Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 20:33
GJay vám vytvoří playlisty hudby například podle jejího tempa, rozsahu frekvencí, vámi přiřazené barvy, hodnocení, umístění souboru a celkové délky playlistu.
GJay je jukebox, který vám pomůže vytvářet playlisty skladeb podle vámi zadaných kritérií. Vytvoří si seznam vašich skladeb, u každé si uloží informace z jejího tagu, analyzuje její frekvence a určí její tempo. Ke každé skladbě můžete přidat barvu nebo vlastní hodnocení. GJay vám z vašich skladeb podle zadaných kritérií vygeneruje playlist. Pro přehrávání skladeb používá existující instanci programu XMMS. Analýza může probíhat i na pozadí za pomoci démona. Grafické rozhraní programu se ukončí a veškerou práci provádí démon na pozadí. Pokud se poté rozhodnete program znovu spustit, grafické rozhraní se spojí s probíhajícím procesem.
Po prvním spuštění nás na první záložce uvítá tlačítko Set base music directory. Po jeho stisku se objeví okno, kde je třeba vybrat základní adresář s naší sbírkou hudby. Ve verzi, která vznikla kompilací kódu ze SourceForge, se po výběru složky bohužel nic nestane. Je třeba udělat to v okně s nastaveními programu (Application - Preferences). Po stisku tlačítka Set base directory vybereme složku, kde jsou uloženy naše hudební soubory MP3, OGG nebo WAV. Další volba se týká ukončení programu při analýze zvukových souborů - zvolíme buď Ask, nebo Continue in background. Volba Show popup tips přepíná zobrazování tipů nápovědy u kurzoru myši. Pokud chcete používat při výběru skladeb také vlastní hodnocení, zatrhněte volbu Use song ratings.
Program je nastavený, analýza naší hudební kolekce započala. Nejdříve se načte seznam souborů v adresářích a poté se začnou analyzovat. Analýza jedné skladby dlouhé 4 minuty trvá na Athlonu 1,9 GHz 9 vteřin. Rozsahy frekvencí se rozdělí do 30 pásem a ukaždého se uloží jeho hlasitost. Určení tempa není vždy spolehlivé, ale docela dobře funguje mezi skladbami stejného žánru.
Hlavní okno programu obsahuje dvě záložky. Na první můžeme procházet nalezené skladby a přiřazovat k nim barvy a hodnocení a na druhé si můžeme vygenerovat playlist. Pravá polovina okna programu je často stejná. Obsahuje menu se skladbou (skladbami), které chceme mít v playlistu nebo k nim chceme přidat barvu a hodnocení. Do menu s písničkami je možné přidat buď jeden soubor nebo všechny soubory v jednom adresáři. Vybrat více jednotlivých souborů nelze. Soubor přidáme do menu klepnutím na jeho jméno ve stromové struktuře. Chceme-li přidat celý adresář, ve stromovém zobrazení na něj přesuneme kurzor. V pravé části menu zmizí a objeví se tam jediné tlačítko se šipkou ukazující směrem dolů. Po klepnutí na ni se vrátí menu skladeb a obsahuje skladby z celého adresáře (a jeho případných podadresářů). Pak stačí vybrat barvu, která se vám líbí, nebo skladby ohodnotit.
Jste-li hodně netrpěliví, vyzkoušejte si generování playlistu i při analýze skladeb, když byly už nějaké analyzovány.
V seznamu vybraných skladeb můžeme vybrat, kterou chceme použít jako referenční. Na další záložce pak zatrhneme volbu Start at selected song. Pokud jsou přiřazeny barvy k písničkám, můžeme určit také startovací barvu. Šest posuvníků určuje důležitost jednotlivých kritérií. Barva, nasycení barvy, jas barvy, tempo, frekvenční otisk a adresář, kde se soubory nachází. Je-li zaškrtnuta volba Wander, bude se každý další soubor porovnávat s předchozím souborem, místo prvního. Rating cut-off způsobí, že se do playlistu nebudou vkládat soubory, jejichž hodnocení je menší než vámi zadané. Randomness nastavuje náhodnost výběru a hodnota Time nastaví délku playlistu. Poté stačí klepnout na tlačítko Make playlist a seznam skladeb se objeví v novém okně. Tento playlist můžete uložit jako soubor s příponou m3u a uschovat si ho.
GJay má ale i své stinné stránky. Pokud si vygenerujete playlist, po
klepnutí na tlačítko Play se v XMMS nepřehraje; je potřeba ho uložit jako
soubor m3u a ten pak otevřít v XMMS. Když používáte uživatelská
hodnocení písniček, pak se může hodnocení náhodně objevit u písničky,
kde nebylo nastaveno. Pokud chcete kompilovat ze zdrojových kódů,
narazíte také na pár problémů. Po provedení make install
se program sám spustí (tedy s právy roota). V adresáři /tmp
vzniknou dva soubory s rourou, díky kterým komunikuje program s démonem a
démon s programem. Z nějakého důvodu mi tam po ukončení programu a daemona
zůstaly a při dalším spuštění pak neprobíhala analýza. Stane-li se to i
vám, smažte tyto dva soubory jako root
(rm -rf /tmp/gjay_*
). Další věc se týká také
make install
, kde se nezkopíruje adresář s ikonami a je
potřeba lehce upravit Makefile
. Když se s tím nechcete
zatěžovat, můžete si stáhnout raději binární balíček.
GJay má i některé zajímavé parametry.
-d
spustí GJay jako daemona, který bude analyzovat
soubory na pozadí.-v
program bude vypisovat podrobnější údaje o své
činosti. Pokud je spuštěn jako daemon, bude ukazovat informace o
skladbě, která se právě analyzuje.Další parametry se týkají generování playlistu, ale neumožňují
dostatečné nastavení kritérií. Pokud se chcete podívat,
gjay -h
je tu pro vás.
GJay vám pomůže vybrat skladby trochu jiným způsobem než většina programů, výsledky mohou být někdy velmi dobré.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.