Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:52
Nemůžu říct, jak je to s přenostitelností na MacOS. Existuje sice mac.kde.org, ale nepřijde mi to moc živé.
Na Windows je KDE for Windows. Problém je akorát s kompilátorem (aplikace musí být zkompilována stejným kompilátorem jako zbytek KDE), navíc ne všechny části KDE už jsou naportované na Windows. Také to je nepohodlné, protože je potřeba mít nainstalované minimálně kdelibs, které si samy přitáhnou spustu závislosti z GNU světa.
Ale závislosti se dají řešit produkováním staticky linkovaných binárek, případně distribucí potřebných knihoven spolu s programem (jak je to na Windows víceméně zvykem). Málo z uživatelů Windows bude mít zájem si cokoliv kompilovat, takže širší nasazení aplikace stejně bude vyžadovat vydávání binárních balíčků pro Windows, a tam si stačí udělat jeden buildroot s konfigurací a pak je to jen otázka toho nastartovat jednou za čas VirtualBox, aktualizovat zdrojáky a modlit se, aby se to přeložilo (vlastní zkušnosti ).
Poslední věcí platformou je Symbian a na ten nejspíš můžete zapomenout :)
Zcela jiným prvkem je stabilita. Té bych se asi na Windows bál. Základní věci (kdelibs) už budou odlazené, ale některé obskurnější funkce budou podle mě ještě hodně problematické.
No celkově z tohohle románu vyplývá, že s multiplatformností to není nejhorší, ale čísté Qt je lepší volba.
4.5.4 testuji uz pres tyden a ani amarok a ani digikam nemaji pod win7 zadne problemy .... zatim zadny pad ... coz sem celkem cumel ...
jen konqueror nejak nechce brat flash .....
mam kde 4.6.0 v gentooo a 4.5.4 v win7 a oboje behaji bez problemu .... takze zalezi na programatorovy aplikace jak multiplatforme to napise ... Qt a KDElibs s tim problem nemaji
to som velmi zvedavy co to je akonadi... lebo kym som tomu nevytvoril a nenastavil databazu v systemovom mysql, tak kmail 4.4.7 si zakazdym spustal mysql sam, co sa mu nedarilo a padal. O tom s velkou preciznostou informoval zmateneho uzivatela modalnym oknom. Potom som s velkou zvedavostou pozrel do tej databazy..a zistil ze tam prakticky NIC nie je (cca 5 tabuliek s 8 zaznamami spolu)!
Akonadi je nejen ta databaze, je to i sada tzv. "resources" (nenapada me ted vhodny preklad, "zdroj" mi prijde divny), ktere se staraji o ziskavani dat (napr. z emailove schranky), ukladani a opetovne zpristupnovani (napr. emailovemu klientu).
a tiez sa divim preco doteraz nebol nikto schopny vytvorit nejake UI na vyhladavanie cez strigi...
Jestli to nebude tim, ze Strigi je sluzba, ktera se stara pouze o indexovani dat. Pro hledani v techto datech je sluzba Nepomuk. Vyhledavat pomoci Nepomuku muzete napriklad v KRunneru nebo od KDE 4.6 i v Dolphinu.
Chapem to dobre ze kym konecne nepride stabilne KDE 4.6 o rok ci dva, tak budem musiet stale pouzivat find/locate/grep na hladanie suborov? Hoci tieto informacie v databaze strigi/nepomuk su? Je to taky problem na to spravit jednoduche GUI pouzitelne uz teraz v 4.4? Napriklad KRunner neponuka subory podla mena alebo obsahu, aspon u mna.a tiez sa divim preco doteraz nebol nikto schopny vytvorit nejake UI na vyhladavanie cez strigi...
Jestli to nebude tim, ze Strigi je sluzba, ktera se stara pouze o indexovani dat. Pro hledani v techto datech je sluzba Nepomuk. Vyhledavat pomoci Nepomuku muzete napriklad v KRunneru nebo od KDE 4.6 i v Dolphinu.
No KDE 4.6 melo puvodne vyjit jeste ted v lednu, za rok uz se bude blizit KDE 4.7 .
Nevim jak to bylo v KDE 4.4, ale v 4.5 uz to slape bez problemu pres KRunner, vyhledava i podle obsahu. V KDE 4.6 uz pujde filtrovat a vyhledavat i v Dolphinu.
to dnes vyslo ... , ten rok ale ubehl co? a jak bylo psano drive , krunner umi hledat v indexu strigi, nepomuk take a gui pro strigi je tez
to dnes vyslo ... , ten rok ale ubehl co? a jak bylo psano drive , krunner umi hledat v indexu strigi, nepomuk take a gui pro strigi je tez
Jo a ta mysql prý časem zmizí – nějaké lokální úložiště se už chystá.
Pry se pracuje na podpore pro Virtuoso, cili stejnou databazi jako pouziva Strigi.
ono uz je tam misto mysql Virtuoso .... , ale ma byt podpora pro vice backendu .. od sqlite po vetsi databaze ...
nevim proc mam na gentoo kde 4.5 s virtuosem a po mysql ani stopa ....
a 4.6 v dep tree taky neni ani stopa pro mysql
Tak ted jsem z toho nejaky zmateny. Prikaz akonadictl status
mi vyplivnul Akonadi Server Search Support: available (backend: Virtuoso)
, ale v kcm_akonadi je na vyber pouze MySQL a PostgreSQL a data z PIM aplikaci jsou opravdu ulozena v MySQL.
Jinými slovy, čím se zaobírá poslední už hotová část seriálu ?
Nechci jen popisovat API, chci ty technologie podrobneji predstavit, ukazat jejich vyhody (a pripadne nevyhody), poukazat na nejaky problemy a zakernosti. Urcite ale neplanuju rozebirat vnitrni fungovani tech technologii (to nikoho moc nezajima).
Zatim jsou planu jsou KParts, KIO, Akonadi, KWallet, Sonnet.
Co presne si vy predstavujete pod pokrocilejsimi tematy a technikami?
Bude se tento seriál věnovat i pokročilejším tématům a technikám nebo to je další z řady "úvodů programování v <doplň>API</doplň> pro uklízečky a chovance Jedličkova ústavu ?".Tak tohle mě dneska opravdu pobavilo
Co byste doporučili na vývoj KDevelop nebo Qt Creator?
Ja to beru jako logickou zalezitost - jednou je to QtCreator, tak proc by mel zvyrazonovat tridy KDE?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.