Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 08:06
První listopadový víkend se — jako vlastně každý rok — konal LinuxAlt. Tentokrát ho však doprovázela otázka s nejistou odpovědí: je letošní ročník poslední? Jak to se zavedenou konferencí (zatím) dopadlo, se dozvíte dále.
Nabízí se otázka, zda se s podobným problémem nebudou potýkat organizátoři LinuxDays, ačkoliv tam se rýsuje podle mě možné řešení: Microsoft se na LinuxExpo vecpal skrze OSCon, která se ideově odštěpila od původní ryze linuxové akce, ale probíhala ve stejný čas na stejném místě; pokud by se to uchopilo zea opačný konec, mohl by proběhnout stejný přerod, ale doufejme bez Microsoftu a vůbec přednášek od lidí z marketingového oddělení.
Když jsem zmínil LinuxDays, nevyhnu se připomenutí, na co jsem si po říjnové akci stěžoval, a sice ne právě synchronizovaný program – některá témata se letos po měsíci opakovala. Na tyto přednášky jsem nešel, ale pokud jste je minuli na obou akcích, pořadatelský tým LinuxAltu se překonal a záznamy přednášek jsou po rekordním měsíci zveřejněny ke zhlédnutí, a to pod licencí Creative Commons na webu SuperLectures. Rozhodně doporučuji zaměřit se alespoň na následující tři přednášky:
Naopak nemá moc smysl dívat se např. na přednášku o Gitu, jelikož obsahovala faktické chyby; nebo o telefonu Jolla, tentokrát protože zařízení by v dohledné době měla dorazit prvním majitelům, snad tedy budou k dispozici poznatky s reálným produktem. O poznání zajímavější byly workshopy (mimochodem novinka letošního LinuxAltu) vedené taktéž Jozefem Mlíchem. Druhý z nich byl v podstatě installfest SailfishSDK, takže jsme si mohli aspoň na vlastní kůži vyzkoušet, jak systém od Jolly přibližně vypadá. Pokud vás tato mobilní platforma zajímá, doporučuji sledovat mj. web Openmobility, kde si už nyní můžete přečíst nějaké postřehy.
V souvislosti s workshopy mě napadá jedna ze dvou připomínek k organizaci akce: připojení k Internetu přes WiFi bylo chvílemi velmi pomalé, což je nemilé, pokud potřebujete v rámci installfestu stáhnout zdrojové kódy Linuxu. Druhá výtka je již tradiční: pauza na oběd od 11:30 do 13:00 by nebyla nic proti ničemu, kdyby restaurace v okolí otevíraly dříve než v pravé poledne. Oproti minulým ročníkům naopak pořadatelé organizovali kolektivní přesun do… hospody, kam také jinam?, a to jak v sobotu, tak už i v pátek. Jen škoda, že v Brně je tak rozšířené Starobrno…
Méně úspěšný byl pokus o couchsurfing, tj. přenocování u místních účastníků konference, přestože pro nás dojíždějící je dopravní obslužnost vskutku bídná. To jsem navíc vezl na stánek Openmobility klávesnici ErgoDox. Vedle ní jste si mohli na stáncích ve foyeru prohlédnout samozřejmě 3D tiskárnu nebo různá embedded zařízení. Pokud jde o stánky distribucí, pro mě trošku překvapivě zmizelo Ubuntu. Fedora pochopitelně vedle náborového stánku Red Hatu nechyběla.
Zbylý prostor vyplnili další sponzoři. Mohli jste si u nich např. půjčit univerzální napájecí adaptér k notebooku. Dalším překvapením pro mě byla absence knihkupectví pana Marečka, který v minulých letech sídlil vedle schodiště. Na druhou stranu, o několik metrů níž jste si mohli vyzkoušet nízkorozpočtový střelecký trenažer HomeLESS Ladislava Hagary a Miroslava Lábra z Univerzity obrany. Také o něm si můžete pustit záznam přednášky – já ho také neviděl, obědval jsem, jak jsem si posteskl výše.
Celkově se LinuxAlt nakonec vydařil. Vlastně již tradičně. Tak příští rok… Pokud se ještě bude jmenovat LinuxAlt.
A vo tom to je
prima, že už fotíš na ISO1600Na tom je něco prima? :)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.