Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nabízí se otázka, zda se s podobným problémem nebudou potýkat organizátoři LinuxDays, ačkoliv tam se rýsuje podle mě možné řešení: Microsoft se na LinuxExpo vecpal skrze OSCon, která se ideově odštěpila od původní ryze linuxové akce, ale probíhala ve stejný čas na stejném místě; pokud by se to uchopilo zea opačný konec, mohl by proběhnout stejný přerod, ale doufejme bez Microsoftu a vůbec přednášek od lidí z marketingového oddělení.
Když jsem zmínil LinuxDays, nevyhnu se připomenutí, na co jsem si po říjnové akci stěžoval, a sice ne právě synchronizovaný program – některá témata se letos po měsíci opakovala. Na tyto přednášky jsem nešel, ale pokud jste je minuli na obou akcích, pořadatelský tým LinuxAltu se překonal a záznamy přednášek jsou po rekordním měsíci zveřejněny ke zhlédnutí, a to pod licencí Creative Commons na webu SuperLectures. Rozhodně doporučuji zaměřit se alespoň na následující tři přednášky:
Naopak nemá moc smysl dívat se např. na přednášku o Gitu, jelikož obsahovala faktické chyby; nebo o telefonu Jolla, tentokrát protože zařízení by v dohledné době měla dorazit prvním majitelům, snad tedy budou k dispozici poznatky s reálným produktem. O poznání zajímavější byly workshopy (mimochodem novinka letošního LinuxAltu) vedené taktéž Jozefem Mlíchem. Druhý z nich byl v podstatě installfest SailfishSDK, takže jsme si mohli aspoň na vlastní kůži vyzkoušet, jak systém od Jolly přibližně vypadá. Pokud vás tato mobilní platforma zajímá, doporučuji sledovat mj. web Openmobility, kde si už nyní můžete přečíst nějaké postřehy.
V souvislosti s workshopy mě napadá jedna ze dvou připomínek k organizaci akce: připojení k Internetu přes WiFi bylo chvílemi velmi pomalé, což je nemilé, pokud potřebujete v rámci installfestu stáhnout zdrojové kódy Linuxu. Druhá výtka je již tradiční: pauza na oběd od 11:30 do 13:00 by nebyla nic proti ničemu, kdyby restaurace v okolí otevíraly dříve než v pravé poledne. Oproti minulým ročníkům naopak pořadatelé organizovali kolektivní přesun do… hospody, kam také jinam?, a to jak v sobotu, tak už i v pátek. Jen škoda, že v Brně je tak rozšířené Starobrno…
Méně úspěšný byl pokus o couchsurfing, tj. přenocování u místních účastníků konference, přestože pro nás dojíždějící je dopravní obslužnost vskutku bídná. To jsem navíc vezl na stánek Openmobility klávesnici ErgoDox. Vedle ní jste si mohli na stáncích ve foyeru prohlédnout samozřejmě 3D tiskárnu nebo různá embedded zařízení. Pokud jde o stánky distribucí, pro mě trošku překvapivě zmizelo Ubuntu. Fedora pochopitelně vedle náborového stánku Red Hatu nechyběla.
Zbylý prostor vyplnili další sponzoři. Mohli jste si u nich např. půjčit univerzální napájecí adaptér k notebooku. Dalším překvapením pro mě byla absence knihkupectví pana Marečka, který v minulých letech sídlil vedle schodiště. Na druhou stranu, o několik metrů níž jste si mohli vyzkoušet nízkorozpočtový střelecký trenažer HomeLESS Ladislava Hagary a Miroslava Lábra z Univerzity obrany. Také o něm si můžete pustit záznam přednášky – já ho také neviděl, obědval jsem, jak jsem si posteskl výše.
Celkově se LinuxAlt nakonec vydařil. Vlastně již tradičně. Tak příští rok… Pokud se ještě bude jmenovat LinuxAlt.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A vo tom to je
prima, že už fotíš na ISO1600Na tom je něco prima? :)