít ke kritice smartphonů a jejich pomalosti i na 1GHz dualcore procesorech .
Kdo bude chtít novější systém za cenu zpomaleníA kdo bude chtít nový systém bez zpomalení na 10 let starém počítači, nainstaluje si moderní distribuci a nějaký rozumný WM.
Ona ta, ehm, "optimalizace" na rychlejší HW jde vidět všude - i novější 3.x kernely jedou znatelně pomaleji na Pentiu 3, než 2.4.x kernely.To se mi nějak nezdá, v čem přesně by mělo to zpomalení spočívat a čím by mělo být způsobeno? Není to jen tím, že je distribuční kernel optimalizován při kompilaci pro nějakou jinou třídu procesorů, ale když si přeložíš něco speciálně pro to P3, půjde to furt stejně dobře? To, že moderní Linux nejde pořádně provozovat na stroji s méně než 16 MiB RAM, vím, nicméně teď se snad bavíme o starších desktopech, tedy tak to P3 a třeba 512 MiB RAM a tam je velikost kernelu v paměti zanedbatelná. Problémem je teda dost browser, když si alokuje sám třeba 300MB i víc…
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.