Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:29
V současných počítačích se pro komunikaci mezi jednotlivými čipy používají kovové spoje, které jsou typicky z mědi. Toto je do značné míry omezující, a proto IBM vyvíjí spoje, přes které se posílají impulzy světla.
Pro fungování se používá zařízení nazvané nanofotonický lavinový fotodetektor (nanophotonic avalanche photodetector), které je průlomem v celé oblasti. Jejich práce je založená na průzkumu „lavinového efektu“ v germaniu, což je materiál, který se v současnosti používá při produkci mikroprocesorů. Proč právě lavinový efekt? Příchozí impulz světla uvolní nejprve jen několik nábojů, které pak uvolňují další náboje, a tak dále, a tak dále, což se podobá lavině. Běžné fotodetektory přitom nejsou dostatečně výkonné.
Fotodetektor, který předvedla IBM, je zatím nejrychlejší svého druhu. Dokáže přijímat optické signály rychlostí 40 Gbps a současně je desetinásobně zesilovat. Zařízení navíc stačí napájení 1,5 V, obvykle bylo zapotřebí 20 až 30 voltů.
K lavinovému efektu dochází v rámci několika desítek nanometrů a dochází k němu velmi rychle. Malá velikost navíc přináší snížení šumu vzniklého při zesilování, konkrétně je šum menší o 50 až 70 % ve srovnání s běžnými fotodetektory.
V minulých letech dosáhla IBM celé řady dalších úspěchů v této oblasti: v roce 2006 šlo o nanofotonickou zpožďovací linku, která se používá k bufferování přijatých informací. O rok později byl vyvinut kompaktní elektrooptický konvertor, který, jak název napovídá, slouží pro převod elektrického signálu na optický. A v roce 2008 spatřil světlo světa (a to doslova) zase nejmenší optický přepínač na světě, který slouží ke směrování optických signálů.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.